Většina větších městských částí v Praze má jasno o koalici

foto Ilustrační foto - Senátorka Renata Chmelová.

Praha - Dohodnutou koalici nebo už podepsanou koaliční smlouvu mají zatím v Praze 1, 2, 4, 5, 6, 7, 10, 12 a 13. Vyplývá to z vyjádření zástupců jednajících politických uskupení. Dnes strany ohlásily dohodu o koalicích v Praze 1 a 10. Pokračují také vyjednávání o magistrátní koalici mezi Piráty, Praha Sobě (PS) Spojenými silami pro Prahu (TOP 09, STAN, KDU-ČSL), kteří dolaďují detaily ohledně programového prohlášení.

Dnes ráno potvrdili vznik koalice zástupci stran z Prahy 10, kde bude vládnout koalice Vlasta (KDU-ČSL, STAN, Desítka pro domácí, nezávislí), Piráti a ODS. Starostkou bude volební jednička Vlasty a senátorka Renata Chmelová. Dohodu dnes potvrdili také v první městské části, kde se na koalici domluvili Praha 1 Sobě, Piráti, My, co tady žijeme (STAN, KDU-ČSL a Iniciativa občanů) a Zelená pro jedničku. Starostou bude lídr Praha 1 Sobě Pavel Čižinský.

V sedmé městské části se v pondělí na koalici domluvily PS a koalice Pirátů a Zelených. Zda bude nadále starostou lídr PS Jan Čižinský, není jasné. V neděli v Praze 12 ohlásili dohodu Piráti, Změna pro Prahu 12 a TOP 09. Starostou bude Pirát Jan Adamec.

Minulý pátek dohodu ohlásili v Praze 2 a 4, kde bude v obou případech dále vládnout stávající starosta. V případě druhé městské části je to Jana Černochová (ODS), která povede koalici ODS, TOP 09, Občanů za spokojené bydlení a hnutí ANO. V Praze 4 Petr Štěpánek (Zelení) stane v čele koalice vítězných Pirátů a nezávislých, sdružení Praha 4 sobě a Společně pro Prahu 4.  

Začátkem minulého týdne jednání o koalici v šesté městské části oznámily koalice TOP 09 a KDU-ČSL spolu se STAN a ODS. Tento týden stávající a pravděpodobně i budoucí starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) uvedl, že už s jinými stranami jednat nebudou.

Minulou středu se na spolupráci v Praze 5 domluvili Piráti a nezávislí, ODS a ANO. Starostou bude Daniel Mazur (Piráti). Jako první ještě v neděli po volbách vznikla koalice v Praze 13, kde bude vládnout ODS, ANO a koalice KDU-ČSL a STAN pod vedením Davida Vodrážky (ODS), který stojí v čele městské části od roku 2002.

Toto pondělí rovněž skončilo první kolo jednání o magistrátní koalici. Zástupci tří uskupení prohlásili, že programové prohlášení bude hotovo do konce týdne. Personáliemi se strany zatím nezabývaly a budou je řešit příští týden. Na většině programových kapitol se shodly, liší se v názorech například v oblasti kultury či bydlení. Dnes se také sešly pražská ODS a ANO, neřešily však možnou koalici.

V Praze je 57 městských částí, z toho 22 je očíslovaných. Menší mají slovní názvy. Podle počtu obyvatel je největší Praha 4, která jich má podle údajů Českého statistického úřadu téměř 139.000. Přes 100.000 lidí bydlí ještě v Praze 10, 8 a 6. Nejmenší městskou částí je Nedvězí, kde žijí necelé dvě stovky obyvatel.

Městská část Koalice Počet křesel koalice Opozice Počet křesel opozice
Praha 1 Praha 1 Sobě, Piráti, My, co tady žijeme (STAN, KDU-ČSL, Iniciativa občanů), Zelená pro jedničku 15 ANO, ODS, TOP 09 10
Praha 2 ODS, TOP 09, ANO, Občané za spokojené bydlení 22 Piráti, STAN, koalice KDU-ČSL, Zelených, ČSSD a nezávislých 13
Praha 4 Praha 4 sobě (Zelení a nezávislí), Společně pro Prahu (KDU-ČSL, STAN), Piráti a nezávislí 25 ANO, TOP 09, ODS 20
Praha 5 Piráti a nezávislí, ODS, ANO 27 KDU-ČSL a nezávislí, STAN a nezávislí, TOP 09 16
Praha 6 KLID (TOP 09, KDU-ČSL), STAN, ODS 27 ANO, Piráti, Zelení 18
Praha 7 Praha Sobě, koalice Pirátů a Zelených 21 ANO, Spojené síly pro Prahu 7 (TOP 09 a STAN), koalice ODS, Svobodných a soukromníci 8
Praha 10 Vlasta (KDU-ČSL, STAN, Desítka pro domácí, nezávislí), Piráti, ODS 29 ANO, Starostové Pro Prahu, Spojené síly pro Prahu (TOP 09 a nezávislí) 16
Praha 12 Piráti, Změna pro Prahu, TOP 09 19 ANO, ODS a KSČM 16
Praha 13 ODS, ANO, koalice KDU-ČSL a STAN 21 TOP 09, koalice Zelených a Pirátů 14

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je sobota 20. dubna 2019

Očekáváme v 15:00 22°C

Celá předpověď