V úterý přibylo v ČR nejvíc nakažených od konce června

foto Odběrové místo na testování nákazy koronavirem - ilustrační foto.

Praha - Během úterý přibylo v Česku nejvíc případů nemoci covid-19 od konce června, laboratoře potvrdily 289 nově nakažených. Od vypuknutí epidemie v Česku na začátku března byla nemoc potvrzena celkem u 17.387 lidí. Za dnešek bylo zatím zaznamenáno 102 nových případů nemoci. Dál roste počet aktuálně nemocných, kterých je nyní rekordních 5099. Nejvíce ze všech okresů republiky je šířením nemoci nyní zasaženo Frýdecko-Místecko. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Vyšší denní přírůstek než v úterý zaznamenali hygienici naposledy 28. června, kdy dosáhl 305. V poslední době stoupl počet nakažených o tisícovku za pouhých pět dní. To je podobné tempo jako na jaře v době, kdy v zemi platil nouzový stav a omezení volného pohybu, podnikání a každodenních aktivit. Po zrušení plošných opatření se nyní zpřísněná pravidla například pro nošení roušek či konání hromadných akcí zavádějí jen v místech lokálních ohnisek.

Stejně jako denní přírůstek nakažených stoupl v úterý i podíl prokázaných případů nemoci na počtu provedených testů na covid-19, a to z pondělních 2,82 procenta na 3,59 procenta. Mírně vzrostl i počet provedených testů z přibližně 7400 v pondělí na úterních více než 8000.

Nejpostiženějším okresem zůstává Frýdecko-Místecko, kde připadá v přepočtu na 100.000 obyvatel zhruba 70 nových případů covidu-19 za posledních sedm dní. Prachaticko registruje za uplynulý týden přes 43 nově nakažených v přepočtu na 100.000 obyvatel a Táborsko, Praha, Praha-západ či Karvinsko přes 20. Nulový je tento údaj jen v okresech Rokycany a Jeseník.

S covidem-19 zemřelo dosud 388 pacientů. V úterý přibyli podle revidovaných údajů ministerstva dva zemřelí a za dnešek jeden. Vyléčilo se již 11.900 lidí, což jsou zhruba dvě třetiny lidí, u nichž byla nemoc od vypuknutí epidemie prokázána. Pro odborníky je klíčové, že se výrazně nemění počet hospitalizovaných a těch, kteří vyžadují intenzivní péči. V nemocnicích se s koronavirem podle posledních údajů léčilo 121 pacientů, z toho 15 bylo v těžkém stavu.

Ministerstvo zdravotnictví v pondělí poprvé představilo takzvaný semafor, tedy mapu okresů podle epidemické situace. Devět okresů spadá do prvního zeleného stupně - jsou to Praha, Brno a Ostrava, Praha-západ a Praha-východ, Karviná, Frýdek-Místek, Jihlavsko a Prachaticko. Ostatní okresy jsou bílé, tedy bez rizika.

V zeleně označených regionech se sice vyskytují nové případy, nemoc se ale nešíří v komunitě. Tamní hygienické stanice mají podle pokynů ministerstva zvážit doporučení použití ochranných prostředků a dezinfekce, aktivovat informační linky, posílit odběrová místa a laboratoře; nemocnice mohou omezit návštěvy.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je neděle 20. září 2020

Očekáváme v 3:00 10°C

Celá předpověď