Vědci testovali na covid-19 kliky v nemocnici Brno, vše negativní

foto Ilustrační foto - Mezinárodní centrum klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.

Brno - Vědci z Mezinárodního centra klinického výzkumu v Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně (FNUSA-ICRC) povedli v areálu nemocnice testování různých povrchů jako klik a tlačítek na přítomnost virů nemoci covid-19. Mluvčí nemocnice Dana Lipovská dnes v tiskové zprávě uvedla, že výsledky testů byly negativní a vše je bezpečné. Testy se budou opakovat.

Pracovníci centra se zaměřili hlavně na místa s vysokou koncentrací lidí v nemocnici. "Testovali jsme například kliky u vstupních dveří, automaty na kávu, tlačítka ve výtazích, zvonky na různá oddělení, prostě extrémně exponované povrchy, u kterých je pravděpodobné, že se jich dotýká velká většina návštěvníků nemocnice," uvedl Giancarlo Forte, vedoucí Centra translační medicíny a náměstek FNUSA-ICRC.

Výsledky testů neodhalily problémy "Můžu potvrdit, že jsou pro návštěvníky tyto povrchy absolutně bezpečné. Na žádném z nich jsme nenašli stopy koronaviru SARS-CoV-2," řekl Forte.

Kromě veřejně přístupných prostor provedli vědci testy také na anesteziologicko resuscitační klinice nemocnice, kde byli pacienti s nemocí covid-19 v těžkém stavu. "Podle očekávání byly testy pozitivní pouze na místech, kde se vyskytovali nakažení pacienti, například na posteli. Jednoznačně to znamená, že jsme po celou dobu pandemie postupovali správně, viry zůstaly jen tam, kde se měly nacházet a kde s nimi do styku přišel pouze proškolený personál," řekl přednosta kliniky Vladimír Šrámek.

Testování povrchů ještě nekončí. "Zopakuje se v průběhu čtrnácti dnů. Odborníci z centra se zaměří také na přítomnost dalších patogenů, například viru chřipky," dodala Lipovská.

Svatoanenská nemocnice je určená pro péči o pacienty s koronavirem ve vážném stavu. Má k tomu vymezeno 12 lůžek s možností plicní ventilace. Nyní na nich leží jedna žena. Nemocnice jí ve středu po deseti dnech podala poslední dávku léku remdesivir. Zařízení je garantem pro léčbu remdesivirem stejně jako tři další nemocnice v zemi.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je úterý 26. května 2020

Očekáváme v 13:00 15°C

Celá předpověď