Vláda schválila jako kandidáty k ESLP Simona, Šimáčkovou a Langáška

foto Ilustrační foto - Ústavní soudkyně Kateřina Šimáčková.

Praha - O místo soudce Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) budou za Česko usilovat soudce Nejvyššího soudu Pavel Simon, ústavní soudkyně Kateřina Šimáčková a soudce Nejvyššího správního soudu Tomáš Langášek. Kandidátní listinu dnes schválila vláda, řekla na tiskové konferenci po jednání kabinetu ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO).

"Teď už bude následovat poslední krok, kdy se kandidátní listina dostane do Parlamentního shromáždění Rady Evropy," řekla ministryně. Shromáždění pak zvolí českého následovníka Aleše Pejchala, kterému u ESLP končí 31. října devítiletý mandát.

Do výběrového řízení se přihlásilo sedm zájemců. Byl mezi nimi i tehdejší nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, kterého výběrová komise loni v listopadu označila jako prvního náhradníka za vítěznou trojicí soudců.

ESLP projednává případy, které se týkají porušení Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod. Zájemci o funkci musí být českými občany. Měli by také aktivně ovládat oba jednací jazyky soudu, tedy angličtinu a francouzštinu. Vedle vysokého morálního charakteru musí splňovat i podmínky vyžadované pro výkon funkce soudce některého z českých nejvyšších soudů nebo Ústavního soudu, případně být uznávanými právníky.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je neděle 16. ledna 2022

Očekáváme v 21:00 1°C

Celá předpověď