V úterý přibylo v Česku 62 nakažených covidem, nejvíce za 9 dní

foto Vzorky odebrané pro testování na koronavirus - ilustrační foto.

Praha - V úterý přibylo v České republice 62 nakažených koronavirem, což je nejvíce za posledních devět dní. Laboratoře provedly přes 6100 testů, poměr nakažených k celkovému počtu testů tak vzrostl zhruba na jedno procento. Od začátku epidemie bylo dosud v Česku zaznamenáno 9374 případů nákazy, z nemoci se vyléčilo 6693 lidí, obětí je 323. Aktuálně je tak v zemi 2358 nakažených. Vyplývá to z údajů ministerstva k dnešním 09:00.

U většiny nakažených má nemoc mírný průběh. S covidem-19 je nyní hospitalizováno 131 pacientů, v těžkém stavu je 12 z nich.

Podle statistik ministerstva zemřel v úterý s koronavirem jeden člověk, v pondělí dva lidé. Tyto údaje se ještě zpětně mohou změnit. Nejvíce obětí hlásí Praha, kde dosud s nákazou zemřelo 96 lidí. Moravskoslezský kraj má 60 obětí, Karlovarský kraj 39. Naopak ve Zlínském kraji zaznamenali pouze dva zemřelé s covidem-19.

V hlavním městě je rovněž nejvyšší počet nakažených. Dosud jich laboratoře v Praze zaznamenaly 2158. Na 100.000 obyvatel tak v metropoli připadá téměř 166 nakažených. Následuje Karlovarský kraj se 155 nakaženými na 100.000 obyvatel. Nejlépe na tom jsou jižní Čechy, kde je na 100.000 obyvatel pouze 29 nakažených.

Epidemiologové upozorňují na to, že celková plošná statistika už není úplně relevantní a za současné situace má smysl zaměřit se na monitoring na lokální úrovni. Největším ohniskem koronaviru v Česku je nyní důl Darkov těžební společnosti OKD v Karviné, kde bylo k úterý pozitivně testováno 369 lidí. Jedná se o 242 zaměstnanců, z toho 12 pendlerů z Polska, 120 rodinných příslušníků a sedm pracovníků jiných firem, které na dole provádějí například údržbu.

V úterý na dole začala druhá etapa plošného testování, která má ověřit, jestli se nemoc neprojevila u pracovníků, jejichž vzorky byly při prvních testech negativní.

Kvůli ohnisku v Dole Darkov přibylo 16 nakažených covidem-19

V souvislosti s ohniskem nákazy v karvinském Dole Darkov společnosti OKD přibylo od úterý 16 nakažených - 11 zaměstnanců dolu a pět jejich příbuzných. Nárůst se projevil po úterním plošném testování, při němž hygienici odebrali vzorky 387 lidem. Vyplývá to z dat, která dnes zveřejnila Krajská hygienická stanice (KHS) v Ostravě.

V souvislosti s ohniskem v Dole Darkov je v evidenci hygieniků 385 pozitivně testovaných. Mezi nimi je 253 zaměstnanců dolu a 125 jejich příbuzných. Mezi nakaženými zaměstnanci je i 19 polských pendlerů, jejich počet od úterý vzrostl o sedm. Dalších sedm pozitivně testovaných jsou lidé z jiných firem, které v dole provádějí třeba údržbu.

"Celkový počet případů v Moravskoslezském kraji k dnešnímu dni činí 1606, od úterý se zvýšil o 23," uvedla KHS. Mimo ohnisko v Dole Darkov přibylo dnes v Moravskoslezském kraji sedm nových případů. Tři pozitivně testovaní přibyli v evidenci v okrese Karviná, dva v Ostravě a po jednom na Novojičínsku a Frýdecko-Místecku.

V úterý začala druhá etapa plošného testování zaměstnanců dolu. Má ověřit, zda se covid-19 později neprojevil u pracovníků, jejichž vzorky byly při prvních testech před dvěma týdny negativní. Testování bude pokračovat na konci týdne.

V dolech pokračují zpřísněná opatření. V Dole Darkov se stále netěží a dělají se tam jenom nezbytné práce pro zajištění bezpečného chodu dolu.

Nemoc se v darkovském dole začala šířit před měsícem. Množství nakažených odhalilo až první plošné testování, při kterém hygienici provedli více než 2500 odběrů. Klinické projevy nemoci podle nich mělo jen minimum pozitivně testovaných. Řada nakažených byla zcela bez příznaků, u mnoha dalších byla příznakem například jen zvýšená únava, kterou však horníci připisovali fyzicky náročné práci.

Po dvou týdnech se testy musí zopakovat. Při prvním testování odebrali hygienici vzorky 18. května téměř 800 horníkům a od 22. do 25. května 1700 pracovníkům.

KHS uvedla, že postupně kontroluje jednotlivá pracoviště OKD, zaměřuje se na preventivní protiepidemická opatření. "Dnes proběhla kontrola na Pomocném závodě Darkov a na útlumové lokalitě Důl Staříč," uvedli hygienici.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je pondělí 6. července 2020

Očekáváme v 11:00 20°C

Celá předpověď