Předsednictvo STAN podpořilo tým a poděkovalo Rakušanovi

foto Ilustrační foto - Předseda hnutí STAN Vít Rakušan.

Praha - Předsednictvo hnutí STAN na svém dnešním jednání probíralo výsledky voleb do Sněmovny, v nichž Starostové zvýšili počet svých poslanců z dosavadních šesti na 33. Předsednictvo STAN poděkovalo předsedovi hnutí Vítu Rakušanovi a podpořilo svůj tým, který vyjednává s koalicí Spolu o programu budoucí koaliční vlády. Novinářům to po jednání řekl místopředseda hnutí Petr Gazdík.

Starostové kandidovali v koalici s Piráty, kteří naopak propadli z 22 poslanců na čtyři. "Volební výsledek Pirátů je takový, jaký rozhodli voliči. Nás to samozřejmě mrzí a snažíme se být k Pirátům velmi vstřícní v tom vyjednávání, přestože ten poměr je 33 ku čtyřem,“ řekl Gazdík.

"Dnešní předsednictvo jednak rekapitulovalo volby, volební úspěch, poděkovalo panu předsedovi, který byl jeden ze dvou z lídrů za naši koalici a který to zvládal naprosto skvěle," popsal. "Vyjednávací tým seznámil předsednictvo s postupem vyjednávání. Předsednictvo hnutí Starostové a nezávislí vyjádřilo plnou podporu vyjednávacímu týmu v těch snahách a v těch cílech, které si vyjednávací tým v tom vyjednávání stanovil," dodal.

Obě koalice se dohodly na vzniku šesti pracovních skupin pro jednotlivé programové oblasti. První skupina zpracovává zahraniční věci a EU, druhý tým finance, průmysl, obchod a dopravu, třetí tým zahrnuje zdravotnictví a sociální věci, čtvrtý zemědělství, životní prostředí a místní rozvoj, pátý tým spravedlnost, vnitro a digitalizace, šestý tým má na starosti školství a kulturu. Gazdík řekl, že on je koordinátorem právě pro školství a kulturu.

Vyjednávací týmy už spolu podle něj komunikují a osobní schůzky začnou už dnes. "Hlavními cíli vyjednávacích týmů bude porovnat ty programy těch jednotlivých dvou koalic, zjistit z toho, v čem se ty programy shodují, čehož podle našich analýz je asi 80 procent, pak v čem se neshodují, tam se snažit najít kompromis,“ uvedl. Pokud se nepodaří nalézt kompromis, dostane takový sporný bod k projednání nejvyšší vedení pěti zastoupených stran, tedy vedle Pirátů a Starostů také ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. "Cílem musí být, aby ta budoucí koalice, která vzniká, měla program pro příští čtyři roky, který bude realistický a splnitelný,“ dodal Gazdík.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je pátek 12. srpna 2022

Očekáváme v 21:00 19°C

Celá předpověď