Všichni zaměstnanci se budou od 17. ledna testovat dvakrát týdně

foto Ilustrační foto - Automobilka Hyundai v Nošovicích na Frýdecko-Místecku 8. března 2021 testuje své zaměstnance na koronavirus.

Praha - Všichni zaměstnanci se budou od 17. ledna podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) testovat dvakrát týdně antigenními testy. V případě pozitivity půjdou na pět dní do karantény. Tento režim by měl fungovat dva až tři týdny. Schválila to dnes vláda. Válek to oznámil na tiskové konferenci po jejím jednání. Mimořádné opatření večer ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo na svém webu.

Antigenní samotesty budou podle Válka hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, konkrétně fondu rezerv. "Takto zní dohoda s pojišťovnami," uvedl. Žádosti o proplácení testů je možné od 1. ledna podávat na portálu samotesty-covid.cz. Firmy či živnostníci by podle informací na webu i podle Hospodářské komory měli mít nárok na příspěvek nejvýše 60 korun včetně DPH na jeden test. Pojišťovny uhradí jen test uvedený v seznamu Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Optimálně by podle mluvčího Hospodářské komory Miroslava Dira měly být označeny rizikovou třídou IVDst, řekl dnes ČTK.

V současné době se musejí testovat jen pracovníci, kteří nemají dokončené očkování nebo v posledním půl roce neprodělali nemoc covid-19. Testování je závazné jednou týdně. Pokud má zaměstnanec pozitivní antigenní test, musí se dostavit na oficiální odběrové místo k provedení potvrzujícího PCR testu.

Testování se bude od 17. ledna týkat všech zaměstnanců soukromých i státních firem a organizací, živnostníků, jednatelů společností a také pracujících vězňů. Fungovat bude podle Válka v alternativním režimu dvakrát týdně, nebo jednou za tři až pět dnů. Pracovník bude moci dobrovolně podstoupit ověřovací PCR test, očkovaní jich budou mít z veřejného zdravotního pojištění hrazených pět za měsíc. Válek zároveň všechny vyzval, pokud budou mít pozitivní samotest a pocítí symptomy nákazy, aby se odebrali k lékaři. S ohledem na vývoj varianty omikron by podle Válka měl tento režim platit maximálně tři týdny.

Pracovníka, který se odmítne testovat, bude muset zaměstnavatel stejně jako dosud nahlásit příslušné hygienické stanici. Zaměstnanec bude muset nosit po celou pracovní dobu respirátor, od ostatních dodržovat odstup 1,5 metru a stravovat se na odděleném místě. Testovat se nemusejí pracovníci, kteří měli negativní PCR test v posledních třech dnech nebo negativní antigenní test provedený zdravotníkem v posledních 24 hodinách. O pozitivně testovaných musí zaměstnavatelé nejpozději následující den elektronicky informovat hygieniky.

Testování nebudou muset podle Válka podstupovat lidé, kteří pracují z domu nebo nejsou rizikem pro ostatní. Ministerstvo zdravotnictví v tiskové zprávě uvedlo, že výjimku budou mít ti, "kteří se v místě výkonu činnosti nesetkávají se třetími osobami". Druhý případ je třeba vrátný, který na ministerstvu pouští auta na dvůr, a sedí v uzavřené prosklené kukani. Pro toho testování povinné nebude. "Takto je to v opatření nastaveno. Zaměstnavatel má obrovskou možnost se rozhodnout podle konkrétních podmínek, který režim je optimální pro to, aby zachytil všechny podezřelé pomocí antigenního testu nebo upravil provoz tak, aby byla část na home office, nebo aby část lidí pracovala samostatně," řekl po tiskové konferenci novinářům.

Jiný režim bude podle Válka platit pro pracovníky ve zdravotnictví a sociálních službách a také například řidiče veřejné dopravy. Vláda bude podle něj příští týden hledat model, který jednotlivá ministerstva a zainteresované strany definují a uvedou, co je možné z hlediska provozu. "V pátek pak odborníci řeknou, co je medicínsky v pořádku a co je organizačně proveditelné. Výsledek bude opatření, které příští týden vláda schválí," dodal. Týkat se to bude kritické infrastruktury státu, například pracovníků v energetice či vodohospodářů.

HK ocenila, že vláda změnu testování předem projednala se svazy

Hospodářská komora ČR (HK) ocenila, že vláda změnu režimu testování ve firmách předem projednala se zástupci zaměstnavatelů i zaměstnanců, kteří tak mohli ovlivnit konečné znění opatření. ČTK to dnes řekl mluvčí HK Miroslav Diro. Kabinet by podle Svazu průmyslu a dopravy (SP) měl připravit krizové scénáře pro případ, kdyby v karanténě zůstalo příliš mnoho pracovníků, reagoval pro ČTK viceprezident svazu Jan Rafaj.

Vláda dnes podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) rozhodla, že od 17. ledna se budou testovat všichni zaměstnanci dvakrát týdně antigenními samotestovacími sadami. V případě pozitivity nebudou muset jako dosud na potvrzující PCR test, ale odeberou se na pět dní do karantény.

"Rozumíme tomuto rozhodnutí, vzhledem k tomu, že nejsou dostatečné kapacity pro PCR testy. Vládu jsme na to upozorňovali, a proto jsme rádi, že zareagovala na náš požadavek a zkrátila délku karantény s ohledem na vlastnosti nové varianty omikron," uvedl Rafaj. Doplnil, že zaměstnavatelé vítají zkrácení karantény. Od příštího úterý, tedy 11. ledna, se podle Válka zkrátí doba karantény a izolace na pět kalendářních dní. Karanténu je v současné době možné ukončit po sedmi dnech negativním PCR testem. Bez testu karanténa i izolace trvají 14 dní.

Vyjednávací tým HK podle Dira výrazně přispěl mimo jiné k automatickému zahájení karantény po pozitivním výsledku rychlého antigenního testu, kdy odpadá riziko časové prodlevy způsobené nedostatečnou kapacitou PCR testů. Dále se podle Dira podařilo prosadit elektronizaci hlášení pozitivně testovaných zaměstnanců a zavedení flexibility testování pro směnné provozy. Nejsou striktně určeny dny testování, ale je ho nutné provést jednou za tři až pět dní.

Dosud se musejí testovat jen zaměstnanci, kteří nemají dokončené očkování nebo v posledním půl roce neprodělali nemoc covid-19. Testování je závazné jednou za týden. Změnou pravidel vláda podle Válka reaguje na šíření nové koronavirové varianty omikron. Nový systém testování by měl platit dva až tři týdny, řekl dnes Válek.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je neděle 16. ledna 2022

Očekáváme v 21:00 1°C

Celá předpověď