Ve čtvrtek vydalo Česko Ukrajincům 2150 víz, od počátku války celkem 304.000

foto Ilustrační foto - Města a organizace na jihu Čech se snaží zajistit školy a různé aktivity pro děti uprchlíků, kteří by pak mohli nastoupit do zaměstnání. Právě starost o děti příchozí běžence momentálně velmi často omezuje v tom, aby si našli pravidelnou práci. Na snímku z 24. března 2022 je českobudějovické křesťanské rodinné centrum Petrklíč, kde se scházejí české i ukrajinské matky s dětmi, učí se řeč a vzájemně si pomáhají.

Praha - Ve čtvrtek vydalo Česko Ukrajincům prchajícím před ruskou invazí 2150 víz dočasné ochrany, za téměř dva měsíce války je dostalo 304.039 lidí. Na cizinecké policii, kde se musí ohlásit lidé starší 15 let, se nahlásilo 188.672 uprchlíků, ve čtvrtek jich bylo 3056. Údaje zveřejnilo ministerstvo vnitra na twitteru. Nejvíce uprchlíků je v Praze, kde je jich podle statistik ministerstva 71.209.

Ruská invaze na Ukrajinu začala 24. února. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) minulý týden uvedl, že se počet běženců ustálil na zhruba 300.000. Ministerstvo sice vydává další víza, někteří Ukrajinci ale z Česka odjíždějí. Podle úterního vyjádření ředitele cizinecké policie Milana Majera by se mohl počet uprchlíků podle jednoho ze scénářů zvýšit na půl milionu v souvislosti s pokračující ruskou agresí na jihu a východě země.

Ukrajinci prchající před ruskou invazí dostávají víza dočasné ochrany, která jim umožňují v Česku pobývat až rok. Zároveň mají přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání, na trh práce a mají nárok na další asistenci, například při ubytování. Víza mohou získat uprchlíci z válečných oblastí i lidé z Ukrajiny, kteří v Česku už žijí s povolením k přechodnému pobytu.

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) minulý týden oznámil, že od začátku ruské invaze na Ukrajinu z napadené země odešlo více než pět milionů lidí. Devadesát procent uprchlíků z Ukrajiny tvoří ženy a děti a zhruba 60 procent prchajících míří do Polska.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je pátek 12. srpna 2022

Očekáváme v 21:00 19°C

Celá předpověď