Většina nakažených ve Španělsku nemá příznaky a jsou mladší

foto Ilustrační foto - Lidé sedí 27. května 2020 na terase na pláži v Barceloně.

Madrid - I přes vyšší nárůsty počtů nakažených koronavirem ve Španělsku se nynější epidemická situace výrazně liší od vývoje, který zažívala tato země v březnu a dubnu. Řekl to dnes podle místních médií španělský ministr zdravotnictví Salvador Illa v parlamentu. Jako důvody uvedl to, že většina nakažených je asymptomatických, je výrazně nižší věkový průměr infikovaných a více se testuje.

V Katalánsku, tedy v jednom z nejvíce postižených regionů, se podle studie místní univerzity situace začala zlepšovat, počet nových případů je tam sice stále vysoký, ale trend začíná být příznivý.

Španělsko oznámilo ve středu 1153 potvrzených případů nákazy za poslední den, což byl nejvyšší denní údaj od 1. května, uvedla dnes televize RTVE. Podle Illy je nyní ve Španělsku 412 ohnisek s asi 4870 aktivními případy. Na 60 procent nakažených nemá příznaky nemoci a na jednotkách intenzivní péče leží 209 pacientů. Věkový průměr nakažených se podle Illy snížil oproti jaru ze 63 na 45 let.

Asi 60 procent ohnisek nákazy ve Španělsku připadá na Katalánsko a Aragonii, uvedl také ministr. Katalánská vláda přitom ve středu oznámila, že šíření nákazy v regionu se stabilizovalo. Informovala také, že se zmírňují omezení v metropolitní oblasti Barcelony, která regionální vláda zavedla v polovině července. Ruší se také omezení pohybu v okrese Lleida, které se týkalo asi 158.000 lidí.

Katalánská vláda nicméně uvedla, že stabilizace šíření nákazy neznamená konec ostražitosti. V barcelonské oblasti vláda omezení pouze zmírnila, mimo jiné povolila opět otevření kin či posiloven, ale jen s poloviční návštěvností. Také bohoslužby se už budou moci konat s třetinovou účastí na místo pouhých 10 lidí. Nicméně omezení pro skupiny na veřejnosti (maximálně 10) zůstává, stejně jako zůstávají v Barceloně i Lleidě uzavřené diskotéky a noční zábavní podniky.

V celém Katalánsku také platí povinnost nošení roušek na veřejnosti, kterou tento měsíc zavedly všechny španělské regiony s výjimkou Kanárských ostrovů. Ode dneška jsou roušky povinné na veřejnosti v madridském regionu, který nově také omezil skupiny osob na veřejnosti maximálně na 10 lidí a zkrátil otvírací dobu nočních barů a diskoték do 1:30 hodin.

Nošení roušek na veřejnosti ve Španělsku v těchto dnech bude obzvlášť náročné. Meteorologové totiž vydali varování před vysokými teplotami ve 13 regionech. Už ve středu naměřili na severu země v Baskicku a Kantábrii 42 stupňů Celsia, i v ostatních částech Španělska se teploty blížily 40 stupňům.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je pondělí 18. ledna 2021

Očekáváme v 21:00 1°C

Celá předpověď