V Rakousku zavírají sjezdovky, pravidla zpřísňuje i Řecko

foto Sjezdovka v Alpách, lanovka, lyžování - ilustrační foto

Vídeň/Ženeva/Řím/Athény - V Rakousku dnes začínají platit nová opatření, jež mají snížit šíření koronavirové nákazy. Rakouská vláda jde podobnou cestou jako další evropské země. Podle krizového experta Světové zdravotnické organizace (WHO) Michaela Ryana jsou ale lidé z nových opatření unavení a frustrovaní. "Evropské vlády čelí velmi těžké situaci," uvedl v pondělí. Striktní uzávěra začíná platit na severu Řecku a další zpřísnění chystá Itálie.

I když v posledních dvou dnech počet nových případů nákazy koronavirem v Rakousku klesal a v pondělí bylo nových případů 4000, podle ministra zdravotnictví Rudolfa Anschobera stále hrozí přetížení nemocnic. V alpské zemi dnes začínají platit striktní opatření. Ode dneška Rakušané nesmějí vycházet z domovů od 20:00 do 06:00, zavřené budou restaurace, bary či muzea. Hotely nesmějí ubytovávat turisty. Na středních a vysokých školách je zavedena distanční výuka. Kvůli nařízení rakouské vlády se úplně uzavřou i některé lyžařské areály, například oblíbené středisko Kaprun.

Dva týdny plošné uzávěry čeká ode dneška sever Řecka, kde je výskyt nákazy v rámci země nejsilnější. V Soluni platí až na výjimky zákaz domácích i mezinárodních letů. Zpřísnění pravidel a povinné uzavření barů, restaurací, muzeí či posiloven ode dneška na měsíc platí v Athénách a v Attice. Na celé Řecko je rozšířen zákaz nočního vycházení. Země, kde žije zhruba 11 milionů obyvatel, hlásí nižší počty nakažených koronavirem než většina Evropy, za neděli přibylo 1678 případů.

Italský premiér Giuseppe Conte má dnes podepsat výnos s novými opatřeními proti koronaviru. Itálie zaznamenává zrychlení šíření nákazy, minulý týden se denní počet nově nakažených vrátil nad 30.000. Výnos by měl rozdělit italské regiony podle rizika nákazy, zakázat cesty mezi regiony s odlišným stupněm rizika, zavést distanční výuku na středních a vysokých školách nebo snížit kapacitu vozů hromadné dopravy.

Ve 12:30 vystoupí na tiskové konferenci o aktuální epidemické situaci v Německu ministr zdravotnictví Jens Spahn. Od 14:00 bude zemský sněm německé spolkové země Durynska na zvláštním zasedání jednat o tom, zda by zákonodárci měli mít větší vliv na zavádění karanténních opatření.

V Polsku se nakazilo přes 400.000 lidí, chystají se nová omezení

Počet nakažených koronavirem v Polsku se za poslední méně než dva týdny zdvojnásobil a překročil hranici 400.000, když jich podle ministerstva zdravotnictví za poslední den přibylo 19.364. Polská média informují, že premiér Mateusz Morawiecki možná už ve středu oznámí další restriktivní opatření, jejich podoba ale zatím není jasná.

"Nevylučujeme žádný scénář. Děláme všechno, abychom se vyhnuli takzvanému tvrdému lockdownu (výraznému omezení pohybu lidí). Pohybujeme se na hraně, kde na jedné straně jsou kapacity zdravotnictví a jeho naprostý kolaps a na druhé straně výrazné hospodářské problémy," řekl v televizi TVN24 šéf premiérovy kanceláře Michal Dworczyk.

Důkazem toho, že vláda nemá co do dalších restrikcí jasno, jsou vyjádření vicepremiéra a ministra pro rozvoj, práci a technologie Jaroslawa Gowina. Na jednu stranu tvrdí, že je proti zavádění celostátní karantény, na druhou připouští, že je třeba počítat se zavedením zákazu vycházení z domova.

Podle portálu money.pl vláda uvažuje o uzavření nákupních center. V současnosti jsou například zavřené restaurace, které smějí prodávat jen přes výdejní okénko, kina nebo divadla smějí být obsazená jen z 25 procent. Kadeřnictví, kosmetické salony nebo tetovací studia fungují za zpřísněných hygienických podmínek. Žáci prvních, druhých a třetích tříd se učí ve škole, ostatní přešli na distanční výuku. Roušky jsou povinné ve vnitřních prostorách i venku.

Ministr zdravotnictví Adam Niedzielski dnes naznačil, že některé nemocnice neuvádějí správné počty volných lůžek, která mají k dispozici. Mluvil o "jistém nepochopitelném ukrývání lůžek, která jsou volná, ale ředitelé nemocnic nebo vedoucí oddělení nechtějí pacienty přijímat". Vláda se proto obrátila na armádu, která má dodávat objektivní informace. Podle Niedzielského se má v každé nemocnici objevit voják, který bude dohlížet na aktualizaci informací. U lékařů tento plán vyvolal kritiku.

Krzysztof Simon, primář infekčního oddělení vojvodské nemocnice ve Vratislavi, tvrdí, že vláda chce hodit část odpovědnosti za zoufalou situaci v polském zdravotnictví na ředitele nemocnic. Ministerstvo prý hledá viníky všude jinde než u sebe, řekl Simon podle portálu gazeta.pl.

V Polsku za poslední den zemřelo 227 pacientů s koronavirem, je mezi nimi i čtyřměsíční chlapec z Cieszyna, který se stal nejmladší obětí covidu-19 v zemi. Podle médií lékaři nevědí, zda měl nějakou nerozpoznanou vrozenou vadu, nebo zda trpěl nějakou další nemocí. Celkem se koronavirem nakazilo 414.844 lidí, 6102 z nich zemřelo.

Švédsko zavádí nové restrikce

Stockholm - Ve Švédsku bude moci nově u stolu v restauracích a kavárnách sedět maximálně osm lidí, informuje server BBC. Kvůli prudkému nárůstu koronavirových infekcí také premiér Stefan Löfven oznámil, že lidé v dalších třech regionech by měli pracovat pokud možno z domova a vyhýbat se hromadné dopravě. Situace je podle něj "velmi vážná".

Minulý týden úřady kvůli stoupajícím číslům oznámily zpřísnění pravidel ve Stockholmu a v regionech Östergötland a Västra Götaland, kde leží město Göteborg. Dříve se vyhlašovala pravidla pro regiony Upssala a Skane. Nyní se tedy doporučení vlády, která jsou dobrovolná, týkají asi 70 procent celkových 10,5 milionu švédských obyvatel, upřesňuje BBC.

Lidem úřady doporučují, aby se vyhýbali vnitřním veřejným prostorům jako jsou nákupní centra, bazény či tělocvičny a aby nenavštěvovali ani kulturní akce. Pokud je to možné, mají zůstávat co nejvíce doma a stýkat se pouze se členy rodiny.

Od pátku země zaznamenala dalších 31 úmrtí pacientů s covidem-19, celkově jich je ve Švédsku 5969, což je výrazně více než v sousedních zemích (Norsko má podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse 282 úmrtí a Finsko 359). Počet úmrtí ve Švédsku je ale nižší než v některých dalších evropských státech, jako jsou Španělsko nebo Británie. Ve srovnatelně velkém Česku zemřelo 3859 lidí s covidem-19.

Šéf švédského úřadu národního zdraví Johan Carlson doufá, že veřejnosti se podaří díky dodržování celonárodních a regionálních doporučení šíření viru zastavit. Carlson však zároveň varoval, že Švédy čeká "dlouhá a krutá zima".

Británie má 20.000 nově nakažených, Anglie se chystá na uzávěru

Londýn - V Británii za poslední den přibylo 20.018 nových případů koronavirové infekce a 397 pacientů s covidem-19 zemřelo. Dnes o tom informovala agentura Reuters. V Anglii, kde od čtvrtka začne platit měsíční uzávěra, některé obchody a živnostníci prodloužili otevírací dobu.

Dnešní údaje ohledně nakažených i mrtvých jsou vyšší než ty pondělní. Británie o víkendu jako třetí stát Evropské unie(po Francii a Španělsku) překonala hranici milionu pozitivních testů na koronavirus od začátku pandemie a podle vládních expertů v zemi exponenciálně roste počet nakažených i hospitalizovaných.

V této situaci premiér Boris Johnson o víkendu nařídil uzavřít všechny restaurace, bary a zbytné obchody v Anglii s platností od čtvrtka. Zástupci některých obchodních řetězců dnes podle BBC uvedli, že panuje nálada "jako před Vánocemi", před některými prodejnami se tvořily fronty. "Když (premiér) v sobotu vyhlásil uzávěru, lidem konečně došlo, že když vymažete čtyři z osmi týdnů zbývajících do Vánoc, bude nakupování opravdu těžké," řekl Gary Grant, šéf největšího hračkářského řetězce v Británii. Dodal, že prodejci hraček mají obavy, že se nezvládnou vypořádat se všemi objednávkami přes internet.

Až o 30 procent více zákazníků se od soboty objednává do kadeřnických salonů, bez jejichž služeb se lidé budou muset po celý listopad také obejít.

V Británii testy nákazu dosud prokázaly u 1,057 milionu lidí, celkem 46.943 pacientů s koronavirem zemřelo, což je nejvíce v Evropě.

Maďarsko zavádí nouzový stav, zákaz vycházení v noci

Budapešť - Maďarsko kvůli šíření koronaviru znovu zavádí stav nouze, který v zemi platil už letos na jaře. Dnes to na facebooku oznámil premiér Viktor Orbán. Agentura DPA uvádí, že opatření bude platit od středy patnáct dnů, pak ho může parlament prodloužit o 90 dnů.

Vláda také podle agentury MTI vyhlásila zákaz nočního vycházení mezi půlnocí a pátou hodinou ráno. Uzavřeny budou například bary, otevřeno naopak mohou mít restaurace a obchody, nezavírají se ani školy. Diváci na sportovních akcích, v divadlech a kinech budou smět obsadit jen každé třetí místo.

"Je načase, abychom podnikli další kroky, kterými zajistíme fungování nemocnic a ochranu starších spoluobčanů," řekl Orbán. Bez těchto nových opatření by se podle něho v půlce prosince naplnila kapacita maďarských nemocnic. Počet pacientů hospitalizovaných s covidem-19 dnes vzrostl na 4767 z pondělních 4417.

Orbánův kabinet na jaře čelil kritice ze strany opozice a ochránců lidských práv kvůli zákonu, který mu dal v době časově neomezeného nouzového stavu možnost vládnout pomocí dekretů bez zapojení parlamentu. Tyto mimořádné pravomoci vlády skončily v červnu.

V Maďarsku, které má asi 9,8 milionu obyvatel, za poslední den přibyly skoro čtyři tisíce nakažených, nejvíce od vypuknutí pandemie. Čtyřiaosmdesát pacientů s koronavirem zemřelo, rovněž dosud nejvíce. Od začátku nynější pandemie se infikovalo asi 86.770 lidí, nejvíce případů hlásí Budapešť. Celková bilance mrtvých činí 1973.

Nizozemsko zpřísňuje restrikce, i když případů je méně

Amsterodam - Nizozemský premiér Mark Rutte dnes oznámil další zpřísnění opatření proti šíření koronaviru. Nových případů sice přibývá pomaleji než v uplynulých měsících, nemocnice jsou ale na hraně své kapacity, informuje agentura Reuters.

Nově se například nesmí vídat více než dva lidé, kteří nejsou ze stejné domácnosti, a Rutte připustil, že jeho vláda také uvažuje o zákazu nočního vycházení a uzavření škol. Lidé nebudou moci chodit do muzeí, divadel, kin, zoologických zahrad a zábavních parků. Tato nová opatření budou podle Rutteho platit dva týdny, další do půlky prosince.

Nizozemská vláda lidem rozhodně doporučuje, aby se minimálně do půlky ledna nevydávali na dovolenou do zahraničí.

"Počty nových případů klesají, ale pokles není dostatečně velký," řekl premiér během dnešní tiskové konference. Národní zdravotní ústav dnes informoval, že za poslední týden v této zemi s asi 17,3 milionu obyvatel přibylo 64.087 nových případů koronavirové infekce. O týden dříve jich bylo 67.542.

Nizozemsko už v první půlce října omezilo veřejná shromáždění na čtyři lidi a uzavřelo restaurace, které mohou jídlo prodávat jedině z okénka nebo ho smějí rozvážet. Nošení roušek začne být podle ministerstva zdravotnictví Huga de Jongeho povinné zřejmě od začátku prosince. Bylo k tomu potřeba zvláštního zákona.

Podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse se v Nizozemsku od začátku současné pandemie nakazilo koronavirem přes 382.400 lidí, 7640 pacientů s covidem-19 zemřelo.

Véran: Virem se v Paříži nakazí každých 30 vteřin jeden člověk

Paříž - V Paříži se každých 30 vteřin nakazí koronavirem jeden člověk a každých 15 minut nemocnice v hlavním městě kvůli onemocnění covid-19 přijmou dalšího pacienta. V rozhovoru se stanicí RTL to dnes uvedl francouzský ministr zdravotnictví Olivier Véran. Za posledních 24 hodin přibylo v zemi 36.330 případů koronavirové nákazy, tedy výrazně méně oproti pondělnímu rekordu 52.518 infikovaných. Celková bilance nakažených zároveň překročila 1,5 milionu.

Šéf zdravotnického resortu tím argumentoval proti požadavkům pařížské starostky Anne Hidalgové, která si přeje uvolnění některých restrikcí zavedených v boji s epidemií, píše agentura Reuters. Starostka požaduje otevření malých knihkupectví a dalších menších obchodů ve snaze pomoci tím jejich majitelům. Podle Vérana je však takový krok příliš riskantní.

"Nemůže ignorovat fakt, že nemocnice v Paříži každých 15 minut hospitalizují nemocného s covidem. Nemůže ignorovat fakt, že se každých 30 vteřin některý Pařížan nakazí," uvedl na adresu Hidalgové Véran.

Dnešní přírůstek nakažených je zhruba o 16.000 nižší oproti pondělí, kdy úřady zaznamenaly dosavadní maximum přes 52.500 nakažených. Denní bilance úmrtí s covidem-19 se nicméně více než zdvojnásobila: zatímco v pondělí evidovaly úřady 416 zemřelých po nákaze koronavirem, dnes jich ohlásily 854. Celkový počet úmrtí spojených s covidem-19 dosáhl k dnešku 38.289. V úhrnu se v zemi se 67 miliony obyvatel podle oficiálních údajů nakazilo již 1,502.763 lidí, což Francii řadí na páté místo na světě. Počet hospitalizovaných s nemocí covid-19 poprvé od konce dubna přesáhl hranici 26.000.

Ve Francii od 30. října až do konce listopadu platí přísná celostátní karanténní opatření. Francouzi mohou opustit domov jen kvůli cestě do práce, na nákup nezbytných potravin, za sportem v okolí bydliště, ze zdravotních nebo závažných rodinných důvodů. Zavřené jsou restaurace a bary i obchody, kromě těch nezbytných, a omezený je volný pohyb i mezi jednotlivými regiony.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

8°C

Dnes je středa 20. ledna 2021

Očekáváme v 19:00 4°C

Celá předpověď