SHRNUTÍ: Rusko útočilo u polských hranic; jednání o příměří pokročila

foto Ilustrační foto - Kráter po ruském bombarování na ulici ukrajinského města Brovary u Kyjeva, 1. března 2022.

Kyjev - Rusko dnes posunulo své bojové operace i na západ Ukrajiny do blízkosti Polska. Jeho armáda při raketovém útoku na vojenskou základnu ve městě Javoriv zabila podle Kyjeva nejméně 35 lidí, podle Moskvy dokonce 180. Bojuje se i v dalších částech země, odkud se zatím podařilo evakuovat na 140.000 civilistů. Jejich záchrana se ale nadále nedaří v Mariupolu, kde je stav kritický. Nadějnou zprávou může být alespoň pokrok v rusko-ukrajinských rozhovorech.

Ruský delegát pro jednání s Ukrajinou Leonid Sluckij dnes hovořil o významném pokroku i o tom, že obě strany by brzy mohly dosáhnout "společné pozice“. O pokroku, který by mohl přijít v příštích dnech, mluvil i ukrajinský zástupce na jednáních Mychajlo Podoljak. Konkrétnější ani jedna strana nebyla.

Tlak na diplomaty stupňují už třetí týden pokračující boje a výrazně stoupající lidské i materiální škody. Jeden z nejtvrdších útoků války vyvolané Ruskem dnes přišel na ukrajinskou základnu v Javorivu, kterou zasáhlo několik desítek raket. Na místě ležícím asi 20 kilometrů od polské hranice zahynuly podle Ukrajiny přes tři desítky lidí a 134 jich bylo zraněno. Údaje Moskvy, podle níž útok směřoval proti zahraničním žoldnéřům a zbraním, jsou násobně vyšší. Rusko také tvrdí, že dosud zničilo téměř 3700 ukrajinských vojenských objektů. Na základně podle vyjádření NATO nebyl žádný personál aliance.

Dalších devět obětí je hlášeno z Mykolajiva na jihu země. Lidé nadále umírají i v Mariupolu na jihovýchodě Ukrajiny, kde je podle městské rady už 2187 obětí. Za 24 hodin bylo na město svrženo přes 100 bomb. Své občany se odtud zatím neúspěšně snaží dostat i Turecko. Mezi celkově tisícovkami mrtvých po celé Ukrajině, jejichž přesný počet nelze ověřit, je podle dnešní zprávy ukrajinské prokuratury 85 dětí. Více než 100 dalších jich bylo zraněno.

Rusové postupují z několika směrů ke Kyjevu, jehož úřady dnes oznámily, že daly stranou dvoutýdenní zásoby zboží a potravin pro případ ruské blokády. Premiér Denys Šmyhal ujistil, že Ukrajina, které se podařilo obnovit dodávky elektrické energie do odstavené Černobylské jaderné elektrárny, má dostatek základních potravin i zásob plynu na několik příštích měsíců.

V už obsazených oblastech se Rusové, kteří podle Londýna chtějí odříznout ukrajinské vojáky na východě Ukrajiny postupem od Charkova a Mariupolu, snaží o dosazení loajální správy. Chtějí také zorganizovat referendum v Chersonu, aby mohli vyhlásit další odštěpeneckou republiku po vzoru Donbasu. Kolaboranty podle Kyjeva čeká trestní stíhání.

Podle Ukrajiny v noci na dnešek Rusko při útoku na město Popasna v Luhanské oblasti nasadilo zakázanou fosforovou munici. Panují také obavy, že použije zakázané chemické či biologické zbraně. Podle Varšavy by to znamenalo obrat ve válce. Před tímto krokem varoval i bezpečnostní poradce Bílého domu Jake Sullivan, který zároveň ujistil, že pokud Rusko vystřelí na území států NATO, zareaguje aliance plnou silou podle pátého článku smlouvy o NATO o společné obraně.

Sullivan také naznačil, že USA "vyvodí příslušné důsledky" ze smrti amerického reportéra Brenta Renauda, jehož život si podle Kyjeva vyžádal útok ruských sil ve městě Irpiň u ukrajinské metropole. Další Američan utrpěl zranění.

Proud uprchlíků z Ukrajiny neslábne, ze země jich odešlo přes 2,6 milionu. Polsko podle dnešních údajů přijalo přes 1,6 milionu běženců, do Česka dorazilo odhadem 200.000 Ukrajinců. Premiér Petr Fiala řekl, že s následky války se bude ČR potýkat možná i několik let. O život se Češi podle něj bát nemusejí, jsou v EU a NATO. Slovensko musí být podle tamního premiéra Eduarda Hegera připravené na všechno, ale zatím není důvod k panice.

Na situaci na Ukrajině reagoval i papež František, když řekl, že "nepřijatelná agrese" musí skončit. Bombardování civilních cílů označil za barbarství. Ministr zahraničí Izraele Jair Lapid vyzval Rusko k ukončení palby. Washington se snaží přimět Peking, aby využil svého vlivu na Rusko a pomohl ukončit válku.

Proti invazi se dnes demonstrovalo v Rusku, k čemuž vyzval i oponent Kremlu Alexej Navalnyj. Policie po celé zemi zadržela přes 800 lidí. Více než 100.000 lidí proti ruské invazi protestovalo v Německu. Dron sovětské výroby, který se tento týden zřítil na okraji chorvatské metropole, nesl výbušné zařízení, uvedl Záhřeb.

Válka na Ukrajině … SLEDUJEME ON-LINE

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je pátek 9. prosince 2022

Očekáváme v 21:00 1°C

Celá předpověď