Vláda přidá sociálním pracovníkům, zdravotníkům a učitelům

foto Tisková konference po zasedání vlády premiéra Petra Fialy, 29. prosince 2021 v Praze. Zleva ministr financí Zbyněk Stanjura a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Praha - Platy pracovníků v sociálních službách v příštím roce stoupnou o 700 korun. Zdravotníkům se vláda rozhodla platy zvýšit o šest procent a pedagogickým pracovníkům o dvě procenta. Zároveň vláda rozhodla zmrazit platy státních úředníků na ministerstvech a dalších úřadech a všem ústavním činitelům. Na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády o tom informovali premiér Petr Fiala (ODS) a vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Vláda schválila také nárůst platů vojáků, policistů nebo hasičů o 700 korun.

"Vláda se dohodla na zvýšení platů ve státní sféře, a to na takovém zvýšení, které zohledňuje stav rozpočtu a co nás čeká v příštích měsících," uvedl premiér. Dodal, že v případě pedagogů vláda přistoupila ke zvýšení mimo jiné také proto, aby platy učitelů neklesly pod 130 procent průměrné mzdy. V případě zmrazení platů ústavních činitelů už podle Fialy ministerstvo práce a sociálních věcí připravuje příslušnou novelu zákona. Jurečka následně na twitteru uvedl, že návrh předloží na jednání vlády 5. ledna a ve stavu legislativní nouze by jej Parlament měl projednat do konce ledna.

Minulá vláda počátkem listopadu rozhodla, že pracovníci státu a veřejných služeb dostanou plošně od ledna přidáno 1400 korun. Platy pedagogů měly stoupnout o tři procenta. Takové navýšení si ale nemůže podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) dovolit státní rozpočet, který je podle něj v katastrofálním stavu. "Situace je pro vládu mimořádně složitá. Přesto jsme našli zdroje, abychom ocenili ty, co jsou v první linii boje s covidem a pedagogům. Vzdělávání totiž bude prioritou vlády," řekl.

Video: Vláda zvýšila platy sociálním pracovníkům, zdravotníkům a učitelům
29.12.2021, 18:00, autor: Kateřina Sýkorová, zdroj: ČTK

Stanjura zároveň v této souvislosti upozornil na to, že se v posledních letech rozevírali nůžky mezi platy ve veřejné a soukromé sféře. V letech 2013 a 2014 byly podle něj platy ve veřejné sektoru o dvě až tři procenta vyšší než v soukromé sféře a nyní je to už o 15 procent. "Je to nezdravé, daňoví poplatníci tomu už příliš nerozumí. A náš krok je proto, aby se platy začaly zase přibližovat. A zvýšení platů můžeme chápat jako protiinflační krok," uvedl. Inflace v listopadu stoupla na šest procent a na počátku roku podle ekonomů může přesáhnout i osm procent.

Podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové vláda prokázala, že konsolidaci veřejných financí myslí vážně. "Na lehkou váhu nebere ani riziko mzdově inflační spirály. Z dnešního rozhodnutí o zmrazení platů ústavních činitelů a státních úředníků plyne, že se odhodlala začít sama u sebe a jít příkladem," uvedla na twitteru.

Ohledně rozpočtu dnes Stanjura uvedl, že s výsledkem za celý letošní rok seznámí vládu příští týden ve středu a o den později bude o výsledcích hospodaření informovat veřejnost na tiskové konferenci. Ke konci listopadu skončil státní rozpočet ve schodku 401,5 miliardy korun.

Vláda schválila nárůst platů vojáků, policistů nebo hasičů o 700 korun

Vláda dnes schválila nárůst platů vojáků, policistů nebo hasičů v příštím roce o 700 korun. Po jednání vlády to uvedli její zástupci. Minulá vláda počítala s růstem u vojáků a příslušníků bezpečnostních sborů o 1000 korun, dalším státním zaměstnancům chtěla přidat 1400 korun. Nový kabinet Petra Fialy (ODS) ale již dříve avizoval, že s plošným zvýšením platů ve státní sféře nesouhlasí a rozhodnutí změní. Vedle úspor chtěl odměnit lidi, kteří se zapojili "v první linii" do potírání epidemie covidu-19.

"Jsem ráda, že se to takhle povedlo a že vojáci, kteří pomáhají s pandemií a dalším, budou mít valorizaci alespoň na částce 700 korun," řekla ČTK ministryně obrany Jana Černochová (ODS). V tiskové zprávě rozhodnutí vlády označila za kompromis, ale zároveň i za poděkování za mimořádné nasazení vojáků. "Ať už jde o jejich nasazení v zahraničních operacích, jejich pomoc při zvládání následků přírodních katastrof i jejich výkony v boji proti pandemii," uvedla.

Podle ministerstva vnitra navýšení platů "alespoň částečně kompenzuje současnou inflaci a zmírní její dopady na příslušníky bezpečnostních sborů. "Navýšení o 700 korun je v současné chvíli maximum možného. Vycházíme z reality a reálných možností státu, a ne z nějakých populistických a nereálných předvolebních slibů," uvedl v tiskové zprávě ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). "Při tak strašném stavu financí, který nám zanechala předcházející vláda, je skoro zázrak, že se vůbec podařilo toto navýšení zajistit," dodal.

Rakušan s Černochovou dnes vládě navrhli, aby kabinet zrušil listopadové vládní nařízení a zvýšil platy o 700 korun. Podle Marka Valy z tiskového oddělení ministerstva obrany dnešní rozhodnutí vlády souvisí s přípravou rozpočtového provizoria na příští rok a s cílem nalezení úspor ve státním rozpočtu. "Oproti původní variantě schválené předchozí vládou dojde k úspoře prostředků kapitoly ministerstva obrany v celkové výši přes 132 milionů korun," uvedl Vala v tiskové zprávě.

Voják s hodností svobodník by měl příští rok mít základní tarif 27.550 korun, rotmistr 37.400 a poručík 40.260. U bezpečnostních sborů, mezi něž patří policie, hasiči, celníci nebo vězeňská služba, tarif záleží na době praxe a na tarifní třídě. Dostávat by tak nově měli podle svého zařazení od 19.910 do 62.220 korun. Někteří příslušníci bezpečnostních sborů mají tarify navíc navýšeny o deset procent.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je neděle 16. ledna 2022

Očekáváme v 21:00 1°C

Celá předpověď