V SRN se rychle šíří mutace delta, ministr zdravotnictví vyzývá k očkování

foto Ilustrační foto - Německé spolkové země postupují v rozvolňování. V Berlíně se 21. května 2021 otevřely terasy a venkovní posezení restaurací a kaváren.

Berlín - Kdo se nenechá očkovat, nákaze koronavirem se nevyhne. Na dnešní tiskové konferenci to prohlásil německý ministr zdravotnictví Jens Spahn, který opakovaně vyzýval veřejnost, aby se nechala vakcinovat proti nemoci covid-19. Šéf Institutu Roberta Kocha (RKI) Lothar Wieler řekl, že nakažlivější mutace delta se v Německu rychle šíří a že k dnešku představuje přes 15 procent případů. Ještě před týdnem Wieler hovořil o šesti procentech.

"Očkování, nebo infekce. To je volba pro každého z nás a také pro nás jako společnost," řekl Spahn. "Očkování je nejlepší prostředek proti pandemii. Očkování pomáhá proti všem známým mutacím, proto znovu vyzývám, využijte možnost a nechte se očkovat," dodal.

Spahn již před týdnem varoval, že není otázka, zda se delta stane dominantní mutací, ale kdy se tak stane. Před deltou, kterou odborníci označují za nakažlivější než ostatní varianty, dnes varoval i Wieler, jehož úřad je hlavní německou institucí pro potírání a prevenci chorob. "Už je to tak, že delta tvoří více než jeden z deseti vzorků, které analyzujeme," řekl. Poznamenal, že její podíl přesáhl 15 procent. "Je jen otázkou času, kdy tato varianta převládne," uvedl s tím, že většina případů je u osob mladších 60 let. Starší ročníky jsou lépe proočkované díky prioritnímu systému, který Německo tento měsíc zrušilo.

Očkovat se v Německu může nechat každý, ne na všechny zájemce se ale vakcína zatím dostala. Podle Spahna nejpozději do konce července dostane termín k imunizaci každý.

Spah řekl, že současná epidemická situace v Německu zůstává celkově dobrá. Dodal, že díky očkování to tak může i zůstat. Wieler nicméně upozornil, že stav se může zhoršit. "Musíme počítat s tím, že v budoucnu bude kvůli deltě těžší udržet balon pod vodou," popsal situaci. Aktuálně je v Německu registrováno v sedmidenním průměru 6,2 nového případu na 100.000 obyvatel. V Česku je tento průměr 6,6.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je pondělí 2. srpna 2021

Očekáváme v 5:00 15°C

Celá předpověď