Vedení ANO přijalo návrh na zrušení brněnské organizace

foto Zleva poslanec Martin Kolovratník, ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček, předseda poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek a předseda ANO a premiér Andrej Babiš vystoupili 16. června 2020 v Praze na tiskové konferenci hnutí ANO před jednáním Sněmovny.

Praha - Předsednictvo hnutí ANO přijalo návrh na zrušení brněnské organizace a její nové vytvoření. ČTK to sdělil premiér a předseda hnutí Andrej Babiš. Už minulý týden avizoval, že tento krok vedení ANO navrhne, neboť ve hnutí nechce lidi, kteří mohou být napojeni na pochybné kauzy. Loni po razii policie na radnici Brna-středu skončil kvůli podezření z korupce ve vazbě bývalý místostarosta Jiří Švachula (zvolen za ANO). Podle končící předsedkyně zrušené organizace Karin Karasové by se měl příští týden uskutečnit sněm jihomoravské organizace hnutí.

Brněnské hnutí ANO řešilo v posledních týdnech velké spory. V březnu navrhl tehdejší místopředseda hnutí a bývalý brněnský primátor Petr Vokřál zrušení tří brněnských organizací kvůli tomu, že někteří lidé mohli mít souvislost s kauzami spojenými se Švachulou. Původně byly buňky zrušeny, potom ale předsednictvo rozhodnutí změnilo.

Vokřál se minulý týden rozhodl z hnutí vystoupit, přestože měl na podzim vést kandidátku do krajských voleb. Lídrem tak bude současný hejtman Bohumil Šimek. Vokřál při vystoupení z hnutí uvedl, že nechce své jméno spojovat s lidmi, kteří hnutí využívají jen pro vlastní prospěch. Ponechá si ale zatím mandáty zastupitele Brna i Jihomoravského kraje.

Končící předsedkyně zrušené brněnské organizace Karasová novinářům řekla, že s krokem souhlasí. "Aféry nás hodně poškozovaly. V hnutí byli lidé, kteří tam nemají co dělat. Budu ráda, když se povede organizaci opět složit s lidmi, kteří přinášejí do veřejné správy dobré nápady a kteří sem jdou pracovat kvůli lidem, ne kvůli sobě," uvedla Karasová.

Zatím neví, zda bude oslovena k tomu, aby do organizace znovu vstoupila. "Určitě bych chtěla pokračovat v práci pro hnutí, pro město i městskou část Královo Pole," řekla Karasová, která je královopolskou starostkou. Příští týden by se podle ní měl konat sněm jihomoravské organizace. Zvolí nové vedení, které by pak mělo mít na starost vytvoření nové brněnské organizace.

Předsedkyně jihomoravské organizace hnutí ANO, poslankyně Taťána Malá ČTK řekla, že předsednictvo vyslyšelo návrh krajského předsednictva a přistoupilo ke zrušení celé oblastní organizace v Brně. "Následně budeme postupovat podle usnesení předsednictva, svolám krajský sněm," uvedla Malá. Termín zatím neupřesnila.

Babiš minulý týden uvedl, že problém se měl řešit už dřív. "Musíme udělat radikální řez a distancovat se od toho, co se stalo," uvedl tehdy předseda hnutí. O situaci mluvil minulý týden i se synem prvního místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka Jiřím Faltýnkem, o kterém média v minulosti psala v souvislosti se Švachulou a možném ovlivňování zakázek. "Setkal jsem se s ním poprvé a ptal jsem se, jak je možné, že chodí takové informace. On to odmítl. Myslím, že pokud ho policie nekontaktovala, tak jsou to pomluvy a vymýšlí se věci, které neexistují," uvedl Babiš. Podle něj se ani nepodařilo zjistit, jakým způsobem přišel Švachula do hnutí.

Vokřál v rozhovoru pro týdeník Respekt řekl, že Švachula, který zatím nebyl odsouzen, asi nebyl hlavní organizátor "řetězce lidí, nastrčených do hnutí s ne dobrými úmysly". "A když se to podhoubí tady v Brně začalo rozpadat, protože jsme ve městě přišli o moc a šli jsme do opozice, tak se kolem té skupiny lidí, která je se mnou ve sporu, objevil Jiří Faltýnek a propojil se s nimi proti mně. Ptal jsem se ho, proč to dělá, a on mi řekl: 'Leželo to na zemi, tak jsem to zvedl!' uvedl bývalý brněnský primátor. Faltýnek má nyní pozastavené členství v ANO. Sám o to požádal poté, co některá média psala, že je podezřelý z korupce.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je pondělí 3. srpna 2020

Očekáváme v 21:00 17°C

Celá předpověď