V zásadních věcech není u úsporného balíčku prostor pro změny, řekl Fiala

foto Premiér Petr Fiala na ideové konferenci ODS, 13. května 2023, Praha.

Praha - V zásadních věcech není prostor pro změnu vládního úsporného balíčku na ozdravení veřejných financí, řekl v pořadu Otázky Václava Moravce České televize (ČT) premiér Petr Fiala (ODS). Kabinet podle něj nebude ustupovat žádnému nátlaku, přistoupit k úpravám by mohl jedině v případě nedokonalostí v návrzích či evidentních chyb.

Vláda představila úsporný balíček ve čtvrtek, obsahuje 58 opatření a podle Fialy příští rok sníží schodek státního rozpočtu o 94 miliard korun. Vláda se chystá zvýšit daň z příjmu právnických osob, spotřební daň z tabáku a alkoholu, daň z hazardu i nemovitostí. Znovu zavede nemocenské pojištění pro zaměstnance a zvedne odvody živnostníků. Snížit schodek veřejných financí mají především úspory, hlavně omezení státních dotací.

Fiala odmítl, že by v jakémkoliv zásadním prvku balíčku byl prostor pro změny. "Nebudeme ustupovat žádnému nátlaku," řekl v ČT. Totéž by platilo i v případě stávek a protestů. "Přece si nebudeme vynucovat to, že budeme žít na dluh a země se řítí do katastrofy, nějakými stávkami," reagoval Fiala.

Připouští, že by kabinet mohl opravit nedokonalosti nebo evidentní chyby. "Ale že bychom ustupovali z opatření, jak jsme je stanovili, to nemůžu. Je potřeba se na ně dívat jako na celek," řekl premiér. Odmítl kritiku odborů s tím, že kabinet se zástupci zaměstnanců vede neustálý dialog, připomněl chystané pondělní jednání tripartity. "Řada jednání probíhala, není to tak, že by tripartita nevěděla, že musíme šetřit," podotkl.

Kabinet podle Fialy neustoupí ani například od konce daňového osvobození některých zaměstnaneckých benefitů, i kdyby se na tom shodovali zaměstnanci a zaměstnavatelé. "Nebudeme ustupovat v jednotlivých věcech tlaku, který bude z mnoha stran. Mnoho lidí si zvyklo, že tu máme dotační ekonomiku, žijí z dotací," uvedl. Stejně tak není možné mít nadále daňový systém plný výjimek. "Nemáme na to, je to nepřehledné, špatné, a proto jsme to rozumně a sociálně citlivě upravili," řekl.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je sobota 27. května 2023

Očekáváme v 21:00 13°C

Celá předpověď