Ve Francii odhalili ilegální léčbu pacientů s Alzheimerem

foto Lůžka v nemocnici - ilustrační foto.

Paříž - Nepovolené léčebné pokusy na stovkách pacientů s Alzheimerovou a Parkinsonovou chorobou odhalily francouzské úřady. Prováděla je v jednom opatství nedaleko města Poitiers organizace, jejímž viceprezidentem je kontroverzní profesor Henri Joyeux, v lékařské komunitě známý jako bojovník proti očkování. S odvoláním na úřady o tom dnes píše francouzský tisk.

Asi 350 nemocným byly podány molekuly s neznámými účinky, napsal server rádia Europe 1. Jednání organizace nazvané Fonds Josefa bylo podle něj zjevným podvodem: pacienty oslovovala e-mailem, slibovala jim uzdravení a po nemocných požadovala za účast na experimentu nejméně 1000 eur (26.000 Kč), ty bohatší pak vyzývala k velkorysejším darům. Parkinsonova nemoc a Alzheimerova choroba jsou přitom nevyléčitelné.

Testy už zastavil francouzský ústav pro kontrolu léčiv (ANSM), který se obrátil na justiční orgány. "Odhalení podobných nepovolených klinických testů, navíc v takovém rozsahu, je velmi vzácné," řekl ředitel inspekce ANSM Bernard Celli. Pokusy na pacientech u Poitiers označil za šarlatánství a trestný čin.

Ministryně zdravotnictví Agnes Buzynová uvedla, že je zjištěním šokována a zděšena. "Následovat budou sankce a trestní stíhání," dodala.

Parkinsonova choroba postihuje nejčastěji lidi starší 50 let, více muže. Narušuje schopnost pohybu a neustále se zhoršuje. Její příčinou je odumírání nervových buněk, které produkují dopamin a další přenašeče v mozku. Nemocné postihují také deprese, úzkost či poruchy spánku.

Alzheimerova nemoc narušuje část mozku a způsobuje pokles takzvaných kognitivních funkcí, tedy myšlení, paměti a úsudku. Nemocný má čím dál větší problémy s vyjadřováním, rozhodováním, nedokončuje myšlenky nebo je zmatený. V posledních stadiích pak není schopen se o sebe postarat.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je úterý 25. února 2020

Očekáváme v 13:00 10°C

Celá předpověď