Venkovní výstava ukazuje cenzuru a manipulaci s fotografií

foto Výstava nazvaná Nežádoucí okamžiky o cenzuře a manipulaci ve fotožurnalistice začala 12. ledna 2021 v centru Prahy v ulici Na Příkopě. Připravila ji Česká tisková kancelář a ukazuje především snímky z jejího obsáhlého archivu fotografií. Potrvá do 14. února.

Praha - Fotografie, ze kterých zmizeli někteří z portrétovaných, snímky zachycující přípravu obyvatel na možný válečný útok nebo fotografie, které doboví cenzoři vůbec nedovolili zveřejnit, ukazuje výstava Nežádoucí okamžiky. Připravila ji Česká tisková kancelář (ČTK) převážně ze svého archivu a ukazuje na příkladech z historie různé způsoby cenzury, falzifikace a manipulace s fotografiemi. Ode dneška do 14. února je výstava přístupná venku v ulici Na Příkopě.

Fotogalerie

Expozice mapuje české a československé dějiny v letech 1918 až 1990 prostřednictvím fotografií, které byly z ideologických důvodů upraveny nebo po určité období zakázány.

Lidé mají možnost prohlédnout si slavné i méně známé snímky, které byly v minulosti z ideologických důvodů retušovány či zakazovány. Na výstavě jsou dříve nezveřejněné fotografie československých legionářů nebo záběry ze života lidí před druhou světovou válkou nebo za protektorátu. Zájemci si mohou prohlédnout i neretušované snímky komunistických funkcionářů nebo zakazované obrázky emigrantů a komunistickému režimu nepohodlných umělců a sportovců.

Video: Venkovní výstava ukazuje cenzuru a manipulaci s fotografií
12.01.2021, 17:00, autor: ČTK/Hynek Beran, zdroj: ČTK

Na snímcích je třeba cvičení studentek s plynovými maskami z roku 1938, kdy se stupňovaly obavy z války. Komunistický prezident Klement Gottwald byl zase vyfocen u stolu se sklenicemi od alkoholu, ty dobová cenzura vyretušovala. V novinách se v polovině 80. let nemohla objevit ani fotografie režiséra Miloše Formana z přebírání Oscara v USA; Forman se ve Spojených státech rozhodl zůstat.

Výstava o manipulaci ve fotožurnalistice volně navazuje na fotografické expozice, které ČTK připravila v předchozích letech. Ke stému výročí republiky i svého založení ČTK uspořádala v roce 2018 putovní výstavu Okamžiky století, v roce 2019 pak k 30. výročí pádu komunistického režimu výstavu Okamžiky sametové revoluce. Ta měla stejně jako současná výstava premiéru na Letní filmové škole v Uherském Hradišti.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je čtvrtek 28. ledna 2021

Očekáváme v 3:00 0°C

Celá předpověď