Začal nominační sjezd demokratů, reakce jsou rozpačité

foto Bývalá první dáma USA Michelle Obamová mluví na videu nominačního sjezdu Demokratické strany v americkém Milwaukee, 17. srpna 2020.

Milwaukee - První den nominačního sjezdu americké Demokratické strany potvrdil podle řady médií předpoklad, že při virtuální formě akce bude velmi obtížné oslovit voliče takovým způsobem jako při tradičních sjezdech za účasti desítek tisíc lidí před koronavirovou krizí. Nejvýraznější osobností úvodního večera byla bývalá první dáma Spojených států Michelle Obamová, která v nezvykle kritickém projevu označila nynějšího republikánského šéfa Bílého domu Donalda Trumpa za špatného prezidenta, jenž přináší chaos, rozděluje a zcela mu schází empatie.

Demokratická strana na sjezdu vyšle do boje o Bílý dům vítěze stranických primárek Josepha Bidena. Původně se měla celá událost odehrávat v Milwaukee před televizními kamerami, přičemž očekáváno bylo na místě až 50.000 lidí. Nakonec ale demokraté - mimo jiné s cílem ukázat, že by zemi v době pandemie dokázali vést odpovědněji než Trump, klasický nominační sjezd zrušili a rozhodli se celou akci uspořádat online.

Dvouhodinový program prvního večera, který zahrnoval předtočené projevy významných politických osobností a zástupců veřejnosti i hudební vystoupení a živé vstupy ze studia s herečkou Evou Longoriovou Bastónovou v roli moderátorky, místy připomínal slavnostní předávání hudebních či filmových cen, napsal list The New York Times. Celý večer byl pak jasnou ukázkou toho, jak moc pandemie změnila politický život země, dodal deník.

Podle agentury AP rozhovory moderátorky s řadovými Američany lépe ukázaly jejich problémy, než by tomu bylo při jejich vystoupení na pódiu před tisíci delegátů. Výraznou ztrátou ale byl tento formát pro známé politiky, kteří jsou na proslovy před davy přívrženců zvyklí a umí je využít k nastartování závěrečné části předvolební kampaně a k vytyčení programových priorit strany.

Přesunem do virtuálního prostoru přišli demokraté také o záběry televizních kamer, které při běžných nominačních sjezdech zachycují rasovou, etnickou a genderovou různorodost strany. V úvodním večeru bylo patrné, že se tuto absenci snažili maximálně nahradit jinými způsoby, například přenosem státní hymny zpívané dětmi a dospělými z různých ras a etnik z celé země.

Na dálku promluvil i bratr George Floyda, černocha, který na konci května zemřel při policejním zásahu. Televize CNN označila za nejsilnější moment první části večera řeč Kristin Urquizaové, jejíž otec podlehl nemoci covid-19. Žena svou emocionální výpovědí podpořila tvrzení demokratů, že Trump naprosto nezvládl řešení koronavirové krize v zemi. Urquizaová zdůraznila, že její otec netrpěl do té doby, než se nakazil koronavirem, žádnou nemocí. "Jedinou jeho nemocí byla důvěra v Donalda Trumpa, a za ni zaplatil životem," řekla.

Mezi nejdůležitější řečníky zařadila televize CNN také někdejšího uchazeče o demokratickou nominaci do boje o Bílý dům Bernieho Sanderse, který patří k levicovému křídlu strany. Vermontský senátor podle CNN "udělal, co od něj Bidenův tým potřeboval". Přiznal rozdíly mezi sebou a Bidenem - především v oblasti zdravotní péče - poukázal ale také na množství společných zájmů a zdůraznil nebezpečí, které Trump podle něj pro zemi představuje.

Za vrchol večera CNN, podobně jako další americká média, označila projev manželky bývalého prezidenta Baracka Obamy. "Nejnadanějšími řečníky Demokratické strany jsou Obamovi. Někdejší první dáma Michelle Obamová to opět dokázala v pondělí večer, když poukázala na - podle mého - největší vadu Trumpovy povahy, a to naprostý nedostatek empatie," napsal ve své analýze reportér CNN Chris Cillizza.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

32°C

Dnes je pátek 18. června 2021

Očekáváme v 15:00 33°C

Celá předpověď