Vláda schválila ovocnářům kompenzace 50 milionů Kč za jarní mrazy

foto Pěstování jablek - ilustrační foto.

Praha - Pěstitelé ovoce dostanou z rozpočtu ministerstva zemědělství (MZe) kompenzace 50 milionů korun za škody způsobené letošními jarními mrazy. Vyplývá to z materiálu Zmírnění škod způsobených jarními mrazy na ovocných kulturách v dubnu a květnu 2019, kterou schválila vláda. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval premiér Andrej Babiš (ANO). Ovocnáři rozhodnutí vlády uvítali. Šéf ovocnářské unie to označil za důležité z hlediska konkurenceschopnosti.

Ztráty na tržbách ovocnářů, které způsobily letošní jarní mrazy, dosahují podle odhadů MZe až 158 milionů korun. Nejvíce mrazy postihly jabloně, produkce klesla ale i u višní, rybízů, broskví, třešní a jahod.

Částečnou kompenzaci škod pro ovocnáře navrhuje ministerstvo zemědělství i kvůli nepříznivé situaci, která v posledních letech panuje na trhu s ovocem mimo jiné v důsledku ruského embarga. "Ovocnářský sektor prochází v posledních letech velmi nepříznivým ekonomickým obdobím jak na úrovni ČR, tak v celé Evropě a akutně hrozí, že se řada podniků dostane do neřešitelných finančních potíží," upozorňuje materiál.

Státní pomoc dostanou mimo jiné podniky, které prokážou třicetiprocentní pokles tržeb v porovnání s průměrem předchozích tří let.

Jarní mrazy silně poškodily ovocné výsadby ve dvou vlnách - mezi 12. až 19. dubnem a začátkem května. Nízké teploty v těchto obdobích v noci přesahovaly místy i minus 11 stupňů Celsia a v nejvíce postižených lokalitách se opakovaly po více dní. V některých oblastech hlásí podniky škody až na 80 procentech úrody.

Jde zejména o okresy Mělník, Litoměřice, Mladá Boleslav, Česká Lípa, Chomutov, Kladno, Rokycany, Plzeň-jih a na Semilsku, Jičínsku, Náchodsku a okrese Rychnov nad Kněžnou. Částečné škody na Moravě jsou zejména v okresech Kroměříž, Brno-venkov, Znojmo a Olomouc. Lokální škodu nelze podle vládního materiálu vyloučit ale v žádném okrese v zemi.

Škody na jablkách činí 134 milionů korun a 24 milionů dosahují škody na ostatním ovoci včetně jahod. Kromě toho vznikla také škoda na kvalitě plodů, a to zejména u jádrovin, ovocnáři ji odhadují na zhruba 50 milionů korun.

Velké problémy mají podle MZe zejména specializované ovocnářské podniky, kde výpadky na tržbách u ovoce není možné krýt z jiné činnosti. V řadě podniků lze podle vládního dokumentu očekávat, že budou propouštět zaměstnance a omezovat najímání sezonních pracovníků. U nejvíce postižených podniků hrozí to, že ukončí činnost.

Tabulka s odhadem ztrát na produkci hlavních druhů ovoce u produkčních sadů, které způsobily mrazy v dubnu a květnu 2019:

Druh 5letý průměr sklizní (2014-2018)(tuny) Odhad sklizně k 15. červnu 2019(tuny) Propad produkce v roce 2019v pct. Odhad ztrát v mil. Kč
Jabloně 131 942 112 830 -14 % 134
Hrušně 6 313 6 829 +8 % -
Třešně 2 325 2 288 -2 % 2
Višně 5 436 5 137 -6 % 4
Meruňky 1 496 2 239 +50 % -
Broskve 766 729 -5 % 1
Švestky 7 342 8 597 +17 % -
Rybíz bílý a červený 1 557 1 214 -22 % 5
Rybíz černý 393 264 -33 % 2
Jahody 3 260 3 000 -8 % 10
Celkem 160 829 143 127 -11 % 158

 

Pramen: ÚKZÚZ Brno

Možnost kompenzací za škody mrazem na ovoci pěstitelé vítají

Ovocnáři uvítali rozhodnutí vlády, která jim chce kompenzovat škody na úrodě z letošních jarních mrazů. Šéf ovocnářské unie to označil za důležité z hlediska konkurenceschopnosti, ředitel chelčické společnosti Zemcheba Jaroslav Muška poukázal na to, že škody z mrazů nelze pojistit. O kompenzaci bude žádat i zemědělské družstvo na Litoměřicku.

"Pro nás je to důležité i z hlediska konkurenceschopnosti, protože i některé vlády připravují pomoc, jako například v Polsku," řekl ČTK Předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. Pěstitelé mají dostat z rozpočtu ministerstva zemědělství kompenzace 50 milionů korun, což by podle Ludvíka měla být dostatečná částka odpovídající škodám.

Škody jsou tentokrát v daleko větší míře na západě, severozápadě a severu Čech, menší na jižní Moravě. "Lokální škody nelze vyloučit nikde," řekl ČTK Ludvík. Podle něj není problém v tom, že mrazy přijdou na konci dubna nebo začátku května, ale v oteplování - v mírných zimách a dřívějším rašení. "Zásadní problém je, že jsou velmi mírné zimy a ovocné stromy se z takzvaného zimního spánku probouzí dříve," dodal.

O kompenzaci požádá Zemědělské družstvo Liběšice na Litoměřicku. "Z celé úrody nám zůstalo 20 procent, takže určitě požádáme," řekl ČTK František Kratochvíl z družstva, které pěstuje jabloně na více než 60 hektarech, další plochu zaujímají hrušně a třešně. "Pomoc nám určitě trochu pomůže, ačkoliv lze peníze čekat asi až v příštím roce," dodal.

Mrazy zasáhly litoměřickou ovocnářskou oblast letos třikrát. Co nezlikvidoval mráz, dorazilo podle pěstitelů sucho. "Dnes prší nejvydatněji za poslední čtyři měsíce, a to je pozdě," podotkl Kratochvíl.

V jižních Čechách poškodily jarní mrazy rybíz a hrušky, jablek, třešní ani višní se nedotkly. "ŠProblém je v tom, že to pojišťovny nepojišťují. Kdyby to bylo pojištěné, není třeba takových jednorázových zásahů," řekl ČTK ředitel firmy Zemcheba z Chelčic na Strakonicku Jaroslav Muška.

Ztráty na tržbách ovocnářů, které způsobily letošní jarní mrazy, dosahují podle odhadů MZe až 158 milionů korun. Nejvíce mrazy postihly jabloně, produkce klesla ale i u višní, rybízů, broskví, třešní a jahod. Státní pomoc dostanou mimo jiné podniky, které prokážou třicetiprocentní pokles tržeb v porovnání s průměrem předchozích tří let.

Jarní mrazy silně poškodily ovocné výsadby ve dvou vlnách - mezi 12. až 19. dubnem a začátkem května. Materiál Zmírnění škod způsobených jarními mrazy na ovocných kulturách v dubnu a květnu 2019, dnes vláda schválila.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je pátek 7. srpna 2020

Očekáváme v 21:00 24°C

Celá předpověď