Ve španělských domovech důchodců docházelo podle AI k porušování práv

foto Ilustrační foto - Hasiči se v Barceloně chystají dezinfikovat domov pro seniory.

Madrid - Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) dnes uvedla, že ve španělských domovech důchodců byla za první vlny epidemie nemoci covid-19 porušována lidská práva, konkrétně právo na zdraví a život. Organizace například kritizovala opatření, kvůli kterému nebyli včas hospitalizováni ti staří lidé, kteří v domovech důchodců onemocněli. Španělské úřady na kritiku organizace nereagovaly.

Podle poznatků AI se seniorům v domovech nedostávalo dostačující péče a přístup k ošetření v nemocnicích byl velice ztížen. Organizace kritizuje naprosté omezení kontaktů seniorů s rodinami. Podle AI byla porušena práva na zdraví, život a rovné zacházení starších osob. "Zdravotnická krize není důvodem pro to, aby se starším lidem nedostávalo péče, domovy důchodců nejsou místem, kam seniory odložit," zdůraznil Esteban Beltrán, ředitel španělské pobočky AI.

Organizace poukázala na výsledky oficiálních průzkumů španělské vlády, podle až 70 procent úmrtí za jarní první vlny nemoci v zemi představovali právě klienti domovů pro seniory.

V současnosti tato míra klesla na zhruba 50 procent. Od začátku epidemie Španělsko v souvislosti s covidem-19 zaznamenalo na 46.000 mrtvých.

Podle organizace "situace v domovech důchodců zůstává i za druhé vlny alarmující". AI upozorňuje, že stále platí vyhlášky Katalánské a Madridské autonomní oblasti, které nabádají k tomu, aby nemocní senioři žijící v domovech důchodců byli léčeni v těchto zařízeních a nikoliv v nemocnicích. Úřady také nezaručily, aby se senioři mohli stýkat se svými blízkými. Opatření samospráv, která měla situaci zlepši byla zavedena špatně či vůbec, dodává Amnesty International.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je úterý 26. ledna 2021

Očekáváme v 11:00 0°C

Celá předpověď