Vánoční strom na Staroměstském náměstí bude z Liberecka

foto Ilustrační foto - Pracovníci specializované firmy dokončovali 28. listopadu na Staroměstském náměstí v Praze instalaci vánočního stromu. Dvaadvacet metrů vysoký smrk ztepilý pochází z Roztok u Křivoklátu, kde rostl 66 let.

Praha - Na pražském Staroměstském náměstí bude stát vánoční strom z Rynoltic v Libereckém kraji. Organizátoři jej vybrali ze tří desítek stromů, které doporučila veřejnost. Smrk ještě musí prozkoumat dendrologové. Třiadvacetimetrový smrk ztepilý nabídl k ozdobení centra metropole majitel zahrady, na které strom vyrostl. ČTK to sdělila Hana Tietze, mluvčí společnosti Taiko, která trhy pořádá. Slavnostní rozsvícení je plánováno na sobotu 1. prosince.

Smrk rostl v zahradě bez omezení, je proto hustý a rovnoměrný. Majitel smrk nabídl kvůli jeho výšce, která začíná být nebezpečná. "Když začne foukat vítr, tak s vždy říkám, snad vydrží. Kdyby totiž spadl, mám ho v obýváku. Bylo mi také líto ho jen tak pokácet, takhle udělá ještě radost hodně lidem," řekl Svatomír Moc.

Pokud dendrologové neodhalí žádný problém, bude smrk pokácen v neděli 25. listopadu. Poprvé se pak rozsvítí v den před první adventní nedělí, která letos vychází na 2. prosince. Loni zdobil Staroměstské náměstí čtyřiadvacetimetrový smrk z Roztok u Křivoklátu na Rakovnicku.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je pondělí 19. srpna 2019

Očekáváme v 23:00 19°C

Celá předpověď