VIDEOSTREAM: Přechod na digitální ekonomiku a společnost a jeho případná úskalí

foto O procesu digitalizace diskutovali ve studiu ČTK náměstek ministra průmyslu a obchodu pro digitalizaci a inovace Petr Očko, analytik České spořitelny Petr Zahradník, student-panelista Konference o budoucnosti Evropy Matouš Bělohlávek a studenti vysokých škol. Moderovala Libuše Bautzová.

Čtvrtá a závěrečná diskuse v projektu Evropského parlamentu s názvem Veřejná rozprava o budoucnosti Evropy se zabývala zbylým tématem, jenž byl obsahem panelu číslo 1 evropských občanů v rámci Konference o budoucnosti.

Fotogalerie

Přítomní probrali stav digitalizace v České republice, zmínili druhy podpor pro tento proces, zaměřili se na tento trend z pohledu firem a možných dopadů na trh práce a nastínili další vývoj při současném připomenutí možných rizik.

Mezi nejdůležitější myšlenky patřila nevyhnutelnost nástupu digitalizace na všech úrovních života společnosti, nezbytnost postupovat promyšleně s vědomím plusů a minusů, doraz na kybernetickou bezpečnost i varování, že přechod do nové éry může včetně přechodných období trvat déle, než se původně zamýšlelo.

Účast na debatě ČTK Protext přijali analytik a dlouholetý expert na problematiku EU Petr Zahradník z České spořitelny a přímý účastník jednání Konference o budoucnosti Evropy Matouš Bělohlávek. Do studia dále přišel Petr Očko, náměstek ministra průmyslu a obchodu pro řízení sekce digitalizace a inovací, který je současně pověřený řízením agentury CzechInvest. Přímý přenos se uskutečnil v úterý 14. června od 13:45.

Podnětem k diskusi je doporučení občanského panelu číslo 1 s názvem „Silnější ekonomika, sociální spravedlnost a zaměstnanost / Vzdělávání, kultura, mládež a sport / Digitální transformace“, který řešil budoucnost ekonomiky EU a pracovních míst v souvislosti s dopady pandemie, přičemž věnoval náležitou pozornost souvisejícím otázkám sociální spravedlnosti. Zohledňuje také problémy a výzvy, které s sebou nese ruská invaze na Ukrajinu. Panel se zaobíral i příležitostmi a výzvami spojenými s digitální transformací – jedním z největších projednávaných témat, která jsou zaměřena.

Témata všech dosavadních diskusí Protext ČTK kopírovala celkem ze čtyř občanských panelů, jejich pořadí se měnilo podle aktuálnosti té či oné problematiky. První se v listopadu týkala migrace. Čtvrtým pořadem provázela Libuše Bautzová, ekonomická novinářka a šéfredaktorka časopisu Český autoprůmysl.

Vysílání v délce zhruba 90 minut bylo možné sledovat nejen na portálu ČTK s názvem ceskenoviny.cz, na FB Protext ČTK, ale i na iDNES.cz, hn.cz, TYDEN.cz, newstream.cz a na FB Kanceláře EP v ČR.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je čtvrtek 30. března 2023

Očekáváme v 15:00 15°C

Celá předpověď