Od soboty budou s testem možné návštěvy v sociálních zařízeních

foto Zleva ministr zdravotnictví Jan Blatný, ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová a ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček na tiskové konferenci po schůzi vlády 30. listopadu 2020.

Praha - Návštěvy v sociálních zařízeních budou možné od soboty 5. prosince, a to s antigenním testem či PCR testem na covid starým maximálně 48 hodin nebo s dokladem o prodělání infekce v posledních 90 dnech. Po jednání vlády to oznámila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), podrobnosti později vláda publikovala v příslušném opatření. Vláda schválila usnesení, které zahrnuje uvolnění opatření na základě přesunu ČR ze 4. do 3. stupně rizika od čtvrtka. Shodla se na tom v neděli. Na COVID ošetřovné pro OSVČ bude MPO mít 479,2 mil. Kč.

Maláčová uvedla, že bude možné použít testy, které jsou k dispozici přímo v sociálních zařízeních pro testování klientů a zaměstnanců. Návštěvy mají testovat zaměstnanci sociálních zařízení, stát jim práci i testy uhradí.

V tom, jak budou návštěvy organizovány, budou mít podle ministryně hlavní slovo jednotlivá zařízení. Metodický pokyn vydá ministerstvo v úterý. Po dobu setkání bude muset mít návštěvník nasazen minimálně respirátor třídy FFP2 nebo KN95 bez výdechového ventilu.

Návštěvy vláda zakázala 9. října kvůli šíření covidu-19 původně na dva týdny, později zákaz prodloužila. V pátek má skončit pravidelné testování klientů v domovech pro seniory vždy po pěti dnech. Vyšetření pracovníků na koronavirus v pětidenních intervalech by se mělo provádět do konce nouzového stavu. Do té doby, tedy 12. prosince, měl podle nařízení ministerstva zdravotnictví z minulého týdne trvat i zákaz návštěv v zařízeních. Někteří experti ukončení testů i zákaz návštěv kritizovali.

Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) na sebe opatření navazují. Po ukončení testování klientů domovů je podle něj testování návštěv logické, aby do zařízení nebyla infekce zanesena.

Podle provozovatelů zařízení není možné izolaci klientů prodlužovat a je třeba návštěvy povolit při dodržování přísných podmínek. V domovech se využívají antigenní testy. Výsledek po výtěru z nosu je zhruba do 15 minut. Pokud bude pozitivní, provede se ještě potvrzovací PCR test. Na jeho vyhodnocení se čeká déle.

Usnesení o přesunu do třetího stupně rizika vláda schválila

Vláda dnes schválila usnesení, které zahrnuje uvolnění opatření na základě přesunu Česka ze čtvrtého do třetího stupně rizika, který nastane ve čtvrtek. Kabinet se na tom shodl v neděli. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). V opatřeních upřesnil kabinet například opatření týkající se bohoslužeb. Počet lidí na nich bude od čtvrtka možný do kapacity třetiny kostela, uvedl Blatný.

Spustit vleky na horách ještě tento víkend vláda nedovolí, doplnil Blatný. Opatření má platit do konce nouzového stavu. Přesná doporučení pro lyžařskou sezonu vláda formuluje příští týden tak, aby sladila systém s tím, který se chystá v okolních zemích. Blatný na tiskové konferenci také hájil povinnost pro amatérské sportovce nosit v uzavřených prostorech roušky. S odkazem na ještě nedávno vysoké počty nakažených a hospitalizovaných uvedl, že je třeba setrvat v obezřetnosti, při sportování je přitom riziko šíření nákazy vyšší. Je podle něj ale možné, že roušky sportovci budou moci odložit po 12. prosinci, kdy se mají opatření aktualizovat.  

Potvrdil také, že školy do třetího stupně protiepidemických opatření přejdou od pondělí 7. prosince a že v pátek 4. prosince by mělo být zahájeno dobrovolné testování učitelů.

Přesun země do třetího stupně znamená například s omezeními znovuotevření restaurací, všech obchodů i provozoven služeb nebo zrušení omezení volného pohybu osob v nočních hodinách. Venku se bude moci scházet 50 lidí místo současných šesti, skončit by měl i zákaz konzumace alkoholu na veřejně přístupných místech. Naopak povinnost nosit roušky ve všech vnitřních prostorech a ve vybraných veřejných místech zůstane. Opatření budou dál platná pro celou zemi.

Na středních školách, konzervatořích a vyšších odborných školách bude od 7. prosince platit střídavá prezenční výuka po týdnech, do škol se budou moci vrátit i studenti prvních ročníků vysokých škol, pokud jich nebude více než 20 v jedné skupině. S výjimkou mateřských a speciálních škol bude uvnitř školských budov i nadále nutné nosit ochranu nosu a úst. Ministerstvo školství také pro třetí stupeň opatření doporučuje zachovat po celou dobu výuky stejné třídy na středních, vyšších odborných školách a konzervatořích. I nadále bude zakázán tělocvik a hudební výchova s výjimkou studia, kde jsou tyto předměty hlavním oborem.

Základní umělecké školy, jazykové školy a střediska volného času budou moci od 7. prosince otevřít lekce do deseti lidí včetně učitele. Dosud byla možná jen výuka jeden na jednoho.

Školy přešly na výuku na dálku v první polovině října. Běžnou výuku mají nyní žáci prvního stupně základních škol, deváťáci a speciální školy. Od středy se vrátily závěrečné ročníky a praktická výuka do středních škol. Zbytek druhého stupně se střídá v distanční a prezenční výuce.

Testování učitelů, které by mělo začít 4. prosince, bude stát podle dřívějšího vyjádření Blatného do 70 milionů korun. Náklady budou uhrazeny ze zdravotního pojištění. Učitelé se budou testovat antigenními testy, které jsou levnější než v současnosti většinou používané PCR testy.

Na COVID ošetřovné pro OSVČ bude MPO mít 479,2 mil. Kč

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) bude na výplaty ošetřovného pro živnostníky za říjen a listopad mít 479,2 milionu korun. Původně bylo na program schváleno 250 milionů korun. Z předchozích výzev zbude asi 79,2 milionu korun. O program je velký zájem, vláda dnes schválila jeho dofinancování do požadované částky. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to řekl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

MPO podle vládních materiálů předpokládá, že za říjen o ošetřovné požádá nejvýše 32.000 podnikatelů. Na rozdíl od jarních výzev není na podzim možné souběžné čerpání ošetřovného a kompenzačního bonusu, který připravilo ministerstvo financí. Počet žadatelů bude proti jaru menší i kvůli snížení hranice věku dítěte, na které lze o příspěvek žádat, a to z 13 na deset let.

Další snížení počtu žadatelů se v souvislosti s postupným návratem žáků do škol očekává v listopadu, kdy by ošetřovné mělo mít zájem čerpat 25.000 živnostníků. V propočtu ovšem MPO zohlednilo fakt, že proti říjnu budou mít někteří žadatelé nárok získat ošetřovné za celý měsíc. Podle resortu zároveň není možné vyloučit, že v závislosti na vývoji epidemické situace se nebudou muset školy znovu zavřít.

Živnostníkům byla schválena podpora 400 korun na den. Dotace se vztahuje na období od 14. října, kdy musely školy s výjimkou mateřských zavést výuku na dálku. Ošetřovné se nevyplácí za 29. a 30. října, kdy byly podzimní prázdniny. Za říjen tak mohou OSVČ dostat až 6400 korun. O ošetřovné za říjen mohou žádat do 9. prosince.

Při první vlně pandemie živnostníci dostávali nejdříve 424 korun za den, od dubna vláda schválila zvýšení částky na 500 korun. Dotaci mohli získat za březen až červen. Schváleno bylo přes 190.000 žádostí za zhruba 2,2 miliardy korun.

Za běžných okolností mají na ošetřovné nárok jen zaměstnanci, a to na děti do deseti let a na devět dnů. Samoživitelky a samoživitelé ji mohou pobírat až 16 dnů. Z nemocenského pojištění se poskytuje 60 procent základu výdělku. Prezident Miloš Zeman na konci října podepsal zákon, podle kterého bude zaměstnancům za období uzavření škol náležet 70 procent denního vyměřovacího základu, při plném úvazku nejméně 400 korun za den. V případě částečného úvazku se částka bude příslušně krátit.

Děti z prvních a druhých tříd zasedly zpět do lavic 18. listopadu. Závěrečné ročníky a praktická výuka do středních škol se vrátily tuto středu. Prezenční výuka pro třetí až páté třídy a deváťáky se obnovila dnes. Zbytek druhého stupně se bude střídat v distanční a prezenční výuce.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

-3°C

Dnes je neděle 17. ledna 2021

Očekáváme v 5:00 -7°C

Celá předpověď