V Zákupech se zřítila část zdi hospodářského dvora zámku

foto V Zákupech na Českolipsku se 9. ledna 2020 zřítila část zdi zchátralého zámeckého hospodářského dvora, který je národní kulturní památkou.

Zákupy (Českolipsko) - V Zákupech na Českolipsku se dnes zřítila část zdi zchátralého zámeckého hospodářského dvora, který je národní kulturní památkou. Nikomu se nic nestalo. V sutinách nikdo nebyl, řekla ČTK krajská mluvčí hasičů Lucie Hložková. Zda hrozí zřícení další části, zatím nikdo neví. Statik Národního památkového ústavu se podle Hložkové dostaví v pátek. "Aby posoudil, v jakém to je stavu," dodala.

Fotogalerie

Hospodářský dvůr je jednou z nejohroženějších národních památek v Libereckém kraji. Vznikl ve druhé polovině 17. století. Navrhli ho význační italští stavitelé Giulio Broggio a Giovanni Domenico Orsi. Podle památkářů dvůr svou historickou hodnotou převyšuje přilehlý zákupský zámek. Ve vlastnictví státu je od roku 2003 a už tehdy byl v dezolátním stavu. Na základní statické zajištění památkáři už dříve vydali asi devět milionů korun a podle odhadu je na jeho celkovou obnovu potřeba 600 až 700 milionů korun.

Dnes kolem 5:30 se zřítila část severozápadní zdi. Hasiči měli podle Hložkové na místě šest jednotek a sutiny prohledali se psy dva jejich kynologové a jeden z Městské policie v Praze s atestem na vyhledávání v sutinách.

Video: V Zákupech se zřítila část zdi hospodářského dvora zámku
09.01.2020, 13:49, autor: Radek Petrášek, zdroj: ČTK

Kastelán zámku Petr Weiss odhadl, že spadla část zdi, která má na výšku asi deset metrů a na šířku pět metrů. "Dostali jsme hlášení ze sousední nemovitosti, že se nad ránem část hospodářského dvora zřítila. Je to to chlévské křídlo. Zůstalo nároží a jedno nebo dvě okenní osy odshora dolů spadly," řekl ČTK Weiss.

Památkáři už několik let usilují o obnovu hospodářského dvora. Na záchranu jeho nejcennější části získali před dvěma lety i evropskou dotaci přes 95 milionů korun. "Ta se ale netýká této spadlé části," uvedl Weiss. V první etapě chtějí památkáři zachránit bývalou konírnu, v níž bylo v minulosti ustájeno až 60 koní. Práce by měly začít letos, ale zatím se nepodařilo najít firmu, která opravu udělá. První výběrové řízení skončilo neúspěchem a musí se opakovat. Finanční limit pro zakázku památkáři zvýšili na 127 milionů korun. Rekonstrukci potřebuje i budova bývalého pivovaru, chlévy či prostory, které v minulosti obýval obslužný personál zámku.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je středa 5. srpna 2020

Očekáváme v 17:00 23°C

Celá předpověď