Víkend v ČR bude hodně větrný, na horách na severu bude i sněžit

foto Sněžení na silnici. Ilustrační foto.

Praha - Silný vítr zůstane v Česku i o víkendu. Dnes večer se sice přechodně utiší, ale od sobotního rána bude opět postupně od západu zesilovat. Nejvíce pak bude foukat v neděli, kdy může vítr dosáhnout v nárazech rychlosti mezi 70 až 110 kilometry v hodině a na horách i 130 kilometrů v hodině, tedy síly orkánu. Na horách na severu země silný vítr doprovodí vydatnější sněžení. V Krkonoších, Jizerských a Orlických horách, Jeseníkách a v jejich podhůří může napadnout pět až deset centimetrů sněhu během necelých 12 hodin, sdělil ČTK Český hydrometeorologický úřad (ČHMÚ).

Dnes má vítr v Česku dosahovat oproti víkendu menší rychlosti, maximálně kolem 70 kilometrů v hodině. Zejména ve vyšších polohách má místy tvořit sněhové jazyky. K večeru bude vítr slábnout, aby v sobotu opět zesílil.

Podle meteorologů v sobotu dopoledne zesílí nejprve na západě Čech a postupně i na ostatním území s výjimkou východu. Místy budou jeho nárazy kolem 80 kilometrů v hodině, na horách kolem 110 kilometrů v hodině. V neděli bude vítr ještě silnější a bude již na celém území ČR, přičemž nejvyšší hodnoty nárazů meteorologové očekávají v neděli v dopoledních a odpoledních hodinách. K večeru bude vítr zvolna slábnout, uvedli.

Upozornění ČHMÚ před vysokým stupněm nebezpečí velmi silného větru platí po celou neděli zejména pro Ústecký, Liberecký, Středočeský, Královéhradecký, Pardubický a Jihomoravský kraj, Prahu a část Olomouckého kraje a Vysočiny. Vzhledem k silnému větru lze v těchto regionech podle ČHMÚ očekávat poškození stromů či budov a také přerušení elektrického vedení. Silné poryvy větru a popadané stromy a větve mohou zkomplikovat dopravu, některé silnice mohou být kvůli tomu neprůjezdné. Lidem v této souvislosti meteorologové doporučují, aby pohyb venku i jízdu autem omezili, nezdržovali se a neparkovali zejména u starších budov, v blízkosti větších stromů a vysokých stožárů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je čtvrtek 19. května 2022

Očekáváme v 19:00 23°C

Celá předpověď