Vítězové soutěže Dětský čin roku převzali ocenění za dobré skutky

foto Slavnostní vyhlášení vítězů 17. ročníku celorepublikového projektu Dětský čin roku, 7. dubna 2022 na Staroměstské radnici v Praze. Cenu v kategorii Kolektivní pomoc obdržela Adéla Přikrylová (třetí zleva) ze ZŠ Prostějov.

Praha - Devatenáct dětí a jedna školní třída dostaly dnes na Staroměstské radnici v Praze ocenění v 17. ročníku soutěže Dětský čin roku. Cenu získal například čtrnáctiletý Marek Volf z Kolína, který se přes léto staral o svou čtyřiadevadesátiletou prababičku. Další děti převzaly ocenění mimo jiné za záchranu lidského života, pomoc přírodě nebo dobrý nápad. Kromě vítězů v sedmi soutěžních kategoriích rozhodli organizátoři i o třech speciálních cenách. Již tradičně nad projektem převzaly záštitu ministerstvo školství a pražský magistrát.

Fotogalerie

Vyhlášení vítězů ankety Dětský čin roku se v minulosti konalo na začátku prosince. V předchozích dvou letech se však vzhledem k situaci kolem epidemie covidu-19 setkání v tomto termínu nemohlo uskutečnit. Letos se proto přesunulo na 7. duben a zúčastnili se ho i dětští hrdinové z roku 2020, které organizátoři již dříve oznámili na dálku.

Výherci za rok 2021 byli vyhlášeni v kategoriích Záchrana lidského života, Pomoc ostatním, Pomoc starším lidem, Kolektivní pomoc, Pomoc přírodě, Dobrý nápad a Pomoc n@ netu. Třeba čtrnáctiletý Matyáš Augustin dostal cenu za záchranu kamaráda před pádem pod projíždějící auto a patnáctiletá Lucie Vargová za pomoc s péčí o maminku, která je kvůli nemoci na invalidním vozíku.

Devítiletá Adéla Přikrylová se svou školní družinou spolupracuje se seniory z domova důchodců, se kterými připravuje kuchařku nejlepších receptů. Za vyčištění malého lesoparku od odpadků byl oceněn čtrnáctiletý Jan Gavlas a za nákup krmiva a hraček pro psí útulek dvanáctiletá Vendula Buchtová. Čtrnáctiletá Eliška Malá si cenu odnesla za pomoc kamarádce, kterou obtěžoval dospělý muž. Poradila jí, aby okamžitě kontaktovala policii, která muže zatkla za pronásledování nezletilých dívek.

Speciální ocenění získali devítiletý Sebastian Pecka, třída sedmáků ze Základní školy Modřice a pětice žáků ve věku 13 až 14 let ze Základní školy A. Hrdličky Ostrava-Poruba. Sebastian popsal dojemný příběh o posledních dnech, které strávil se svým umírajícím dědečkem. Třída sedmáků věnovala peníze ze sběru papíru na podporu brněnské zoo a pětice školáků z Ostravy-Poruby už víc než rok vede redakci školních novin HNN Hrdličky News.

O vítězích rozhodly samy děti prostřednictvím internetového hlasování na stránkách www.detskycinroku.cz. Výherci získali dárky a pro svou školu či zájmový spolek šek v hodnotě 10.000 Kč na nákup školních pomůcek.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pondělí 3. října 2022

Očekáváme v 21:00 12°C

Celá předpověď