Vláda rozhodla, že testy na covid-19 budou od září nadále hrazeny všem

foto Ilustrační foto - Zleva předseda vlády Andrej Babiš (ANO) a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Praha - Preventivní testy na covid-19 budou od září i nadále zdarma pro všechny, rozhodla dnes vláda. Novinářům to po jednání řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Původně měly být zpoplatněny pro lidi nad 18 let. Důvodem změny je podle Vojtěcha nepříznivý vývoj epidemie v některých evropských zemích. Německý Institut Roberta Kocha v pátek uvedl, že v této zemi začala čtvrtá vlna covidové epidemie. Vláda dnes také prodloužila prominutí daně z přidané hodnoty u respirátorů, a to o další dva měsíce do konce října.

Vojtěch řekl, že vláda rozhodla odložit rozhodnutí o zrušení úhrady preventivních testů na covid-19, které plánovala od 1. září. Zrušení úhrady mělo být podle ministra motivací k tomu, aby se lidé nechali proti nemoci očkovat. Není možné ale ignorovat situaci v Evropě, bylo by rizikem, pokud by poklesly testovací kapacity, konstatoval. Vojtěch také uvedl, že věc konzultoval o víkendu s odborníky a ti se pro odložení zpoplatnění také vyjádřili. Dodal, že nejde o politické rozhodnutí.

Podle rozhodnutí z minulého týdne měly být testy zdarma pro děti do 18 let, dále pro lidi, kteří se ze zdravotních důvodů nemohou nechat očkovat, a pro ty, kteří začali s očkováním proti covidu, ale zatím jej nemají dokončené. V červenci vláda uvažovala i o tom, že by si za testy platili všichni nad 12 let, pro něž je dostupné očkování. Část odpůrců očkování i zástupci kultury, cestovního ruchu a služeb rozhodnutí považovali za diskriminační.

Nyní mají z veřejného zdravotního pojištění lidé hrazeny měsíčně dva testy na covid-19 metodou PCR a čtyři antigenní testy. Preventivní testy lidé potřebují jako prokázání bezinfekčnosti například pro návštěvu kulturních či sportovních akcí i pro využití některých služeb. Testovat se nemusí ti, kteří mají dokončené očkování nebo prodělali nemoc covid-19 a od toho neuplynulo více než 180 dní.

Vojtěch také řekl, že vláda zatím nepředpokládá, že by se obnovilo povinné pravidelné testování ve firmách, které bylo na jaře. Smysl by podle ministra mělo tehdy, pokud by takzvané incidenční číslo, které udává týdenní počet nově nakažených v přepočtu na 100.000 obyvatel, bylo nad hodnotou 75. Nyní se třetí den po sobě drží pod hodnotou 12. Situace je ale podle Vojtěcha dynamická a na konci září může být jiná.

Na dotaz, zda ministerstvo neuvažuje o zrušení protiepidemických opatření, podle kterých je povinné nosit ochranu dýchacích cest například v MHD a vnitřních prostorách veřejných budov, řekl: "Opatření bych držel, podzim může být dosti jiný." Poznamenal, že jakmile by bylo opatření zrušeno, znovu ho zavádět by bylo složité.

Ministr rovněž zopakoval, že do konce srpna plánuje úřad rozhodnout o tom, komu doporučí podání třetí posilující dávky očkování proti covidu. Čtyři odborné lékařské společnosti v minulých dnech doporučily, aby třetí dávku dostali lidé po orgánových transplantacích. Předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek dnes s odkazem na společné stanovisko na twitteru napsal, že přeočkování by měli obdržet také senioři nad 65 let, lidé, kteří jsou v domovech pro seniory, chronicky nemocní, kterým hrozí těžký průběh covidu, zdravotníci a pracovníci v sociálních službách. Aplikaci doporučují osm až 12 měsíců po poslední dávce očkování.

Vláda prodloužila prominutí DPH na respirátory do konce října

Vláda prodloužila prominutí daně z přidané hodnoty (DPH) u respirátorů o další dva měsíce do konce října. Na twitteru o tom informovala ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Respirátory jsou povinné například v hromadné dopravě a vnitřních prostorách.

Dočasné zrušení 21procentní daně vláda zavedla na začátku února a původně mělo platit dva měsíce. Ke snížení nebo zrušení DPH na ochranné pomůcky proti šíření koronaviru vyzývali už dříve vládu výrobci respirátorů. Schillerová opakovaně apelovala na výrobce a prodejce, aby zrušení daně promítli do ceny těchto ochranných prostředků. Někteří prodejci následně cenu upravili.

Od začátku července se zvažovala možnost nahradit respirátory v hromadné dopravě a vnitřních prostorech rouškami, kvůli zastavení poklesu nových případů koronaviru ale ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) změnu nenavrhl.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je neděle 26. června 2022

Očekáváme v 19:00 23°C

Celá předpověď