V úterý přibylo po třech dnech opět více než 100 případů covidu

foto Sídlo společnosti Varroc Lighting v Šenově u Nového Jičína (na snímku ze 14. července 2020), kde se objevil mezi zaměstnanci covid-19. Hygienici nařídili plošné testování celkem 1500 lidí.

Praha - Počet nových případů koronaviru se v úterý po třech dnech opět přehoupl přes sto. V Česku přibylo 103 nakažených, zatímco v pondělí a o víkendu se denní přírůstky držely kolem 60. Dnes zatím v ČR přibylo 80 případů. Aktuálně se s nemocí covid-19 potýká 4561 lidí. Od března se nakazilo 13.421 lidí, 8505 z nich se vyléčilo, 355 nemocných s covidem zemřelo. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví k dnešním 17:30.

Podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) nové případy už negeneruje ohnisko v Karviné. "Čísla mohou být relativně příznivá, protože se zdá, že ohnisko na Karvinsku se postupně zklidňuje. Nepotvrdilo se nějaké masivní komunitní šíření nemoci," řekl dnes ministr na dotaz novinářů na odborné konferenci Věda a výzkum v boji s pandemií SARS-CoV-2/covid-19 - Výzkumná infrastruktura jako součást kritické infrastruktury státu.

Počty nových případů se tak podle něj zvyšují ve zbytku země, například nové ohnisko je v uherskohradišťské nemocnici. "Nemocnic, kde se nákaza objevila, je celá řada. Jsou to rizikové provozy," uvedl ministr. Tam, kde se nemoc šíří v komunitě, jako v Moravskoslezském kraji, jsou podle něj zdravotníci pravidelně testováni. V Uherském Hradišti podle něho zatím nejsou žádní nakažení s vážným průběhem covidu-19. "Je to nepříjemné v tom, že bude na nějaký čas omezena intenzivní péče," dodal.

Uherskohradišťská nemocnice uzavřela jednotku intenzivní péče (JIP) a zastavila na ní příjem pacientů. Testy totiž prokázaly onemocnění covid-19 u devíti zaměstnanců nemocnice a jednoho z pacientů hospitalizovaných na pooperační JIP. Další pozitivní pacient leží v nemocnici na anesteziologicko-resuscitačním oddělení (ARO), ale s případem nesouvisí.

Bez vážnějších příznaků nemoc prodělává většina lidí, kteří se jí nakazí. V nemocnicích je s onemocněním 135 lidí, ve vážném stavu je 19 z nich.

Testů na koronavirus hygienici v úterý provedli 3661, o více než stovku méně než v pondělí. Podíl potvrzených případů nákazy k počtu testů v úterý stoupl na 2,81 procenta, v pondělí činil 1,68 procenta. Celkový počet testů, včetně opakovaných u stejného člověka, za celou dobu epidemie v Česku překročil 606.000.

Většina okresů nové případy covidu-19 neregistruje. Lokální ohniska nemoci jsou na Karvinsku, Frýdecko-Místecku, Kutnohorsku a Jihlavsku. Nejvíce zasažené zůstává Karvinsko, za uplynulý týden tam zaznamenali zhruba 61 nových případů na 100.000 obyvatel. Nákaza se v okrese rozšířila hlavně mezi pracovníky dolů těžební firmy OKD a jejich blízkými. Na sousedním Frýdecko-Místecku je za posledních sedm dní 27 nových případů na 100.000 obyvatel.

Mezi kraji bylo zatím nejvíc nakažených zaznamenáno v Moravskoslezském kraji, kde od vypuknutí epidemie odhalili 3837 případů koronaviru. V Praze je to o víc než tisícovku případů méně a v nejméně zasaženém Jihočeském kraji laboratoře dosud odhalily 212 nemocných. S covidem-19 nejvíc lidí zemřelo v Praze, nejméně ve Zlínském kraji.

Vláda kvůli příznivému vývoji nemoci v posledních týdnech zrušila většinu plošných opatření. Některá omezení, například nošení roušek či omezení hromadných akcí, platí dál v postižených okresech v Moravskoslezském kraji. V Praze si lidé musejí zakrývat nos a ústa v metru. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) by se roušky v MHD mohly znovu nosit od října či listopadu, kdy se začnou šířit i další respirační viry a později také chřipka.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je sobota 15. srpna 2020

Očekáváme v 17:00 22°C

Celá předpověď