Vláda schválila novelu snižující DPH u energií na nulu

foto Premiér Andrej Babiš a ministryně financí Alena Schillerová vystoupili 20. října 2021 v Praze na tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády.

Praha - Vláda podle ministryně Aleny Schillerové (za ANO) schválila novelu zákona, která od 1. ledna příštího roku umožní snížit u elektřiny a plynu sazbu daně z přidané hodnoty (DPH) na nulu, a to na celý nadcházející rok. Novela podle ní míří do Sněmovny. Nulová DPH bude platit na elektřinu a plyn také letos v listopadu a prosinci, ministryně dnes podepsala potřebný dokument. Vláda těmito kroky reaguje na rostoucí ceny energií na světových trzích. Schillerová to napsala na twitteru.

Na elektřinu a plyn platí nyní sazba DPH 21 procent. Ke snížení DPH na nulu je potřeba souhlas Evropské komise. Vláda si je vědoma, že do udělení výjimky půjde o úpravu, která bude v rozporu se směrnicí EU o DPH. Vyplývá to z materiálů, které má ČTK k dispozici.

Vláda v pondělí odsouhlasila, že nulová sazba DPH na energie bude v listopadu a prosinci. Dočasné prominutí daně dovoluje ustanovení v daňovém řádu, které umožňuje ministryni financí hromadně prominout odvod daně při mimořádných, zejména živelních událostech. Odpuštění DPH je mimořádný úkon, který zatím ministerstvo financí využilo jen v případě respirátorů.

Vláda zároveň v pondělí zmocnila ministryni Schillerovou k podání žádosti o aplikaci nulové sazby DPH k evropskému komisaři pro hospodářství a paralelně k jednáním s evropských výborem pro DPH o možnosti zavedení snížení sazby DPH pro dodání elektřiny a plynu. "Nicméně z důvodů nutnosti reagovat na aktuální kritický stav v oblasti energií a jejich negativní dopad na domácnosti a malé podniky, je tato navrhovaná úprava předkládána, aniž by tato úprava na úrovni Evropské unie byla schválena," upozorňuje materiál.

Návrh na legislativní osvobození od DPH pro celý příští rok je podle daňového poradce společnosti Kodap Vlastimila Sojky "vykalkulovaná politická poťouchlost". "Z hlediska příjmů státního rozpočtu i systému DPH je to pro zodpovědně uvažující ekonomy nepřijatelný nápad. Vládní strana to jistě dobře ví a jen si při přechodu do opozice připravuje prostor pro populistické nálepkování svých nástupců, kteří budou po zamítnutí návrhu takové zákonné úpravy označováni za antisociální sílu," řekl ČTK. Slabinou návrhu je podle něj rozpor s harmonizovanými pravidly DPH v EU, přičemž pravděpodobně bude nutné zaplatit do rozpočtu unie příspěvek 0,3 procenta vypočtený podle nařízení EU i z této nevybrané daně.

Osvobození od DPH u energií by mělo připravit veřejné finance měsíčně o 2,08 miliardy korun. V případě samotného státního rozpočtu jde o 1,3 miliardy korun. Veřejné finance celkově na DPH získaly letos ke konci září 323,6 miliardy korun, z toho do rozpočtu putovalo 208,7 miliardy korun.

Vláda odkývla převod peněz z emisních povolenek na dopady zdražování energií

Vláda schválila návrh na převedení části peněz z výnosů z prodejů emisních povolenek do státního rozpočtu. Celkově má jít asi o 17 miliard korun, které chce následně použít na zmírnění sociálních dopadů současného zvyšování cen energií. Nyní tyto peníze směřují do Modernizačního fondu. Změna by měla platit pro následující dva roky. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Návrh, který vláda schválila formou novely zákona o podmínkách obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů, musí nyní projednat s Evropskou komisí. Následně bude návrh řešit český Parlament.

Výnosy jsou podle Brabce vyšší, než se původně očekávalo, jeho úřad proto navrhl jejich využití na současné výkyvy cen energií. Peníze měly původně směřovat do Modernizačního fondu, který je určen na investice do modernizace energetiky ve východní Evropě. Do státního rozpočtu by v následujících dvou letech měla jít asi polovina z těchto peněz. Pro rok 2022 má podle současných odhadů jít asi o osm miliard korun, pro rok 2023 dalších devět miliard korun.

V příštím týdnu chce navíc ministerstvo životního prostředí navrhnout při jednání investičního výboru Modernizačního fondu možnost rozšířit oblasti podpory financování z Modernizačního fondu o financování podpory výroby energie z obnovitelných zdrojů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je neděle 16. ledna 2022

Očekáváme v 21:00 1°C

Celá předpověď