Veterináři na Táborsku prověřili kvůli ptačí chřipce chovy

foto Areál státního podniku Mezinárodní testování drůbeže (MTD) v obci Ústrašice na Táborsku na snímku 25. ledna 2021. Patří mezi velké chovy drůbeže, které veterináři prověří kvůli nálezu ptačí chřipky v nedaleké Dlouhé Lhotě.

České Budějovice - Veterináři zkontrolovali drobné chovy drůbeže v Dlouhé Lhotě na Táborsku, kde se minulý týden prokázal výskyt ptačí chřipky. Prošli 21 chovů, nikde se nákaza neobjevila. Kontrolují i tři velké komerční chovy v okruhu deseti kilometrů od obce. Prověřují také několik úhynů volně žijících ptáků v kraji, výsledek jednoho ze vzorků dostanou zřejmě dnes večer. Veterináři zkontrolovali i dva chovy na Písecku. ČTK to dnes za Státní veterinární správu (SVS) sdělili Petr Majer a ředitel jihočeské veterinární správy František Kouba.

Veterináři vytvoří soupis chovů v pásmu deseti kilometrů kolem místa nálezu, kontrolují i komerční chovy. V Dlouhé Lhotě utratili 23. ledna 17 ptáků z malochovu s potvrzenou ptačí chřipkou. V tříkilometrovém ochranném pásmu musí obce do 29. ledna provést soupis chovaných ptáků.

"Dělali jsme kontroly všech vytipovaných chovů v Dlouhé Lhotě, naši inspektoři obcházeli chovy, prošli jich jedenadvacet, nezjistili nikde žádné závady, klinický stav byl posouzený jako dobrý," řekl Kouba.

Z komerčních chovů dnes kontrolovali státní podnik Mezinárodní testování drůbeže (MTD) v obci Ústrašice. Podnik, vzdálený od ohniska nákazy asi osm kilometrů, posílil preventivní opatření. "Uzavřeli jsme celý areál, všechny brány jsou zavřené a udělali jsme opatření, že nikdo neohlášený by se neměl do areálu dostat," řekl dnes ČTK ředitel podniku Jan Tyl. MTD chová asi 940 hus, 20.000 nosnic a zhruba 10.000 kuřat.

Podle Kouby je výhodou, že řada chovů je teď prázdná. Firma Tagrea z táborské části Čekanice má kapacitu kolem půl milionu brojlerů na výkrm. Jde o třítýdenní cykly. "V současné době je to prázdné, připravují naskladnění 9. února, přes 400.000 až 500.000 kusů brojlerů. Chov je tam na velice dobré úrovni," řekl Kouba.

Veterináři prověřují i pět úhynů volně žijících ptáků na Táborsku, Písecku i Českobudějovicku. Jde třeba o Starohaklovský rybník na Českobudějovicku, kde byly mrtvé labutě a kachny. Výsledky čekají večer.

Na Písecku, kde se ptačí chřipka letos prokázala poprvé, zkontrolovali veterináři dva komerční chovy. Jeden patří firmě Agpi, kde je asi 140.000 nosnic. Firma při kontrole zrovna vyskladňovala asi 18.000 nosnic na konci snášky. Haly druhého chovu v regionu, ve Smetanově Lhotě, kde se chovají kachny, jsou teď prázdné. Ani v jednom případě se nákaza neprokázala.

V kraji se ptačí chřipka H5N8 potvrdila minulý týden u volně žijících labutí na Zlivickém rybníku na Písecku. Pak se výskyt prokázal v malochovu v Dlouhé Lhotě, kde část ptáků uhynula, zbytek veterináři utratili.

V ČR se ptačí chřipka kromě loňska, kdy museli veterináři vybít kolem 137.000 ptáků, objevila po deseti letech v roce 2017. V Česku se muselo tehdy utratit 98.000 ptáků, většinou v komerčních chovech. V zemi bylo skoro 40 ohnisek nákazy. Teď je v Evropě podle veterinářů asi 170 ohnisek nákazy přímo v chovech.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je sobota 6. března 2021

Očekáváme v 11:00 4°C

Celá předpověď