V zahraničí se nakazilo devět Čechů, končí omezení pro šest států

foto Ilustrační foto - Američtí turisté během návštěvy antického města Pompeje poblíž italské Neapole, 26. května 2020.

Praha - V červenci se Češi dosud nakazili koronavirem v šesti zemích. V centrální databázi infekčních nemocí je od 1. do 11. července evidováno devět takových případů, z toho tři lidé byli na Slovensku, dva ve Švédsku a po jednom v Chorvatsku, Británii, Maďarsku a Srbsku. Radiožurnálu to dnes řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Čísla označil za zanedbatelná, v budoucnu se nicméně podle něj objeví ohniska, která vzniknou po návratu lidí ze zahraničí. Lidé ze všech zemí označených za bezpečné mohou do ČR cestovat bez udání důvodu. Končí tak omezení pro šest mimoevropských států, uvedlo MZV. V Černé Hoře je přes CK minimum Čechů, raději jeli do Chorvatska.

"V centrálním informačním systému infekčních nemocí, kde by za tuto dobu mělo být všechno, je to v Chorvatsku jeden. Potom Velká Británie jeden, Maďarsko jeden, Srbsko jeden, Slovensko tři, Švédsko dva. To je celé," uvedl Dušek.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) o víkendu uvedl, že už jsou první případy nákazy u lidí, kteří se vrátili z letní dovolené. "Ale jde skutečně zatím o jednotky, nikoli o desítky případů," řekl serveru Seznam Zprávy s tím, že dva lidé si nákazu přivezli z Chorvatska. Za rizikové země označil ministr ještě Bulharsko a Řecko. Lidé by při cestách do těchto oblíbených přímořských států měli podle něj počítat s tímto rizikem a preventivně se chránit.

V Chorvatsku a Bulharsku v posledních dnech přibývá nakažených a Česko tamní situaci sleduje, nadále je považuje za země s nízkým stupněm rizika. V kategorii s vysokým rizikem nákazy zůstává z členských zemí EU dál jen Švédsko. Po návratu z Černé Hory a Srbska musí Češi ode dneška absolvovat test na covid-19, nebo nastoupit do dvoutýdenní karantény.

V Černé Hoře je přes CK minimum Čechů, raději jeli do Chorvatska

S tuzemskými cestovními kancelářemi (CK) je na dovolené v Černé Hoře v současné době minimum Čechů. Většina lidí tam podle zástupců prodejců zájezdů jezdí po vlastní ose, mnoho pobytů mají CK naplánované až na nadcházející měsíce. Země je mezi tuzemskými cestovali stále oblíbenější. Dovolenou komplikuje nové rozhodnutí ministerstva zdravotnictví, které Černou Horu přesunulo z bezpečných mezi země s vysokým rizikem nákazy koronavirem. Při návratu se tak lidé ode dneška musejí prokázat negativním testem na covid-19, nebo dodržet 14denní karanténu. Někteří Češi tak raději vyrazí do sousedního Chorvatska. Vyplývá to z ankety ČTK mezi cestovními kancelářemi.

CK Travel Family do 9. července do Černé Hory vypravila 57 klientů. Na dovolenou podle jednatele CK Ivana Lackoviče jeli vlastním autem. O rozhodnutí ministerstva zdravotnictví, které resort zveřejnil v sobotu, klienty informovali. "Česká vláda paradoxně vystavila stopku tisícům Čechů směřujících na dovolenou do Černé Hory. Ta patří k nejbezpečnějším zemím. Od začátku pandemie se v ní nakazilo necelých 800 lidí, u nás to je přes 13.000. Věříme, že česká vláda svoje rozhodnutí brzy přehodnotí a Černá Hora bude opět zelená a bez limitů při návratu. Naši klienti chtějí do Černé Hory vycestovat, a proto si jich drtivá většina změnila červencové termíny na srpnové či zářijové. Ostatní si změnili červencovou dovolenou v Černé Hoře na Chorvatsko," uvedl.

Přes cestovní agenturu Invia odjelo do Černé Hory od června 15 lidí. Momentálně je tam jedna rodina, řekla ČTK mluvčí Invie Andrea Řezníčková. Pobyty v Černé Hoře na svém portálu nabízí od 18 cestovních kanceláří.

CK Mayer & Crocus má zájezdy do Černé Hory naplánované na září. "Pokud v době zhruba tři týdny před odjezdem bude nutnost testů nebo karantény, zájezdy pravděpodobně zrušíme," uvedla za CK Barbora Stluková.

Žádné klienty v Černé Hoře v současné době nemá ani CK Metal. "Dost nás ale tíží nutný test při příjezdu z Makedonie. Aktuálně máme plný autobus a klienti se stále hlásí a chtějí jet, ale jen na straně ČR je stále problém. Na straně Makedonie problém není," řekla za CK Alexandra Konvalinková.

Poukazy na pobyty v Černé Hoře nabízí také portál Slevomat. Prodeje jsou podle jeho ředitele Ladislava Veselého výrazně slabší než v minulosti. Většinu turistů, kteří se chtěli vydat k moři, podle něj letos převzalo Chorvatsko. Přesunutí země mezi destinace s vysokým rizikem srazilo podle něj poptávku na nulu.

Češi mohou cestovat do většiny států Evropské unie bez omezení. Výjimkou je Švédsko, kdy se při návratu musejí prokázat testem na covid, nebo zůstat dva týdny v karanténě. Ze zemí mimo unii mohli Češi bez omezení cestovat do Srbska a Černé Hory, které jsou ale nyní mezi státy s vysokým rizikem nákazy. Mezi bezpečné země mimo Evropu česká vláda od 1. července zařadila také Thajsko, Kanadu, Austrálii, Nový Zéland, Japonsko a Jižní Koreu.

ČR usnadní cestování turistům z mimoevropských bezpečných zemí

Lidé ze všech zemí, které Česko zařadilo na seznam bezpečných států z hlediska rizika nákazy koronavirem, mohou ode dneška do ČR přicestovat bez udání důvodu. Dnes o tom informovalo ministerstvo zahraničí. Končí tím omezení pro šest mimoevropských států, které Česko na počátku července zařadilo mezi bezpečné, ale dosud umožňovalo jejich občanům přicestovat jen ze stanovených důvodů, jako byla například závažná rodinná situace nebo výkon práce v ČR.

Na seznam bezpečných zemí řadí Česko všechny státy Evropské unie kromě Švédska, z evropských zemí dále Andorru, Island, Lichtenštejnsko, Monako, Norsko, San Marino, Švýcarsko, Vatikán a Británii. Občané všech těchto zemí mohli i v předchozích dnech do Česka přicestovat bez udání důvodu.

Naopak občané Austrálie, Nového Zélandu, Kanady, Japonska, Jižní Koreje a Thajska mohli přicestovat pouze při splnění vymezených podmínek, přestože Česko tyto státy řadilo mezi bezpečné země. Praha toto omezení přijala mimo jiné z toho důvodu, že těchto šest zemí uplatňovalo restrikce pro možné přicestování Čechů na jejich území. Díky zařazení zemí mezi bezpečné ale nemuseli Češi při návratu z nich předkládat negativní text na covid-19 ani nastoupit do karantény.

Švédsko je jedinou zemí EU, kterou Česko řadí mezi státy s vysokým rizikem nákazy. Na stejném seznamu jsou také Srbsko a Černá Hora. Občané těchto zemí mohou do Česka vstupovat jen na základě výjimek stanovených ministerstvem zdravotnictví, není možné přicestovat kvůli turistice. Čeští občané při návratu z těchto států musejí předložit negativní test na koronavirus, nebo jít do dvoutýdenní karantény.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je čtvrtek 13. srpna 2020

Očekáváme v 7:00 19°C

Celá předpověď