Vláda schválila priority zvládání migrace, chce o nich dál diskutovat

foto Premiér Petr Fiala na tiskové konferenci po jednání vlády 13. dubna 2022.

Praha - Vláda dnes schválila strategické priority pro řešení uprchlické vlny a zřídila funkci národního koordinátora. Dočasně jím bude vicepremiér Vít Rakušan (STAN), uvedl na tiskové konferenci po jednání premiér Petr Fiala (ODS). Strategie, jejíž znění zveřejnilo ministerstvo vnitra, je podle něj stále otevřený dokument, který se bude upravovat po diskusi, včetně jednání ve Sněmovně. Koordinátor bude řídit opatření ve spolupráci s resorty, kraji i městy.

Zvládnutí uprchlické vlny z Ukrajiny vláda odhadla na 54 miliard korun, potvrdil dnes Rakušan sumu, jak o ní v úterý hovořili zástupci zaměstnavatelů a odborů. Kabinet předpokládá, že část peněz získá od Evropské unie. Náklady vynaložené na uprchlíky bude moct po Evropské komisi žádat zpětně k 24. únoru, tedy datu vpádu Ruska na Ukrajinu, sdělila dnes podle vicepremiéra Mariana Jurečky (KDU-ČSL) ministrům místopředsedkyně EK Věra Jourová. Odhadované náklady se podle Rakušana promítnou do aktualizace státního rozpočtu, kterou připravuje ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Za ideální označuje materiál podporu EU v podobě přímé pomoci do rozpočtu v návaznosti na počet uprchlíků. "Hlavním důvodem je fakt, že původní alokace a zdroje nijak nepočítaly se zatížením v podobě nově příchozích a Česká republika bude jedna z nejzatíženějších zemí v Evropské unii," uvádí dokument.

Podle Rakušana v těchto dnech první krizová fáze migrační vlny z Ukrajiny přechází do další, kdy budou třeba dlouhodobější řešení. Strategický dokument vláda připravovala ve spolupráci s experty. "Dnes to posíláme zaměstnavatelům, odborářům, Asociaci krajů, zástupcům neziskového sektoru," vypočítal Rakušan. Dodal, že další úpravy se budou odvíjet od vývoje války na Ukrajině čelící invazi ruských vojsk.

Strategie popisuje tři fáze uprchlické vlny, ze kterých už Česko má podle Rakušana za sebou "boj o bezpečí", kdy byli uprchlíci odbaveni a rychle ubytováni. Nyní bude třeba uprchlíky rychle stabilizovat, k čemuž mají pomoct zejména jazykové kurzy.

"Budeme doufat, že nedojde k eskalaci, zatím tomu vývoj nenapovídá," uvedl Rakušan k počtu uprchlíků. Nyní se podle něj ustálil zhruba na 300.000. Data od mobilních operátorů a počty lidí mířících z Ukrajiny a zpět po železnici podle něj nasvědčují tomu, že příliv nových uprchlíků zpomalil nebo se už zastavil. Také ukrajinský velvyslanec v Praze Jevhen Perebyjnis podle Rakušana informoval, že Kyjev se pomalu zaplňuje lidmi, kteří se do ukrajinské metropole vracejí.

Nejhorší scénář by podle vicepremiéra nastal, kdyby Ukrajinu opustily další miliony lidí. Řešení migrační vlny takového rozměru by už bylo v rámci celoevropského řízení, uvedl.

Strategie má 13 kapitol, vedle školství, sociální péče či vnitřní bezpečnosti a ubytování zahrnuje i téma komunikační strategie či práce s daty. Materiál o 31 stranách obsahuje vyčíslení nákladů na jednotlivé kapitoly. S nejvyšší částkou, 18 miliard korun, počítá pro ministerstvo práce a sociálních věcí.

Rakušan původně chtěl agendu péče o uprchlíky v dlouhodobějším horizontu jako šéf Ústředního krizového štábu přenést na úřad vlády. I dnes uvedl, že by měl mít koordinátor zastřešující roli. Národní koordinátor bude přímo podřízený vládě a bude mít vlastní strategický tým včetně koordinátora strategické komunikace a koordinátora pro zajištění finanční podpory z rozpočtu EU. Zmocněnec pro oblast médií a dezinformací Michal Klíma bude podle tiskové zprávy ministerstva vnitra koordinátorem strategické komunikace a ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek koordinátorem pro zajištění podpory z rozpočtu EU.

Úřady dostaly 252.000 žádostí o humanitární dávku a 8653 o solidární příspěvek

Úřady práce dostaly od válečných uprchlíků z Ukrajiny 252.000 žádostí o humanitární dávku. O solidární příspěvek od státu na ubytování běženců požádalo za první dva dny 8653 domácností. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr práce Jurečka. Podle něj elektronické podávání žádostí provázejí problémy, jeho úřad na odstranění pracuje.

Humanitární dávka se vyplácí od 21. března. Uprchlíci mohou získat 5000 korun na pokrytí základních potřeb a potřebného vybavení pro začátek života v Česku. Podporu získají za měsíc, ve kterém obdrželi vízum k ochraně. V případě potřeby ji mohou pobírat ještě pět měsíců. Za bezplatné poskytnutí ubytování na aspoň 16 dní v měsíci v kuse mohou lidé dostat od státu solidární příspěvek 3000 korun na osobu, nejvýš 12.000 korun. Žádosti se dají podávat jen elektronicky, a to od pondělka.

"Za poslední dva dny (pondělí a úterý) české domácnosti podaly 8653 žádostí. Máme určité problémy, které registrujeme s průchodností informačního systému. Pracujeme na tom. Děláme ale za poslední tři týdny kroky, které se roky nedařily," uvedl Jurečka. Za potíže se omluvil.

Resort práce sklízí za stav informačních systému dlouhodobě kritiku. Podle Jurečky představuje solidární příspěvek "první plně digitalizovanou podporu". Uprchlíci mohou podávat elektronické žádosti o humanitární dávku. Úřady jich on-line dostaly asi 100.000 z celkem 252.000, řekl ministr. Celkem 154.000 dávek si chtějí běženci nechat poslat na český účet v bance.

Šéf resortu uvedl, že úřady práce běžně měsíčně vyřizují asi 1,3 milionu podpor. Nyní je to zhruba o 300.000 víc. Schválil už navýšení sumy na odměny. "Částky jsou mimo rámec běžných odměn, které v minulosti byly," podotkl Jurečka.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pondělí 3. října 2022

Očekáváme v 9:00 13°C

Celá předpověď