Vláda odložila jednání o vysílačkách pro záchranný systém

foto Premiér a předseda ANO Andrej Babiš (uprostřed) na schůzi vlády 15. července 2019 v Praze. Vlevo je náměstek ministra vnitra Jiří Nováček a vpravo náměstek ministryně financí Jiří Volf.

Praha - Návrhem ministerstva vnitra na zadání zakázky za 4,4 miliardy korun na další provoz komunikační sítě záchranných složek se vláda bude zabývat na některém z příštích zasedání. Dnes kabinet projednávání návrhu odložil, protože se jeho jednání neúčastnil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) kvůli souběžnému zasedání vedení své strany. Ministerstvo chce zakázku zadat současným provozovatelům, tedy firmě Pramacom Prague a Národní agentuře pro komunikační a informační technologie, bez výběrového řízení.

Vláda chce materiál projednat za účasti Hamáčka. "Považujeme za správné, aby u tak důležitého bodu kolega byl, případně ho okomentoval," řekl novinářům vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). Ministr vnitra na jednání kabinetu nedorazil, protože jako předseda ČSSD řídí jednání předsednictva o setrvání či odchodu své strany z koalice. Na zasedání vlády ho zastupoval náměstek.

Vysílačkové síti pro policii, hasiče a další záchranné složky končí podpora technologie Tetrapol, která je využívána teď. Vnitro se už dříve rozhodovalo mezi modernizací Tetrapolu a vybudováním nové zabezpečené mobilní sítě LTE/5G.

Vnitro v materiálu píše, že na trhu teď neexistuje vhodná mobilní komunikační technologie pro bezpečnostní a záchranné složky. "Vhodná technologie bude existovat a bude komerčně dostupná až koncem 20. let 21. století, a to i na sítích veřejných mobilních operátorů," uvedl úřad, přičemž se odvolal na znalecký a odborný posudek.

Aktuální zakázka má být "přechodovým řešením" mezi technologiemi Tetrapol a 3GPP. Smluvní vztah vnitra s dodavateli má trvat do konce roku 2027 s následným přechodem smluv na dobu neurčitou s výpovědní lhůtou na dva roky. Nezadání zakázky by podle ministerstva mohlo vyústit ve zhroucení systému komunikace složek integrovaného záchranného systému a nemožnost je řídit v terénu.

"Uzavření smlouvy je nutné bezodkladně, protože větší části komponent a ovládacímu software stávajícího systému skončí podpora výrobce k 31. prosinci 2020, části systému dokonce už 30. září 2019. Provoz systému kritické informační infrastruktury bez podpory výrobce je neakceptovatelné bezpečnostní riziko," napsalo ministerstvo.

Dodavatelé mají zejména zajistit generační obměnu nepodporovaných technologií a navýšit parametry podle požadavků uživatelů systému. Podle vnitra nepůjde o výměnu všech zařízení, ale jen těch, kterým končí podpora. Dalším úkolem je zajištění dostatečné kybernetické bezpečnosti sítě.

Zadání zakázky bez veřejné soutěže ministerstvo vnitra zdůvodňuje tím, že je nutné zabránit vyzrazení utajovaných informací.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je úterý 10. prosince 2019

Očekáváme v 23:00 1°C

Celá předpověď