Vedení Prahy se pochválilo za přípravy metra D a opravy mostů

foto Ilustrační foto - Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Praha - Zahájení geologického průzkumu stavby metra D, zahájení prací na opravách mostů a návrhy legislativních změn předložených Sněmovně jsou kroky, které vedení města považuje za své úspěchy. Novinářům to dnes řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a pražští radní. Radní se rovněž pochválili za zastavení dětských exekucí, opatření v životním prostředí a transparentní fungování města. V Praze vládnou Piráti, Praha Sobě (PS) a Spojené síly pro Prahu (TOP 09 a STAN).

Podle opozičních ODS a ANO je ale koalice rozhádaná, zásadní věci není schopna bez podpory opozice na jednáních zastupitelstva prosadit a fungování města není transparentní.

Podle Hřiba radní k práci přistoupili odpovědně. "Povedlo se nám odvést velký kus práce. Rád bych vyzdvihl práci náměstků Petra Hlaváčka (za TOP 09) a Adama Scheinherra (PS), díky nimž se podařilo pohnout s dopravními stavbami. Myslím, že na tenhle impuls čekala Praha mnoho let," řekl.

Geologický průzkum metra D považuje za úspěch také Scheinherr. Řekl, že se podařilo uzavřít dohodu s ministerstvem dopravy a Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD) o výkupu pozemků nutných pro stavbu Pražského okruhu mezi D1 a D11. "Minulý týden jsme také prezentovali posun v projektu vnitřního městského okruhu, kdy jej chceme dostavět nejen co nejdříve, ale aby nebyl kráterem uprostřed města, ale dopravně funkční a zároveň zapadal do svého okolí," uvedl.

Radní Hana Kordová Marvanová (za STAN) vyzdvihla, že Praha prostřednictvím dopravního podniku (DPP) zastavila desítky dětských exekucí. "Nečekali jsme na zákon a rozhodli, že DPP exekuce zastavuje. To pokládám za důležité," řekla. Za klíčové považuje i zapojení města do družstevní výstavby a schválení záměru vybudovat Muzeum paměti XX. století.

"Úspěchem je schválení klimatického závazku, kdy do roku 2050 budeme zcela bezemisní," řekl náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN). Vyměněn byl také jeden ze čtyř kotlů v malešické spalovně, což snížilo množství emisí. Vedení města připomnělo rovněž změny, jimiž prošla částečně tržnice v Holešovicích. "Konečně začíná vypadat k světu," řekl starosta Prahy 7 a předseda zastupitelů PS Jan Čižinský.

Městu se naopak nepodařilo založit jednotný stavební odbor, který plánovalo a který měl zrychlit stavební řízení. Proti se postavily městské části. "Nelze si představit, že bychom tak předložili změnu statutu města. Dohoda mezi městem a radnicemi je důležitá a když jsou proti, proto od toho ustupujeme," řekla Marvanová.

Fungování města kritizovali opoziční zastupitelé Alexandra Udženija (ODS) a Patrik Nacher (ANO). Podle nich město nefunguje transparentně a vládnoucí koalice je rozhádaná. "Že se navenek tváří, že jsou ve shodě, tak to se jen tváří a uvnitř jsou velké rozpory," řekla Udženija. Nacher kritizoval vysoký počet placených zastupitelů nebo to, že členy magistrátních výborů je 44 členů, kteří nejsou zastupitelé. "Všechny velké věci, které koalice představila a s kterými my souhlasíme, se jim podařilo jen díky tomu, že to opozice podporuje na zastupitelstvu. A to, ať už se bavíme o dopravních stavbách, nebo o tom, jak chceme dál nakládat s byty," dodala Udženija.

Koalice Pirátů, PS a Spojených sil má v 65 členném zastupitelstvu většinu 39 hlasů.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 27. května 2020

Očekáváme v 13:00 18°C

Celá předpověď