V U. Hradišti je k vidění výstava ČTK Okamžiky sametové revoluce

foto V Uherském Hradišti instalovali 25. července 2019 fotografickou výstavu ČTK s názvem Okamžiky sametové revoluce, která zachycuje velké i malé události revolučního dění roku 1989.

Uherské Hradiště - V Uherském Hradišti je k vidění výstava fotografií nazvaná Okamžiky sametové revoluce, kterou k letošnímu 30. výročí listopadových událostí roku 1989 připravila Česká tisková kancelář (ČTK). Lidé si mohou prohlédnout nejen snímky z archivních fondů ČTK, ale také fotografie, které dodala veřejnost a různé instituce z téměř 30 měst a obcí republiky. Výstava je uvedena poprvé, a to v rámci Letní filmové školy, která dnes v Uherském Hradišti začíná. Vernisáž je 31. července, snímky si lidé budou moci na Palackého náměstí prohlédnout do 20. září.

Na 20 panelech je vystaveno 107 fotografií. "Od počátku příprav výstavy jsme si stanovili za cíl ukázat, jak vypadalo období revoluce nejen v Praze, ale i v dalších městech či vesnicích na území České republiky. Během návštěv vybraných měst jsme se setkávali s fotografy, navštěvovali archivy a muzea, pořádali setkání pro veřejnost. Právě oko amatérského fotografa je velmi důležitou součástí projektu, který není naším dílem, ale dílem všech, kteří se rozhodli přispět byť jedinou fotografií," uvedla kurátorka výstavy Kristýna Jirátová. K vidění jsou například záběry z Olomouce, Českých Budějovic, Jihlavy, Kutné Hory či Uherského Hradiště.

Do konce července obdržela ČTK od veřejnosti a institucí bezmála tisícovku snímků, mnohé z nich teprve čekají na zpracování. Díky projektu se také podařilo v obrazovém archivu ČTK dohledat snímky z revolučního dění v regionech, které dosud nebyly zdigitalizovány, a jsou tak publikovány poprvé po 30 letech.

Fotografie je stále možné posílat poštou či nahrávat přes stránky projektu okamzikysametu.cz. ČTK pak pro podzimní oslavy výročí sametové revoluce expozici rozšíří o další fotografie, konečná verze výstavy bude vystavena v listopadu v centru Prahy. Sbírka skončí 30. září.

"Česká tisková kancelář, která vznikla ve stejný den jako Československo a která funguje jako komerční podnik, plní mnoho funkcí. Jednou z nich je být kronikářem republiky. Toto poslání plníme nejen vlastním každodenním obsáhlým multimediálním zpravodajstvím, ale i projekty, jako je tento," uvedl generální ředitel ČTK Jiří Majstr.

Projekt volně navazuje na putovní výstavu Okamžiky století, kterou ČTK loni připravila ze svého fotografického archivu ke stému výročí založení Československa.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je pondělí 20. ledna 2020

Očekáváme v 21:00 -1°C

Celá předpověď