Ve Starči vznikají působivé vitráže, i ty vánoční

foto Miluše Čechová (na snímku z 6. prosince 2019) ze Starče na Třebíčsku letos vyrobila několik stovek vánočních vitrážových ozdob.

Stařeč (Třebíčsko) - Miluše Čechová ze Starče na Třebíčsku letos vyrobila několik stovek vánočních vitrážových ozdob. Před vánočními svátky je chystá pravidelně, je o ně na adventních trzích velký zájem. Letos začala výrobu už v říjnu. Vitrážím se věnuje takřka 30 let, ozdoby jsou jen malým dílem její činnosti. Tvoří i velké obrazy, které pravidelně vystavuje. Na březen příštího roku chystá výstavu do Jaroměřic nad Rokytnou.

Fotogalerie

Podle historika umění Jana Dočekala se v posledních pěti letech výraz její práce proměnil. Vitráži, která složená z malých barevných sklíček může působit až kýčovitě, dokázala vtisknout osobitý výraz. Pracuje především s většími kusy skla, díky čemuž vynikne struktura jeho probarvení. "Snažím se strukturu a barevnost ornamentu samotné skla využít a neporušit jej, má to z výtvarného hlediska význam," řekla Čechová.

Vytváří kompozice tvořené sklem i přírodním achátem. Často také spolupracuje s uměleckými kováři. Chladné materiály kov a sklo jsou podle ní v harmonii. "Aniž bych si to uvědomovala, promítly se do mých obrazů zřejmě emoce spojené se smrtí manžela, dřív byly víc realistické a barevné," řekla Čechová.

Barev se snaží vyvarovat především ve vánočních dekoracích, které opakovaně zdobily i veřejné prostory - před lety to byla třebíčská galerie Malovaný dům, loni zámek v Dukovanech. "Vánoce jsou pro mě idylická doba spojená se sněhem, tak jsem si myslela, že vánoční dekorace by měly být především bílé. Ale není tomu tak. Lidé mají zájem i o modré nebo růžové andělíčky. Výrazné barvy ale na téma Vánoc nepoužívám," řekla Čechová.

K vitráži se dostala díky kurzu v roce 1991, absolvovala ho jako ředitelka mateřské školy. V rodině je za poslední čtyři generace již 33. učitelem. Pedagožkou byla celý život, definitivně přestala učit teprve před rokem, na jaře oslaví třiasedmdesátiny. Zajímaly ji všechny jemné rukodělné práce, věnovala se prolamované plošné textilii drhání (macramé) i paličkování. "Když ale děláte víc věcí najednou, není výsledek takový, jak má být. A vitráže mě chytily nejvíc," uvedla.

K jejich výrobě potřebuje kromě vlastní invence a schopnosti přenést ji do šablon především sklo, diamant na jeho řezání, kleště, brusky, pásky a cín. Veškerý materiál i vybavení odebírá od začátku 90. let od společnosti TGK ze Skalice u České lípy.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je sobota 15. srpna 2020

Očekáváme v 13:00 21°C

Celá předpověď