Vakcína Sputnik V obstála v testech v Maďarsku, kam ji poslalo Slovensko

foto Ruská protikoronavirová vakcína Sputnik V - ilustrační foto.

Bratislava - Ruská vakcína Sputnik V proti nemoci covid-19 obstála v testech v Maďarsku, které ji zkoumalo pro Slovensko. Bratislava s rozhodnutím o používání zmíněné očkovací látky ještě čeká na vyjádření Ruska, které analyzuje vzorky vakcíny, jež byla dříve dodána na Slovensko. Novinářům to dnes řekl slovenský ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský.

Dovoz Sputniku V začátkem března na Slovensko prohloubil nejen vládní krizi v zemi, která vyústila ve výměnu premiéra, ale vyvolal také spory mezi Bratislavou a Moskvou. Ruská strana dříve tvrdila, že Slovensko porušilo kontrakt na dodávku tím, že testovalo očkovací látku ve slovenské laboratoři, která není součástí sítě oficiálních laboratoří Evropské unie.

Text smlouvy o nákupu Sputniku V, kterou slovenské ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo na konci dubna, ale podmínku ohledně vykonávání testů pouze v oficiálních laboratořích EU neobsahuje. Navzdory tomu se Bratislava už dříve obrátila se žádostí o pomoc při testech Sputniku V na Maďarsko, které takovou registrovanou laboratoří disponuje.

"Obdrželi jsme z maďarské strany výsledky testů, které jsou v pořádku. V dalšími kole budeme komunikovat s našimi odborníky a hlavně s ruskou stranou," řekl Lengvarský. Na konci dubna si Rusko vyžádalo na kontrolu vzorky Sputniku V, který byl dodán na Slovensko. Kontrola by měla trvat jeden měsíc.

K testům Sputniku V přistoupilo Slovensko kvůli tomu, že ruská vakcína zatím nebyla registrována Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA). Slovenský Statní ústav pro kontrolu léčiv za se stanovisko k Sputniku V nevydal s odvoláním na nedostatek údajů od ruského výrobce.

Rusko dříve vybídlo Slovensko, aby mu dodanou zásilku 200.000 dávek Sputniku V vrátilo. Slovenský expremiér a nyní ministr financí Igor Matovič původně tvrdil, že Rusko žádalo vrácení Sputniku V kvůli tomu, že očkovací látka byla testována v neakreditované laboratoři. Později ale Matovič řekl, že oficiálním důvodem požadavku ruské strany bylo to, že Slovensko za vakcíny včas nezaplatilo. Matovič již jako ministr financí v nové vládě premiéra Eduarda Hegera jednal v Moskvě o ponechání ruské vakcíny na Slovensku.

Bratislava v květnu očekává výrazné navýšení dodávek registrované vakcíny od firem Pfizer/BioNTech a nově touto vakcínou bude očkovat lidi ve věku od 50 let, původně byla určena hlavně seniorům.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je sobota 12. června 2021

Očekáváme v 1:00 15°C

Celá předpověď