Vláda odsouhlasila úpravy zákona o státním zastupitelství

foto Ministr spravedlnosti Pavel Blažek na tiskové konferenci v Praze po jednání vlády, 23. listopadu 2022.

Praha - Nejvyšší státní zástupce by mohl mít v budoucnu sedmileté funkční období, zákon by pak mohl stanovit i požadavky na jeho odborné a manažerské schopnosti či možnost odvolání v kárném řízení. Úpravy obsahuje novela zákona o státním zastupitelství, kterou dnes schválila vláda. Novinářům to řekl ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Jeho úřad chce změnami vyloučit riziko nepřípustného politického vlivu nebo tlaku na činnost státního zastupitelství a jeho fungování. S částmi návrhu novely nesouhlasilo Nejvyšší státní zastupitelství a některá ministerstva.

Cílem předlohy je zejména stanovení jasnějších pravidel pro jmenování a odvolávání vedoucích státních zástupců a také zavedení jejich funkčních období. V současné době je funkce vedoucích státních zástupců časově neomezená. Nejvyššího státního zástupce jmenuje vláda na návrh ministra spravedlnosti, bližší požadavky ne jeho osobu zákon nestanoví. Kabinet ho na návrh ministra může odvolat bez udání důvodů.

"Právní úprava mechanismu odvolávání vedoucích státních zástupců je všeobecně vnímána jako nepříliš vhodná a je předmětem opakovaných snah o úpravu," uvedlo ministerstvo v důvodové zprávě. Nově tak mají být vedoucí státní zástupci odvolatelní v kárném řízení. Nejvyššího státního zástupce bude moci nadále odvolat i vláda, zákon ale stanoví, jaké k tomu musí mít důvody.

Nejvyšší státní zástupce i ostatní vedoucí státní zástupci mají být do funkce jmenováni na sedm let. Aby všichni vedoucí funkcionáři státních zastupitelství nenastoupili ve funkčním období jedné vlády, výběrová řízení by se konala postupně v několika letech, řekl Blažek.

Podle novely nikdo nemůže být jmenován nejvyšším státním zástupcem více než jednou a šéfem žalobců se nemůže stát státní zástupce, jemuž bylo pravomocným rozhodnutím uloženo kárné opatření - pokud nebylo zahlazeno. Norma zavádí také požadavky na odborné znalosti, profesní zkušenosti a morální vlastnosti vedoucích státních zástupců. Uchazeči budou muset splnit také požadovanou dobu praxe.

Ministerstvu vnitra, ministerstvu pro místní rozvoj a předsedovi Legislativní rady vlády v připomínkovém řízení vadilo, že by se šéfem žalobců mohl stát člověk bez předchozí zkušenosti v soustavě státního zastupitelství. Nejvyšší státní zastupitelství kromě stejné výhrady také požadovalo, aby bylo funkční období nejvyššího státního zástupce desetileté. Stejnou délku doporučila i protikorupční rada vlády.

Novelizaci zákona, která přinese změny v postavení vedoucích státních zástupců, slíbila vláda Petra Fialy (ODS) v programovém prohlášení. O novele se hovoří již řadu let.

Unie státních zástupců vítá nový zákon, má však určité výhrady

Unie státních zástupců vítá novelu o státním zastupitelství. Má však připomínky k některým změnám - zejména k délce funkčního období nejvyššího státního zástupce a k podmínkám pro jeho jmenování. ČTK to dnes sdělil prezident unie Tomáš Foldyna.

Ministerstvo spravedlnosti chce změnami v zákoně vyloučit riziko nepřípustného politického vlivu nebo tlaku na činnost státního zastupitelství a jeho fungování. Cílem předlohy je zejména stanovení jasnějších pravidel pro jmenování a odvolávání vedoucích státních zástupců a také zavedení jejich funkčních období. V současné době je funkce vedoucích státních zástupců časově neomezená. Nejvyššího státního zástupce jmenuje vláda na návrh ministra spravedlnosti, bližší požadavky na jeho osobu zákon nestanoví. Kabinet ho na návrh ministra může odvolat bez udání důvodů.

"Výhrady máme hlavně k podmínkám pro jmenování nejvyššího státního zástupce," uvedl Foldyna. Stejně jako již dříve některá ministerstva, Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) či Legislativní rada vlády si unie myslí, že by měl mít uchazeč o post šéfa žalobců praxi jako státní zástupce alespoň několik let. Praxe podle prezidenta unie zajistí, že nejvyšší státní zástupce bude znát fungování státního zastupitelství i principy výkonu dozoru nad zachováváním zákonnosti v přípravném řízení. "Jinak hrozí, že se stane závislým na svém aparátu, nebo bude moci být ovlivněn jinými faktory," uvedl Foldyna.

Unie zároveň souhlasí s NSZ v tom, že by funkční období šéfa žalobců mělo být desetileté stejně jako u předsedů Nejvyššího soudu a Nejvyššího správního soudu. Tato doba je podle ní optimální k prosazení případných změn ve fungování soustavy. Ministerstvem navrhovanou sedmiletou dobu působení považuje za nedostatečnou. "Argument, že nejvyšší státní zástupce je představitelem moci výkonné zde neobstojí, protože, na rozdíl od vedoucích představitelů ústředních orgánů státní správy, nebude nejvyšší státní zástupce mít možnost funkční období opakovat," sdělil Foldyna.

Výhrady má pak unie také k tomu, že by šéfové okresních státních zastupitelství mohli svoji funkci opakovat bez omezení. "Jsme přesvědčeni, že možnost opakování dvou funkčního období, která má být dána vrchním a krajským státním zástupcům, je zcela dostačující i pro okresní státní zástupce včetně těch působících na nejmenších okresech," uvedl prezident unie.

Stříž: Mandát nejvyššího státního zástupce by měl být delší než sedm let

Délka mandátu budoucího nejvyššího státního zástupce zůstává jediným sporným bodem, komentoval návrh schválený vládou nejvyšší státní zástupce Igor Stříž. Mandát se nebude opakovat, takže by měl být delší než sedm let, uvedl dnes Stříž na dotaz ČTK. Ocenil, že vládní kabinet ustoupil v otázce požadavku na předchozí praxi kandidáta na šéfa žalobců. Olomoucký vrchní státní zástupce Radim Daňhel ČTK informoval, že se k novele zákona o státním zastupitelství vyjádří ve čtvrtek.

Stříž uvedl, že nezná detailní podobu zákona, v jaké prošel diskusí ve vládě. "Ale z toho, co je mi známo, vláda ustoupila v jednom z našich požadavků na předchozí praxi kandidáta na nejvyššího státního zástupce. Pokud se nejvyšším státním zástupcem bude moci stát nejen kariérní státní zástupce, ale i odborník jiné právnické profese, ovšem s minimální šestiletou praxí na státním zastupitelství, tak v tomto směru považujeme úpravu za vyhovující," řekl.

Sporná je podle Stříže nadále délka mandátu budoucího nejvyššího státního zástupce. "Nechceme, aby nejvyšší státní zástupce mohl svůj mandát opakovat, ale tím spíše by měl mít mandát delší než okresní, krajští a vrchní státní zástupci, u nichž se počítá se sedmiletým funkčním obdobím, ovšem zároveň i s možností opakování mandátu," uvedl.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je středa 31. května 2023

Očekáváme v 19:00 20°C

Celá předpověď