Viceguvernér ČNB Mora se přiklání ke zvýšení úrokových sazeb již v červnu

foto Ilustrační foto - Bankovní rada ČNB ponechala úrokové sazby beze změny. Základní úroková sazba tak zůstává na 0,25 procenta.

Praha - Viceguvernér České národní banky Marek Mora se přiklání ke zvýšení úrokových sazeb již na zasedání bankovní rady 23. června. ČNB by podle něj měla dát signál, že permanentní zvyšování cenové hladiny nepřipadá v úvahu. Mora to uvedl na dnešní on-line konferenci pořádané zprostředkovatelem devizových obchodů SAB Finance.

Pro zvýšení úrokových sazeb již v červnu se přiklonil tento týden i člen bankovní rady Tomáš Holub. Naopak další člen bankovní rady Oldřich Dědek dnes v rozhovoru pro agenturu Reuters uvedl, že ze strany České národní banky by bylo rozumnější, kdyby na nadcházejícím měnovém zasedání 23. června ponechala úrokové sazby beze změny s tím, že poslední údaje o inflaci poskytují prostor k tomu vyčkat. Po červnovém zasedání bude rada o nastavení úrokových sazeb rozhodovat na počátku srpna.

"Spíše se přikloním ke zvýšení sazeb. ČNB by měla dát signál, že permanentní zvyšování cenové hladiny u nás nepřipadá v úvahu. A k tomu musíme používat nástroje, které máme. Je to naše zodpovědnost," uvedl dnes Mora.

Meziroční inflace v květnu klesla na 2,9 procenta z dubnových 3,1 procenta. Údaje byly v souladu s odhady České národní banky v její aktuální květnové prognóze.

Guvernér ČNB Jiří Rusnok po květnovém měnovém zasedání rady uvedl, že aktuální vývoj české i světové ekonomiky, především ohledně ústupu pandemie a proočkovanosti populace, naznačuje optimistický vývoj, který bude spojen s tlaky na růst cen. Celková průměrná inflace by tak podle ČNB měla činit letos 2,7 procenta a příští rok 2,4 procenta. Rusnok tehdy zároveň řekl, že rada přistoupí ještě letos ke zvýšení úrokových sazeb. Nevyloučil přitom, že by sazby mohli členové bankovní rady zvýšit již po červnovém zasedání rady.

Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům vyšší úroky přinášejí dražší úvěry na investice a provoz, domácnostem zase dražší půjčky na bydlení.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je neděle 1. srpna 2021

Očekáváme v 19:00 19°C

Celá předpověď