Vědci a DPP začali v Praze zkoumat přítomnost covidu v prostředcích MHD

foto Výzkumní pracovníci Fyzikálního ústavu Akademie věd prezentovali novinářům 7. dubna 2021 v pražských Kobylisích odebírání vzorků pomocí speciálních biosenzorů, které poslouží k testovaní na přítomnost koronaviru v prostředcích MHD.

Praha - Odborníci z Fyzikálního ústavu Akademie věd dnes spolu s pražským dopravním podnikem (DPP) zahájili odběr vzorků na zjištění covidu-19 v prostředcích MHD. První odběr pomocí speciálních biosenzorů a systémů na odběr vzduchu se uskutečnil v tramvajích na smyčce Březiněveská v Kobylisích. V dubnu odeberou odborníci z autobusů, tramvají, vlakových souprav i ve stanicích metra přibližně 500 vzorků z povrchů i ze vzduchu uvnitř dopravních prostředků. Novinářům to dnes řekl vedoucí odboru komunikace DPP Daniel Šabík a zástupci akademie.

Fotogalerie

DPP v boji proti covidu v uplynulém roce zintenzivnil úklid vozů, které například čistí ozónem či dezinfikuje. V pražské MHD také platí upravené jízdní řády, lidé musí mít respirátory nebo nanoroušky a zakázaný je u tramvají a autobusů nástup prvními dveřmi.

"Existuje řada zahraničních studií, které ukazují, že MHD není zdrojem covidu. Bohužel taková studie, kterou by v ČR provedla renomovaná lékařská autorita, neexistuje. Často se setkáváme s názory, že MHD je místo, kde se může cestujících nakazit. Proto jsme se rozhodli ji provést. My jsme přesvědčeni, že MHD je bezpečná," řekl Šabík.

Přítomnost viru budou odborníci zjišťovat stěry z tyčí, madel, sedadel, ovládacích tlačítek či terminálů na jízdenky. Ve stanicích metra pak z ovládacích tlačítek, výtahů, madel eskalátorů a ze schodů nebo laviček a infopanelů na nástupištích. "Pro nás je to zajímavá příležitost otestovat zařízení, které vyvíjíme, v polních podmínkách. Měření má velkou přesnost a je schopné zachytit i zbytky mrtvého viru," řekl ČTK místopředseda akademie Jan Řídký.

Odebrané vzorky budou odborníci kontrolovat prostřednictvím PCR testů a následně výsledky porovnají s těmi z přístrojů. "Metodou PCR se virus pomnoží, takže se zjistí, kdy to byl živý virus. I ten mrtvý virus detekujeme," řekl Řídký.

Vývoj přístroje začal již v době před pandemií covidu. Jeho autorka Hana Lísalová z Akademie věd přístroj původně koncipovala podle Řídkého pro výzkum salmonely a dalších patogenních organizmů. Po začátku pandemie autorka přístroje podle něho však zjistila, že úpravou čipu přístroje lze detekovat covid.

Vědci odeberou tzv. stěry 150 vzorků v autobusech, stejný počet v tramvajích a stovku ve vlacích. Nejméně, padesátku, pak v metru. Kromě toho provedou také 50 odběrů ze vzduchu jak v dopravních prostředcích, tak v prostoru metra. Odběry vzduchu budou provedeny za plného provozu s cestujícími, stěry ihned po odstavení vozidla.

DPP pro odběry vybral linky a stanice metra poblíž velkých pražských nemocnic. Jedním z nich bude například obratiště Březiněveská, kde dnes odběry začaly. Tady končí tramvaje číslo 3 a 24, které jezdí okolo Fakultní nemocnice Na Bulovce a Všeobecné fakultní nemocnice na Karlově náměstí. Pro autobusy bude jedním z odběrových míst terminál Želivského. Vlakové soupravy se budou testovat v depech Kačerov a Hostivař a odběry ve vestibulech a nástupištích jsou naplánované například na Karlově náměstí, na Budějovické nebo Kačerově.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je pátek 23. dubna 2021

Očekáváme v 11:00 8°C

Celá předpověď