Veletrh Antique zve i na ozvěny dubajského EXPO. Třeba na ojedinělou kolekci šperků z českého granátu.

foto Šperky z dílny Jarmily Mucha Plockové

Dnes se brány Novoměstské radnici v Praze otevřou návštěvníkům tradičního veletrhu starožitností Antique. Ten už po 46. představí české veřejnosti z řad milovníků umění kompletní nabídku starožitností v expozicích více než 50 obchodníků z celé republiky. Mimořádnou expozici budou tvořit ozvěny poslední světové výstavy EXPO, která se konala v Dubaji. 

Globální přehlídku ve Spojených arabských emirátech s tématem veletrhu pojí motiv šperků. „Součástí české expozice na dubajském EXPO byla mimo jiné unikátní kolekce šperků z českého granátu z období biedermeieru či ve stylu tzv. druhého baroka. Tu se nám pro Antique podařilo zapůjčit a návštěvníci veletrhu tak budou mít ojedinělou možnost vidět ji po čtyři dny zde v Praze,“  říká prezident Asociace starožitníků Jan Neuman. 

„Národní obrození prosadilo český granát za mineralogický symbol Čech, a toto povědomí českého granátu jako našeho národního kamene, které má své kořeny v rudolfinské době a které přijal celý národ, je s ním spojeno až dodnes,“ doplňuje viceprezidentka Asociace Simona Šustková. České granáty se nacházejí a těží pouze na území Českého středohoří, mají rudou barvu krve. Pro výrobu šperků se užívají od 15. století. Expozice na veletrhu Antique představuje šperky z 19. a 20. století, kdy české šperky získávaly prestižní ocenění na světových výstavách, např. na EXPO Brusel 1958. 

Úspěšnou českou expozici na nedávném světové výstavě budou na veletrhu Antique připomínat i další artefakty. Například šperky z dílny Jarmily Mucha Plockové, vnučky světoznámého grafika a malíře Alfonse Muchy (1860 – 1939), která pokračuje v rodinné umělecké tradici. Návštěvníci budou moci obdivovat extravagantní módní doplňky české bižuterní firmy Carbickova Crowns, které nosí i hvězdy světového showbusinessu, jako je Khloe Kardashian. Jde o korunky vytvořené kombinací kovového filigránu a skleněných perel. Sérii „českých pokladů“, které reprezentovaly Českou republiku na EXPO, doplní expozice České mincovny. 

K vidění bude model českého pavilonu, unikátní český hasicí přístroj Hassechuck nebo český inovativní akustický materiál Glasio, který využívá český křišťál. Během soboty a neděle vždy prvních 250 návštěvníků veletrhu Antique dostane jako pozornost bavlněnou tašku, která byla vyrobena u příležitosti české účasti na EXPO v Dubaji. V sobotu budou na veletrhu slavnostně vyhlášeny tři ceny generálního komisaře české účasti na EXPO – „Nejpřínosnější inovace“, „Původní design“ a „Téma udržitelnosti“.

„Vedle této mimořádné expozice ale návštěvníci Antique najdou to, na co jsou zvyklí – tedy kompletní nabídku starožitností od již zmíněných šperků, skla bižuterie, porcelánu a keramiky po starožitný nábytek, textil, obrazy a grafiku, historické zbraně, staré bankovky a mince a další,“ zve Antique Simona Šustková. 

Co je Asociace starožitníků

Sdružuje obchodníky se starožitnostmi, jejími členy se mohou stát také majitelé soukromých galerií, antikvariátů a uměleckých aukčních síní, soudní znalci či restaurátoři. Asociace usiluje o odborný rozvoj soukromého i veřejného sběratelství v České republice a profesionální podnikání v oblasti obchodu se starožitnostmi. Provozuje Rudolfinskou akademii, dvouletý rekvalifikační kurz, který poskytuje komplexní vzdělání v oblasti dějin umění a užitého umění. Každý půlrok asociace pořádá veletrh Antique, na němž starožitníci představují veřejnosti nejzajímavější exponáty ze své nabídky. Asociace je členem Mezinárodní konfederace obchodníků s uměleckými díly C.I.N.O.A. Více informací na www.asociace.com.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je čtvrtek 28. září 2023

Očekáváme v 9:00 21°C

Celá předpověď