Veletrh CIIE znamená víc než transakce

foto

Sport, jídlo, hudba, tanec, špičkové technologie, obchodní nabídky a obchodní příležitosti - to vše charakterizuje druhý čínský mezinárodní dovozní veletrh (CIIE) v Šanghaji.

Například v maďarské expozici zaujalo návštěvníky představení nového sportu teqball. Z řad nadšeného publika si ho lidé nejen fotili a natáčeli, ale někteří si hru i vyzkoušeli.

V teqballu, který vznikl v Maďarsku, hrají sportovci s fotbalovým míčem na speciálním zakřiveném stole podobném stolu na ping-pong. Ve hře mohou používat stejné části těla jako ve fotbale.

"Teqball je náročná a zábavná hra. Přivezli jsme ji sem, abychom představili jinou stránku naší země - národa milovníků sportu," uvedla koordinátorka projektu Katalin Sogorová.

Maďarsko není jedinou zemí, která se snaží expandovat i s pomocí kultury. V kubánském stánku si návštěvníci zase mohli zatancovat v rytmu latinsko-americké hudby.

"Naším hlavním pokladem jsou lidé a v naší expozici můžete objevit jejich vášeň pro hudbu a život," uvedl generální konzul Kuby v Šanghaji Nestor Enrique Torres Olivera. V řadě výrobků, které Kuba na CIIE představila, pochopitelně nechyběly rum, doutníky a káva. "Chceme přilákat co nejvíce lidí a ukázat jim potenciál obchodu mezi Kubou a Čínou," řekl Torres.

K nejpopulárnějším expozicím pak patřila tuzemská, kde si návštěvníci mohli v simulátoru vyzkoušet řízení dopravního letadla čínské provenience nebo ve virtuální realitě zažít plavbu ponorkou. Mohli se ale také podrobněji seznámit s archeologickými nálezy ve městě Liang-ču, které dávají svědectví o více než 5000 let staré čínské civilizaci.

Řada států na druhé výstavě CIIE nejenže svou výstavní plochu rozšířila, ale představila také pestřejší expozice. Lidem tak poskytla lepší zážitky, ocenil jeden z návštěvníků.

Jak uvedl čínský prezident Si Ťin-pching, cílem CIIE je rozvíjet obchod se zbožím a službami a rovněž se stát platformou pro sdílení idejí a pro kulturní výměnu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je sobota 10. června 2023

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď