Vláda schválila Národní onkologický plán 2030, pomůže získat 15 mld. Kč z EU

foto Mince o hodnotě jednoho eura jsou na vlajce Evropské unie.

Praha - Vláda dnes schválila Národní onkologický plán ČR 2030, který nastavuje budoucí rámec směřování léčby rakoviny v českých nemocnicích. V tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví. Dokument je jednou z podmínek pro získání 15 miliard korun pro zdravotnictví z Evropské unie prostřednictvím Národního plánu obnovy. Boj proti rakovině je také jednou z priorit českého předsednictví EU.

"Hlavním úkolem Národního onkologického plánu ČR 2030 je zlepšení aspektů léčby onkologických onemocnění, včetně rovného přístupu k péči pro všechny české pacienty. Chceme odbornou a rychlou léčbu založenou na důkazech, lepší kvalitu života i monitorování a plánování opatření. To vše při snižování celkových nákladů," uvedl k tomu v tiskové zprávě ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Plán stanovuje cíle pro oblast prevence a zvyšování kvality života pacientů. Do roku 2035 bude rakovina podle ministerstva zdravotnictví hlavní příčinou úmrtí obyvatel v EU. Bude to podle něj důsledek nejen stárnutí populace, ale také nedostatečné zdravotní gramotnosti a nezdravého životního stylu. V současné době jsou v ČR nejčastější příčinou úmrtí nemoci srdce a cév, které se životním stylem a stárnutím také souvisí.

Rakovině podlehne v ČR každý rok 27.000 lidí, u zhruba 87.000 ročně lékaři nádor odhalí. Se zkušeností s rakovinou žije v současné době v ČR zhruba 600.000 lidí, v průběhu života se s ní setká každý třetí člověk. Většina musí být i po vyléčení dál sledována. Systém veřejného zdravotního pojištění se tak musí vypořádat s tím, že tato skupina bude čím dál větší.

"Zásadním tématem dokumentu jsou všechny formy prevence a také následná péče a sociální služby jak pro pacienty tak pro jejich blízké a pečující osoby," uvedlo ministerstvo. Zdůrazňuje v něm i roli pacientských organizací.

Dokument se zabývá také tématem dostupnosti léčby. Podle ministerstva dosavadní centralizace specializované péče do komplexních onkologických a hematoonkologických center velmi přispěla ke zvýšení kvality léčby. "Dostupnost těchto pracovišť je však v některých regionech omezenější, a proto je téma dostupnosti jedním z hlavních cílů plánu," dodalo ministerstvo. Například v Karlovarském kraji jako jediném komplexní onkologické centrum chybí.

Schválením Národního onkologického plánu ČR 2030 byl splněn jeden z předpokladů Národního plánu obnovy, který má umožnit Česku čerpat peníze z Národního plánu obnovy (NPO). V něm se bude rozdělovat 179 miliard korun. Pro zdravotnictví by mělo být určeno zhruba 15 miliard korun, skoro polovina právě na onkologii. Dalšími prioritami NPO je například digitalizace nebo zelená energetika.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je úterý 5. července 2022

Očekáváme v 19:00 21°C

Celá předpověď