Vědci z ČVUT tisknou 3D modely srdcí pacientů, pomáhají zvýšit úspěšnost operací

foto Model lidského srdce - ilustrační foto.

Praha - Výzkumníci z ČVUT zhotovují 3D modely srdcí konkrétních pacientů. Pomáhají tak lékařům zvýšit úspěšnost operace srdce. Na projektu spolupracují odborníci z Fakulty biomedicínského inženýrství s lékaři z Kardiologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a Karlovarské krajské nemocnice. O projektu dnes informovala ČTK mluvčí ČVUT Andrea Vondráková.

"Před samotným zákrokem je na fakultě připraven fyzický model srdce pacienta, což znamená, že nejprve vytvoříme počítačovou předlohu modelu srdce z pacientských CT snímků a následně vyrobíme model pomocí 3D tisku," popsal David Vrba z výzkumného týmu Bioelektromagnetizmus.

Modely pomáhají při tzv. katetrizačním uzávěru ouška levé srdeční síně. Simulace zákroku pomáhá lékařů z vinohradské nemocnice najít nejlepší místo pro napíchnutí mezisíňové přepážky, což je podle odborníků klíčový moment zákroku. Díky možnosti simulace na modelu je výkon uzpůsoben individuálnímu pacientovi s ohledem na anatomické poměry jeho srdce. "To je důležité nejen pro efektivitu, ale i bezpečnost zákroku," doplnil další výzkumník Ondřej Fišer.

Zákrok podstupují lidé, kteří trpí fibrilací síní se zvýšeným rizikem trombózy a selhává u nich léčba snižující srážlivost krve kvůli velkému nebezpečí vnitřního krvácení. Tito pacienti jsou podle odborníků výrazně ohroženi cévní mozkovou příhodou, protože ke vzniku trombózy nejčastěji dochází právě v oušku levé srdeční síně. Odtud pak přes levou komoru míří tromb mnohdy přímo do mozku. Pokud však lékaři ouško levé srdeční síně uzavřou, sníží riziko mozkové příhody.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je úterý 5. července 2022

Očekáváme v 9:00 22°C

Celá předpověď