Kostel na žďárské Zelené hoře, památka UNESCO, byl znovu požehnaný

foto Kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou byl 23. října 2021 po generální opravě znovu požehnaný při mši. Poutní areál, dílo architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichla, je památkou UNESCO.

Žďár nad Sázavou - Kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou byl dnes po generální opravě znovu požehnaný. Jak dnes věřícím řekl farář Vladimír Záleský, mše se tam konala po roční přestávce způsobené pracemi v interiéru i koronavirovou epidemií. Poutní areál, dílo architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichla, je památkou UNESCO.

Dnešní mši vedl pomocný biskup brněnský a generální vikář diecéze Pavel Konzbul. Svatojánskými písněmi liturgii doprovázela Horácká muzika. Záleský v závěru obřadu připomněl, že chrám byl poprvé žehnaný v roce 1722. "Příští rok, dá-li Pán Bůh, budeme slavit 300 roků, veliké kulaté výročí," řekl.

Díky čtyřletému projektu, na který farnost podle zveřejněných údajů dostala okolo 40 milionů korun z evropského dotačního fondu, má kostel opravenou fasádu i okna, restaurovaná byla plastická výzdoba interiéru a všech pět oltářů. Místo bývalého hřbitova mezi kostelem a ambitem dostalo podobu poutní louky. Nejsložitějším úkolem bylo podle farnosti obnovení původní podlahy v kostele. Dlaždice několika tvarů v barevných odstínech cihlové, okrové a černé byly vyráběné ručně.

"Doufám, že toto místo je pro vás nejen místem poutním, ale místem krásným," řekl dnes návštěvníkům František Laštovička, který pro farnost opravy koordinoval. Podotkl, že před opravami byl interiér kostela potemnělý, převládaly tam zelené a hnědé barvy. Při restaurování se odborníci snažili dostat k původním barevným vrstvám.

Opravy kostela začaly v roce 2018. "První dva roky byly věnovány obnově vnějšího stavu," uvedl Laštovička. Následně se práce přenesly do interiéru kostela. "Takže dva roky víceméně byla Zelená hora prázdná, protože restaurátoři pracovali na mobiliáři, na sochách a na všech doplňcích, ve svých restaurátorských ateliérech," řekl. Obnovené boční oltáře ještě na osazení čekají, stejně jako kostelní lavice.

Kostel byl vysvěcený v září 1722. Dobu rozkvětu poutního místa přerušil požár v roce 1784. Tehdejší správa povolila opravy pod podmínkou, že kostel bude sloužit jako pohřební. Hřbitov byl zrušený v 90. letech minulého století po zapsání památky do seznamu UNESCO. Římskokatolická farnost spravuje Zelenou horu od roku 2014. Jak dřív sdělil Laštovička ČTK, teď by měly následovat opravy ambitu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je čtvrtek 2. prosince 2021

Očekáváme v 11:00 5°C

Celá předpověď