Vakcíny od Pfizeru bude tento týden 81 plat, bude až 94.770 dávek

foto Očkovací vakcína proti koronaviru od firem Pfizer a BioNTech - ilustrační foto.

Praha - Dodávky vakcíny proti covidu-19 od firmy Pfizer do Česka budou tento týden sníženy o 13.650 dávek. Přijde 81 plat vakcíny místo původně plánovaných 95, řekla ČTK mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová. Jedno plato obsahuje 195 lahviček vakcíny. Může tak obsahovat 975 až 1170 dávek podle toho, jestli se z jedné podaří aplikovat pět nebo šest dávek. Tento týden tak může mít ČR k dispozici 78.975 až 94.770 dávek.

Výpadek dodávek firma oznámila minulý týden. Původně premiér Andrej Babiš (ANO) o víkendu mluvil o výpadku 40 až 50 procent z původně očekávaných 93.600 dávek. V pondělí upřesnil, že výpadek bude asi pětinový. Omezení by mohlo trvat jen týden.

Firma Pfizer, která vytvořila vakcínu proti koronaviru společně s firmou BioNTech, plánuje omezení dodávek do Evropy, aby mohla pracovat na zvýšení výrobní kapacity. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová v pátek prohlásila, že objem nasmlouvaný pro první čtvrtletí firma doručí ve slíbeném období.

Vakcínu od firem Pfizer a BioNTech dostali první lidé v Česku 27. prosince. Od minulého týdne se do ČR distribuuje také vakcína od firmy Moderna. U obou je potřeba aplikovat dvě dávky. První dávku už dostalo víc než 105.000 lidí, přednostně zdravotníci, lide v domovech pro seniory a starší 80 let.

Od pátku se nejstarší senioři mohli k očkování zaregistrovat přes centrální registrační systém a na některých místech si rovnou i zarezervovat termíny. Jejich očkování zahájily Jihomoravský, Olomoucký, Moravskoslezský kraj a Praha. Ostatní kraje čekají na příští dodávku vakcíny, někde kvůli tomu ani termíny nevypsali. Hejtmani kritizovali, že vakcína není rozdělovaná rovnoměrně. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) dnes na tiskové konferenci klubu ANO před jednáním sněmovny uvedl, že od tohoto týdne budou dodávky navázané na počty seniorů žijících v kraji.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je čtvrtek 4. března 2021

Očekáváme v 15:00 14°C

Celá předpověď