V Semilech odvolali ředitele, umožnil chodit do školy i netestovaným

foto Shromáždění za návrat dětí do školy bez podmínek se konalo 19. dubna 2021 v Semilech. Na snímku ředitel waldorfské školy Ivan Semecký při vystoupení na protestním shromáždění.

Semily - V Semilech dnes odvolali ředitele waldorfské školy Ivana Semeckého, který umožnil chodit do školy i dětem, jejichž rodiče odmítají testování. Ve třídách školy děti nemusí nosit na obličeji roušky. O jeho odvolání jednala rada města dlouho do noci, rozhodnutí bylo jednomyslné, uvedla na stránkách města starostka Lena Mlejnková (Volba pro Semily). Podle iniciativy rodičů ale krok radnice situaci nezklidní, práva svých dětí chtějí bránit u soudu.

Fotogalerie

Odvolaný ředitel je přesvědčený, že jednal správně, na škole by chtěl zůstat a je připravený se bránit. Pomoc mu nabídlo několik právníků. "Děti mají právo chodit do školy, rodiče mají právo rozhodovat o svých dětech a učitelé mají děti vzdělávat. Já jsem udělal maximum proto, aby se výuky mohli zúčastnit všichni žáci a žákyně," uvedl ve svém prohlášení. Odvolaný ředitel zároveň odmítl, že by svým postupem rozdělil školu na dva nesmiřitelné tábory. "Většině rodičů testovaných dětí nevadilo, že chodí do školy s dětmi, které se netestují, vzájemně se respektovali," dodal.

Podle Mlejnkové radnice neměla jinou možnost než Semeckého odvolat. Vědomé porušování povinností stanovených mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví pokračovalo podle starostky na škole i tento týden. "Situace ve Waldorfské základní a střední škole Semily se od předchozího týdne nijak nezměnila. Pan ředitel na jednání rady města žádal o více času, ale z jeho strany nebyl učiněn žádný vstřícný krok. I když si škola na pondělní testování nakoupila plivací Ag testy, výsledek byl stejný – ve škole bylo z rozhodnutí pana ředitele přítomno 44 dětí, u kterých nebylo provedeno testování," zdůvodňuje rozhodnutí radnice.

Testování je jednou z podmínek, aby se mohly do lavic vrátit děti prvního stupně základních škol, speciálních škol a nejvyšších ročníků škol mateřských. V pondělí nastoupila do základních škol druhá skupina žáků prvního stupně v režimu rotační výuky, při které se třídy střídají ve výuce doma a ve škole. Podle krajského hygienika Vladimíra Valenty se minulý týden ve školách udělalo 32.742 testů u žáků a dalších 11.867 u pracovníků škol. Pozitivní test mělo 26 žáků a 21 pracovníků škol. Do karantény musela jedna třída včetně vyučující. V pondělí otestovali v kraji 16.813 školáků, z toho v deseti případech byl test pozitivní. Z 5971 testovaných školských pracovníků byli covid pozitivní dva.

Podle Mlejnkové postup ředitele rozdělil školu na dva tábory a jeho kroky nevedly ke zklidnění situace. "Naopak, je ohrožena samotná existence waldorfského školství v Semilech, což v žádném případě nechceme dopustit," uvedla starostka. Rada města podle ní schválila vypsání konkurzního řízení na nového ředitele. Do té doby povedou školu určené zástupkyně ředitele pro základní školu a pro střední školu.

Semily jsou centrem waldorfského vzdělávání v Libereckém kraji. Ve městě s 8400 obyvateli je nejen mateřská a základní škola, ale od roku 2006 také lyceum. Střední waldorfské vzdělávání v Česku nabízí jen několik škol. Semilská škola patří k nejstarším v zemi, příští rok oslaví 30 let svého založení. Dnes na ní studuje zhruba 310 dětí, někteří absolventi už se do školy vrátili jako pedagogové.

Na podporu ředitele Semeckého a za návrat dětí do škol bez podmínek vznikla petice, pod kterou se na internetu podepsalo už více než 12.000 lidí, dalších více než tisíc podpisů posbírali v Semilech na její listinnou podobu. V Semilech se také v pondělí uskutečnila demonstrace, na níž podporu řediteli vyslovilo několik stovek lidí.

Iniciativa rodičů teď připravuje právní kroky vůči ministerstvu zdravotnictví i ministerstvu školství s cílem ochránit ústavní práva rodičů i dětí. Podle zástupkyně iniciativy Jiřiny Lenové jim právní pomoc nabídla odborná skupina Zdravé fórum pro právo. "Děti jsou naše budoucnost a je naší povinností udělat pro ně maximum," uvedla Lenová. Iniciativa se proto obrací na další ředitele škol a především rodiče s výzvou, aby se připojili. "Děti nás potřebují, nedovolme, aby byly už od malička vystaveny šikaně ze strany státní moci," apelují na širokou veřejnost rodiče dětí ze Semil.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je sobota 24. července 2021

Očekáváme v 1:00 19°C

Celá předpověď