Vítězné ANO podepsalo v Děčíně koaliční smlouvu s druhým hnutím SPD

foto Zleva primátor města Jiří Anděl (ANO) a jeho náměstek, poslanec Jaroslav Foldyna (SPD) hovoří s novináři po podpisu koaliční smlouvy mezi vítězným ANO a hnutím SPD, které skončilo ve volbách do zastupitelstva druhé, 10. října 2022, Děčín.

Děčín - Vítězné ANO dnes v Děčíně podepsalo koaliční smlouvu s SPD, která v komunálních volbách skončila druhá. Primátorem zůstane Jiří Anděl (ANO), poslanec Jaroslav Foldyna (SPD), dříve místopředseda ČSSD, bude náměstkem pro vyloučené lokality. Lídři obou uskupení to dnes řekli novinářům. Koalice bude mít 16 hlasů v zastupitelstvu o 27 členech.

V opozici usedne s pěti mandáty Volba pro Děčín, tři křesla bude mít Náš Děčín, dva mandáty získala ODS a jeden Piráti. K volbám dorazilo 36,31 procenta voličů. Oproti minulým volbám se do zastupitelstva dostalo o tři uskupení méně. Ustanovující zastupitelstvo se uskuteční, až rozhodne ústecký krajský soud, který obdržel ohledně voleb do děčínského zastupitelstva podnět týkající se neplatnosti voleb kandidáta v Děčíně.

V devítičlenné radě usednou kromě primátora tři náměstci a dva radní z hnutí ANO a jeden náměstek a dva radní z hnutí SPD. Náměstkem bude kromě Foldyny i Jan Skalický (ANO), Václav Němeček (ANO) a Jitka Flachsová (ANO). V radě ještě usedne Jan Palička (ANO), Radek Kudrnáč (ANO), Ivana Poschová (SPD) a Miroslav Šefara (SPD).

"Na ustavujícím zastupitelstvu bychom měli jednat o rozdělení kompetencí. Máme pokryto prakticky celé spektrum problematiky řízení města," uvedl Anděl. Hnutí chtějí docílit toho, aby se vedení města nevymezovalo na koalici a opozici, ale aby spolupráce fungovala napříč politickým spektrem.

Před čtyřmi lety vyhrálo v Děčíně volby hnutí ANO s výsledkem 27,98 procenta, primátorem se stal Jaroslav Hrouda (ANO). Později byl z funkce odvolán a nahradil ho Anděl. V červnu 2020 se vedení Děčína rozpadlo, koalici poté utvořili zástupci hnutí ANO, Pirátů, ODS, Změny pro Děčín a Volby pro Děčín. Vládní koalici před jejím rozpadem tvořilo ANO, ČSSD a Náš Děčín. Voleb v roce 2018 se zúčastnilo 34,65 procenta voličů.

Koalici v U. Hradišti stvrdili Společně pro Hradiště, ANO, KDU-ČSL a Nestraníci

Koaliční smlouvu dnes večer v Uherském Hradišti podepsali Společně pro Hradiště, v němž jsou zastoupeni členové ODS a TOP 09, dále hnutí ANO, KDU-ČSL a nezávislé osobnosti a Nestraníci pro Hradiště. V sedmadvacetičlenném zastupitelstvu bude mít nová koalice 17 křesel. Starostou by měl zůstat Stanislav Blaha (ODS), volební lídr Společně pro Hradiště. Ustavující zastupitelstvo se sejde v pondělí 17. října, sdělil dnes ČTK Blaha.

Na první místostarostku je nominována Marcela Čechová (ANO). Druhým místostarostou by se měl stát Čestmír Bouda (KDU-ČSL), funkci třetí místostarostky by měla za Společně pro Hradiště obsadit Pavlína Jagošová (ODS). V devítičlenné radě kromě starosty, dvou místostarostek a místostarosty ještě za Společně pro Hradiště zasedne Zuzana Vandame (TOP 09) a za hnutí ANO to budou Lukáš Němeček (ANO), Jiří Vašica (BEZPP) a Jana Grygarová (ANO). Nestraníky pro Hradiště v ní bude zastupovat Jan Zapletal (BEZPP). "S koaličními partnery máme shodu na okruzích a základních bodech programu. Týmy všech stran se teď pouští do jednání, abychom se sladili i na detailech a další čtyři roky pak bez zádrhelů a zdlouhavých debat plnili jeden bod programu po druhém," uvedl Blaha.

Uzavřená koaliční smlouva podle něj upřesňuje, která strana a lidé budou zodpovědní za jednotlivé programové oblasti. Zástupce politických subjektů, které se na koalici dohodly, nyní čeká práce na programovém prohlášení. Podle starosty se je zavázali připravit do dvou měsíců ode dne, kdy se sejde první nově složené zastupitelstvo.

"Nežijeme v jednoduché době a na radnici nás teď čeká řada těžkých kroků. Budeme hledat úspory a plánovat projekty, které nám pomohou projít krizí. I proto byla jednání složitá a trvala několik dní. Důležitá byla nejen programová shoda, ale i vlastnosti, které hledá člověk přirozeně u jakéhokoliv partnera. Ochotu naslouchat, domluvit se, hledat společnou cestu a dohodu," uvedl Blaha. Dosud byla na uherskohradišťské radnici koalice ODS s nezávislými osobnostmi, hnutí KRUH, KDU-ČSL a TOP 09 s podporou Studentů a nezávislých kandidátů. Hnutí KRUH v letošních volbách neuspělo.

Vítězství zaznamenalo v zářijových komunálních volbách Společně pro Hradiště, které získalo šest mandátů, stejně jako druhé hnutí ANO a třetí Hradišťáci. Čtvrtá KDU-ČSL a nezávislé osobnosti má tři mandáty, dva zastupitele budou mít na pátém místě Nestraníci pro Hradiště. Šestí byli Piráti se dvěma mandáty. Sedmou příčku obsadil Hlas pro Hradiště, tedy kandidátka KSČM a SPD, se dvěma zastupiteli.

Zástupci hnutí ANO podepsali nedlouho po uzavření volebních místností memorandum o povolební spolupráci s Hradišťáky a Piráty. Po několika dnech od něj však odstoupili. Následně uvedli, že dohodu o utvoření základu budoucí koalice v Uherském Hradišti uzavřelo ANO se Společně pro Hradiště. Po vyjednávání v minulém týdnu se její součástí stanou i Nestraníci pro Hradiště a lidovci. Do opozice zamíří Hradišťáci, Piráti a Hlas pro Hradiště.

Strakonická Veřejnost bude vládnout sama, starostou zůstane Hrdlička

Č. Budějovice povedou ODS, Společně pro Budějovice, Piráti a Jihočeši 2012

České Budějovice povede koalice ODS, Společně pro Budějovice, Piráti a Jihočeši 2012. Dohromady má 23 zastupitelů z 45. Primátorkou bude poprvé v historii Českých Budějovic žena, stane se jí Dagmar Škodová Parmová (ODS). Zástupci ODS, Společně pro Budějovice, Pirátů a Jihočechů 2012 dnes podepsali memorandum o vytvoření koalice.

"Hledali jsme partnery tak, abychom mohli sestavit koalici bez hnutí ANO. Máme 23 mandátů, ale jednáme ještě o 24. hlasu, což zatím ještě není součástí podpisu dnešní dohody," uvedla Škodová Parmová. Dodala, že koalice oslovila Světlanu Procházkovou z hnutí Občané pro Budějovice (HOPB), která před čtyřmi lety kandidovala za sdružení ODS a nezávislých kandidátů.

ODS bude mít v novém vedení města převahu. Z 11 míst v radě jich obsadí sedm. Tři radní budou mít dohromady Společně pro Budějovice a Piráti. Jedno místo v radě připadne Jihočechům 2012.

Podpis memoranda o vytvoření koalice ODS, Společně pro Budějovice, Pirátů a Jihočechů 2012, 10. října 2022 v Českých Budějovicích. Primátorkou bude poprvé v historii Českých Budějovic žena, stane se jí Dagmar Škodová Parmová (na snímku).

Nové vedení města předpokládá, že kromě primátorky budou tři uvolnění a dva neuvolnění náměstci. Momentálně mělo město pět uvolněných náměstků, ale velkou část volebního období jich bylo šest. "Výrazně tím snížíme náklady, protože ušetříme měsíčně zhruba 160.000 korun," uvedl předseda jihočeské ODS a hejtman Martin Kuba. Přesné rozdělení resortů a personální obsazení koalice teprve zveřejní.

ODS získala v komunálních volbách v Českých Budějovicích 16 mandátů. Druhé skončilo hnutí ANO se 13 mandáty. Třetí HOPB budou mít šest zastupitelů. Čtvrtá SPD má čtyři mandáty, tři zastupitele budou mít na pátém místě Piráti. Šestá je KDU-ČSL a TOP 09 se třemi mandáty. Jihočeši 2012 měli jednoho zástupce Martina Maršíka, který se do samosprávy dostal jako kandidát HOPB.

ODS se vrací do vedení Českých Budějovic po 12 letech strávených v opozici. Naposledy byla součástí koalice ve volebním období 2006 až 2010. Občanští demokraté obsadí primátorskou funkci potřetí. Před Škodovou Parmovou vedli město v barvách ODS Miroslav Beneš a Juraj Thoma, jenž ze strany v roce 2010 odešel a nyní byl ve volbách lídrem HOPB.

Českobudějovickou radnici vedlo posledních osm let hnutí ANO s primátorem Jiřím Svobodou. Po volbách v roce 2018 vytvořili koalici ANO, HOPB, Společně pro Budějovice a Čisté Budějovice se STAN. V zastupitelstvu o 45 členech měla původně 27 zastupitelů. Potom se počet snížil na 26, když František Konečný opustil ANO a stal se nezařazeným zastupitelem.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je neděle 4. prosince 2022

Očekáváme v 17:00 4°C

Celá předpověď