Vichřice podle hasičů zasáhla nejvíce střední, jižní a západní Čechy

foto Hasiči v Jihomoravském kraji 11. února 2020 od rána znovu vyjížděli k událostem spojeným se silným větrem. Nejčastěji odstraňují popadané stromy.

Praha - Z pohledu hasičů zasáhla vichřice nejvíce Středočeský, Jihočeský a Plzeňský kraj a Prahu. Nejčastěji hasiči vyjížděli k odstraňování popadaných stromů a větví. V úterý evidovali v souvislosti s odstraňováním následků silného větru téměř 1500 událostí. V pondělí jich bylo 5018, což je třicetinásobek dlouhodobého denního průměru. ČTK to sdělila mluvčí generálního ředitelství hasičů Nicole Studená.

Úterý bylo pro hasiče už klidnější než pondělí. Většinou opět odstraňovali popadané stromy a větve, často šlo podle mluvčí o události, které vznikly už v pondělí, ale přímo neohrožovali životy, zdraví nebo majetek. "I v následujících dnech budou hasiči postupně likvidovat právě takové události," uvedla mluvčí.

Hasiči také spolupracovali se zaměstnanci pohotovostních služeb, kteří obnovovali elektrické vedení. Dále zajišťovali uvolněné plechy na střechách, upevňovali či odstraňovali billboardy nebo poutače.

Silný vítr zasáhl Česko v noci na pondělí a ve druhé vlně v pondělí odpoledne. Nejsilnější vítr byl na hřebenech Krkonoš a na Sněžce. Na Sněžce přístroje naměřily dokonce vítr, který v nárazech dosahoval síly orkánu, tedy více než 117,7 km/h. V polské části Sněžky byly v pondělí zaznamenány nárazy větru až 198 km/h. V nižších polohách místy rychlost větru v nárazech přesáhla 100 km/h.

Jde o podobné nebo vyšší rychlosti větru jako při vichřici Emma v březnu 2008 či Herwart v říjnu 2017. Více foukalo při orkánu Kyrill, při němž hasiči během 18. až 21. ledna 2007 zasahovali celkem u 7729 mimořádných událostí, podotkla mluvčí. Dodala, že při orkánu Herwart zasahovali hasiči během jediného dne, neděle 29. října 2017, u 7309 událostí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

9°C

Dnes je sobota 29. února 2020

Očekáváme v 13:00 9°C

Celá předpověď