Vláda hlasy ANO podpořila zákon, jenž dle kritiků pomůže Babišovi

foto Ilustrační foto - Premiér Andrej Babiš.

Praha - ¨Vláda dnes hlasy ministrů za hnutí ANO schválila návrh zákona o evidenci skutečných majitelů, který může podle kritiků pomoci premiérovi Andreji Babišovi (ANO) v jeho sporu o to, zda je ve střetu zájmů. Předseda koaliční sociální demokracie Jan Hamáček ČTK napsal, že ministři ČSSD se při hlasování zdrželi. Babiš před jednáním kabinetu řekl, že se projednávání bodu nezúčastní. Podle ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) je sporná část předpisu zpřesněním. Odmítla, že by resort psal předpisy tak, aby vyhověly jednotlivcům. Zákon podle Pirátů usnadňuje Babišovi schovávat své vlastnictví Agrofertu a dál neoprávněně čerpat dotace. Data v evidenci účtů se rozšíří, schválila to vláda.

Podle předlohy by byl Babiš považován za vlastníka svěřenských fondů, do kterých vložil holding Agrofert, ale nikoliv za vlastníka samotného holdingu. Podle kritiků mu ustanovení nahrává ve chvíli, kdy jeho střet zájmů řeší unijní orgány. Babiš tvrzení, že je ve střetu zájmů, dlouhodobě odmítá.

Hamáček na twitteru uvedl, že ministři za ČSSD návrh nepodpořili. "Jsme přesvědčeni, že výjimka pro svěřenské fondy není potřeba a jde nad rámec příslušné evropské směrnice. O výjimce tak rozhodne Sněmovna svým hlasováním," napsal. Podle místopředsedy ČSSD Tomáše Petříčka vystoupil Hamáček na vládě s návrhem, ať se sporné ustanovení vypustí, protože se tím z pohledu ČSSD na návrhu nic nezmění. "Na tom jsme se neshodli, ČSSD ve Sněmovně toto konkrétní ustanovení podporovat nebude," řekl novinářům po jednání vlády.

Ustanovení ohledně svěřenských fondů, které se týká i Babiše, kritizují opoziční strany či Rekonstrukce státu a Transparency International (TI). Podle ministerstva spravedlnosti ale jde čistě o zákon, který do českého práva přenese požadavky unijní směrnice proti praní špinavých peněz či financování terorismu. V březnu kabinet přerušil projednávání návrhu mimo jiné kvůli výtkám, že materiál probírá v době nouzového stavu. Od té doby ho resort neupravoval.

Video: Vláda hlasy ANO podpořila zákon o evidenci skutečných majitelů
01.06.2020, 19:14, autor: Hynek Beran, zdroj: ČTK

Benešová po jednání vlády novinářům řekla, že unie už Česko "peskovala", aby zákon předložilo. "Hrozila pokuta, museli jsme to předložit," uvedla. Jde podle ní o řádnou transpozici příslušné směrnice. Sporný paragraf podle ní není výjimkou, ale zpřesněním v reakci na řadu dotazů od právníků a advokátů. Pokud by v předpisu nebyl, mohl by být například za majitele považován beneficient fondu, který má třeba jen pětiprocentní podíl a žádný vliv, dodala.

Ministryně odmítla, že by resort psal zákony tak, aby vyhověl jednotlivci. "Je to výhradně odborný právní úsudek, vznikl na ministerstvu spravedlnosti a stojíme si za tím. Pokud by i toto zpřesnění Parlament vypustil, tak to vychází nastejno a výsledek bude tentýž," uvedla.

Změna pravidla pro určování skutečného majitele svěřenského fondu se v novele objevila po připomínkovém řízení na konci roku 2019 na návrh ministerstva financí vedeného Alenou Schillerovou (za ANO), upozornila začátkem roku TI. Předpis kritizují také Piráti, kteří hovoří o účelové výjimce s cílem umožnit Babišovi skrývat střet zájmů.

Babiš nařčení ze střetu zájmů opakovaně odmítá a označuje ho za politickou záležitost. Loňská zpráva auditorů Evropské komise týkající se dotací z evropských strukturálních fondů uvedla, že Babiš ve střetu zájmů je. Podle zprávy má stále vliv na holding Agrofert, ač ho v roce 2017 vložil do svěřenských fondů.

Opozice kritizuje, že vláda schválila zákon o majitelích

Zákon o evidenci skutečných majitelů, který dnes hlasy hnutí ANO schválila vláda, podle opozičních Pirátů usnadňuje premiérovi Andreji Babišovi (ANO) schovávat své vlastnictví Agrofertu a dál neoprávněně čerpat dotace. Strana to uvedla v tiskové zprávě. Předpis kritizují i další opoziční strany. Šéf Starostů a nezávislých (STAN) Vít Rakušan vyzval jejich předsedy k tomu, aby podepsali pozměňovací návrh, který by kritizované ustanovené změnil.

Podle předlohy by byl Babiš považován za vlastníka svěřenských fondů, do kterých vložil holding Agrofert, ale nikoliv za vlastníka samotného holdingu. Piráti uvedli, že předpis Babišovi usnadňuje schovávat své vlastnictví Agrofertu a přijímat neoprávněně další dotace. "Jsem přesvědčen, že vláda si nemůže svévolně změnit mezinárodně platný termín jako patrně jediná země EU," uvedl šéf Pirátů Ivan Bartoš.

Babiš podle Pirátů usoudil, že svůj potvrzený střet zájmů vyřeší tím, že si "přizpůsobí zákony k obrazu svému". Analytický tým Pirátů se obrátí na nezávislé experty evropského práva, zda je kritizované ustanovení v souladu se směrnicí, kterou podle ministerstva spravedlnosti zapracovává do českého práva. "V téže věci se zároveň obrátíme na Parlamentní institut s žádostí o posouzení kompatibility," dodal Bartoš.

Kabinet návrh schválil, i když se ministři za menší koaliční stranu ČSSD hlasování zdrželi. "Statečná statečná ČSSD. Ono hodit to na Poslaneckou sněmovnu, ve které si komunisticko-populisticko-fašistická koalice schválí, co pro ni bude výhodné, je 'hrdinství'," uvedl na twitteru šéf STAN Vít Rakušan. Má připravený pozměňovací návrh a vybídl další opoziční šéfy, aby ho podepsali také. "Spojme se proti tomu. Ať se ukáže, kdo je kdo," napsal.

Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová uvedla, že hnutí ANO nemá úctu k právu ani občanům. "Politická strana, kterou na vlastní náklady provozuje premiér, opět veřejně prozrazuje záměr privatizovat výkon státní moci. TOP 09 s tím zásadně nesouhlasí," uvedla. Babiš podle ní zatoužil po tom, aby se o jeho střetu zájmů přestalo mluvit, ale dosáhl opaku.

Předpis je podle Adamové nejlepším důkazem Babišova "provinění". "Jak moc mu na tomto zákonu záleží, dokazuje, že zákon protlačil vládou i bez podpory ministrů ČSSD. Sociální demokraté sehrávají roli komparzistů a o ničem reálně nerozhodují," dodala.

Data v evidenci účtů se rozšíří, schválila to vláda

Data shromažďovaná v centrální evidenci účtů se zřejmě rozšíří o údaje o bezpečnostních schránkách a zároveň je budou do evidence zasílat poskytovatelé platebních služeb, kteří vedou účty. Vyplývá to z novely zákona proti praní špinavých peněz, kterou dnes schválila vláda. Vyplývá to z informací na vládních internetových stránkách. Normu ještě musí projednat Parlament a podepsat prezident.

Normu projednala vláda společně s návrhem zákona o evidenci skutečných majitelů firem, který vypracovalo ministerstvo spravedlnosti. Oba zákony společně podle ministerstva financí zavádí do českého právního řádu požadavky směrnice EU na opatření proti praní špinavých peněz.

Zákony měla vláda na programu už 16. března, jejich projednání ale přerušila. Návrh zákona o evidenci skutečných majitelů firem by podle organizace Transparency International (TI) mohl pomoci premiéru Andreji Babišovi (ANO) ve sporu o jeho údajný střet zájmů. Vláda zákon o evidenci skutečných majitelů dnes schválila hlasy ministrů za hnutí ANO, ministři ČSSD se při hlasování zdrželi.

Centrální evidenci účtů spravuje ČNB. Obsahuje všechny účty, které vedou české banky a záložny svým klientům. Cílem evidence je boj s daňovými úniky a financováním terorismu. Databáze neobsahuje informace o zůstatcích na účtech.

V případě hazardních her návrh zpřesňuje úpravu rejstříku fyzických osob vyloučených z účasti na hazardních hrách a také výkaznictví v hazardních hrách. Dále mění podmínky u zásahů do zařízení, prostřednictvím kterých jsou provozovány hazardní hry.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je pondělí 6. července 2020

Očekáváme v 9:00 22°C

Celá předpověď